Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform w zamierzeniu ma uregulować status osób, które zarobkują za pośrednictwem takich podmiotów, jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl. Unijne przepisy przewidują bowiem domniemanie etatu dla osób, które zarabiają dzięki tym aplikacjom.
Dyrektywa platformowa a Uber, Glovo i Pyszne.pl. Nie tylko patologie?
– Została ona przyjęta przez Parlament Europejski i Radę UE, czekamy teraz na publikację w Dzienniku Urzędowym UE. To oznacza, iż w najbliższym czasie rozpoczniemy w Polsce dyskusję nad sposobem jej wdrożenia, na co będziemy mieć dwa lata – mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem prof. Grażyny Spytek-Bandurskiej z Federacji Przedsiębiorców Polskich dostosowanie regulacji unijnej do porządku krajowego bez uszczerbku dla utrzymania niezbędnej konkurencyjności będzie stanowić wyzwanie.
– Od kształtu polskich przepisów zależeć będzie, czy uda nam się osiągnąć pozytywne efekty na rynku pracy. Ustawodawca często, tworząc akty prawne, nadmiernie koncentruje się na patologiach, zapominając, że zbyt restrykcyjne normy uderzają również w uczciwie działające podmioty, których jest większość – uważa z kolei radca prawny Szymon Witkowski z Pracodawców RP.