Frankowicz może nabyć mieszkanie pod wynajem. TSUE zdecydował

Osoba, która nabyła mieszkanie pod wynajem za kredyt frankowy, nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i może pozwać bank w sprawie kredytu tak jak konsument.

Publikacja: 24.10.2024 12:08

Frankowicz może nabyć mieszkanie pod wynajem. TSUE zdecydował

Foto: Adobe Stock

Definicja konsumenta, a więc osoby zawierającej umowę w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, winna być interpretowana szeroko, by zapewnić skuteczność dyrektywy konsumenckiej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Sukces frankowiczów. Trudniej ratować umowę frankową po uchwale Izby Cywilnej

Unieważnienie kredytu frankowego, gdy frankowicz nabył mieszkanie pod wynajem

Mieszający na stałe w Londynie małżonkowie – on funkcjonariusz policji sądowej, ona dyrektor szkoły – kupili w 2008 r. mieszkanie w Warszawie z przeznaczeniem na wynajem. Uzyskiwany czynsz miał być dodatkowym źródłem dochodu do ich pensji. Na zakup mieszkania zaciągnęli w Polsce kredyt hipoteczny (tzw. frankowy) i w 2019 r. spłacili go w całości. Nieruchomość sprzedali, po czym pozwali bank, domagając się orzeczenia nieważności umowy kredytu – ze względu na zawarte w niej abuzywne postanowienia – i zwrotu równowartości wszystkich spłaconych rat kredytu. 

Rozpatrując tę sprawę Sąd Okręgowy w Warszawie wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, by dowiedzieć się, czy na gruncie dyrektywy konsumenckiej (93/13) osoba fizyczna, która zawarła umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania pieniędzy na zakup pojedynczej nieruchomości przeznaczonej pod wynajem może być uznana za konsumenta, a co za tym idzie – korzystać z uprawnień ustanowionych w tej dyrektywie dla konsumentów.

Czytaj więcej

Kolejne pytanie frankowe w SN. Trzech sędziów to za mało?

TSUE udzielił w czwartkowym wyroku pozytywnej odpowiedzi. Przypomniał, że definicja konsumenta, tj. osoby zawierającej umowę w celach niezwiązanych z własną działalnością gospodarczą lub zawodową, powinna być interpretowana szeroko ze względu na wymóg zapewnienia pełnej skuteczności przepisów dyrektywy 93/13. Ustalenie czy chodzi w danej sprawie o konsumenta, jest zadaniem sądu krajowego. 

Gdy frankowicz nabył mieszkanie, które nie służyło celom gospodarczym

W tej sprawie TSUE doszedł do wniosku, że nabycie mieszkania, jak się wydaje, nie miało celu gospodarczego, a służyło konsolidacji prywatnego majątku kredytobiorców. Chodziło o nabycie jednego lokalu przez osoby nieprowadzące działalności w dziedzinie zarządzania nieruchomościami, a dochód z najmu miał służyć przede wszystkim spłacie rat kredytu. Nie oddali oni także w najem innych nieruchomości.

– Ten wyrok TSUE przypomina, że pojęcie konsumenta na gruncie dyrektywy 93/13/WE jest rozumiane szeroko i obejmuje całą sferę prywatnego życia, a nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych czy konsumpcję. Czynności związane z oszczędzaniem i pomnażaniem majątku prywatnego również mieszczą się w obrocie konsumenckim. W innym wypadku np. posiadacz lokaty bankowej byłby pozbawiony ochrony konsumenckiej. Ten wyrok jest tym ważniejszy dla frankowiczów, że przyznaje status konsumenta kredytobiorcom, którzy nabyli nieruchomość z zamiarem wynajmu za pieniądze z kredytu frankowego – komentuje dr Mariusz Korpalski, radca prawny. 

Sygnatura: C-347/23

Definicja konsumenta, a więc osoby zawierającej umowę w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, winna być interpretowana szeroko, by zapewnić skuteczność dyrektywy konsumenckiej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Unieważnienie kredytu frankowego, gdy frankowicz nabył mieszkanie pod wynajem

Pozostało 92% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje