Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Kolejne pytanie frankowe w SN. Trzech sędziów to za mało?

Czy umowa kredytu jest umową wzajemną i czy można zgłaszać potrącenie na wypadek wygrania drugiej strony? To kolejne kwestie do rozstrzygnięcia.

Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?

Biuro podróży odwołało wycieczkę lub zmieniło warunki umowy? Doszło do opóźnienia lotu albo problemów z transportem na miejsce? A może biuro podróży ogłosiło upadłość? Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania w zaczynającym się sezonie wakacyjnym.

Nie ma roszczeń frankowych na skróty. Sąd Najwyższy wydał ważną uchwałę

Każde z roszczeń frankowych, w szczególności ewentualne, powinno być rozpatrzone w dwóch instancjach - orzekł Sąd Najwyższy.

Ważny wyrok dla frankowiczów. Sąd Najwyższy upraszcza korzystanie z potrąceń

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia i odbioru oświadczenia w tej sprawie wystarczające jest pełnomocnictwo.

Udrożnienie spraw frankowych udrożniłoby sądy

Nie wiem, czy i kiedy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się rozładować zatory w sprawach frankowych, ale przetestowane na nich rozwiązania mogą posłużyć udrożnieniu sądów w ogóle.

Cena z ostatnich 30 dni. UOKiK weźmie pod lupę sklepy odzieżowe za łamanie przepisów

Prezes UOKiK przyjrzy się praktykom sklepów odzieżowych Renee i Born2Be. Możliwe, że doszło do złamania m.in. przepisów o promocjach, które nakazują informować o najniższej cenie z ostatnich 30 dni.

Procenty w gazetkach i aplikacjach dyskontów. Promocja alkoholu umyka prawu

Na podstawie obecnych przepisów łatwiej „ścigać” nagrania z kasety VHS niż rolki na Instagramie. Korzystają z tego sieci handlowe zachęcając w aplikacjach do kupna alkoholu.

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę cały czas możliwe

Niedziele handlowe i kwestia zakazu handlu w niedzielę to temat wzbudzający wiele emocji w społeczeństwie. Posłowie zdecydowali, że prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę będą kontynuowane.

Ekologiczne oszustwa marketingowe – czego firmom nie wolno robić?

Organy ochrony konkurencji i konsumentów wraz z sądami i organizacjami pozarządowymi w całej Europie aktywnie przeciwdziałają zjawisku greenwashingu, który uznawany jest za nieuczciwą praktykę handlową. Pod lupą znalazło się wiele firm z różnych branż.

Teraz frankowiczom zostaje ugoda lub potrącenie

Mimo uchwały Sądu Najwyższego możliwość wzruszenia prawomocnie orzeczonego prawa zatrzymania jest niewielka.

Odsetki 1% za każdy dzień dla agencji nieruchomości? SN: tego nie da się spłacić

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącą wyroku zasądzającego odsetki w wysokości 365 proc. w skali roku (1 proc. za dzień).

Specjalne rozwiązania dla frankowiczów w sądach. Ministerstwo Sprawiedliwości zdradziło plany

Przygotowana zostanie wzorcowa ugoda frankowa, którą zatwierdzałby sąd. Obciążone sporami frankowymi sądy zostaną wzmocnione, a sprawy te będą rozpatrywane według uproszczonego postępowania. Takie plany ma Ministerstwo Sprawiedliwości.

TSUE: tak nie wolno pisać w etykietach produktów do dezynfekcji

Zwrot „przyjazny dla skóry” może sugerować, że środek biobójczy może być korzystny dla skóry. A to może wprowadzać konsumentów w błąd - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sąd Najwyższy wskazał, kiedy bank ma prawo zatrzymania należności dla frankowicza

Prawo zatrzymania w sprawach frankowych nie przysługuje, gdy bank może skorzystać z potrącenia.

Producent popularnych smartwatchów pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Garmin Polska, przedstawiciel producenta m.in. smartwatchów, mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Travelist naruszył prawa konsumentów, teraz przyzna im po 50 zł

Klienci Travelist.pl nie mieli jasności, od kogo kupują noclegi lub inne usługi. Prezes UOKiK zobowiązał spółkę do zmian oraz "zadośćuczynienia" konsumentom, którzy zgłosili reklamację.

Akt o usługach cyfrowych w świetle ochrony praw konsumentów

W czasach dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych oraz rosnącego znaczenia Internetu jako platformy komunikacji, handlu i wymiany informacji, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa w przestrzeni cyfrowej stała się priorytetem dla unijnego legislatora.