Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań

W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.

Publikacja: 20.11.2024 17:42

Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań

Foto: Reuters

– Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest nadal bardzo napięta, nie widać jasnego horyzontu zakończenia tego konfliktu – przyznał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. – Niemniej uważamy, że zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, choć będzie wymagało dobrego przygotowania – podkreślał Białek, podczas prezentacji wyników badań na ten temat.

Jaką rolę w odbudowie Ukrainy mają banki

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie sierpnia i września tego roku, we współpracy z Przewodniczącym Rady ds. Współpracy z Ukrainą. Objęło ono zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze, łącznie reprezentujące prawie 70 proc. udziału w rynku bankowym wyrażonego aktywami.

– Moim celem jest zbudowanie koalicji nie tylko społecznej, ale i ekonomicznej na rzecz optymalnego udziału Polski w procesach odbudowy Ukrainy – mówił prof. Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą, podczas środowej konferencji. Jak zaznaczył, sektor bankowy jest niezmiernie ważnym elementem spójnego planu w tym zakresie. Banki są bowiem w stanie realnie ocenić gotowość przedsiębiorców i ryzyko inwestycyjne, są w stanie dostarczyć finansowania zarówno mniejszym podmiotom, ale i zbudować konsorcja międzynarodowe dla większych, bardziej skomplikowanych projektów.

– Uważam, że nasza zdolność do realnego udziału w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy w dużej mierze będzie zależała od przygotowania i woli udziału w nich właśnie naszego rynku finansowego – przekonywał Kowal. Podkreślał on również znaczenie unijnego programu Ukraine Facility, z którym wszyscy zainteresowani powinni się zapoznać.

Czytaj więcej

Polskie firmy nie uciekły spod bomb. Inwestują w Ukrainie ogromne pieniądze

Czy banki będą dawać kredyty na odbudowę Ukrainy

Z badań ZBP wynika, że około 95 proc. ankietowanych banków wyraża zainteresowanie uczestnictwem w biznesowych procesach związanych z odbudową Ukrainy, co stanowi 30 proc. całego sektora bankowego, z czego największy entuzjazm wykazują banki komercyjne. Jak wyjaśniał Arkadiusz Lewicki z ZBP, główne powody tego zainteresowania to oczekiwania klientów, motywacja solidarnościowo-etyczna, długoterminowe perspektywy zysku oraz zaproszenie ze strony władz publicznych.

Preferowane formy zaangażowania to kredyty, uczestnictwo w konsorcjach finansowych, zapewnienie obsługi rozliczeń oraz udzielanie gwarancji bankowych.

Jednocześnie badane banki wskazały na bariery w tych procesach, a jako główne przeszkody wskazano wysokie ryzyko inwestycyjne, wynikające z toczącego się konfliktu zbrojnego, oraz niedostosowanie przepisów prawnych. Bankowcy liczą więc na wsparcie publiczne: takie jak uruchomienie programów podziału ryzyka, wsparcia finansowego dla klientów operujących na rynku ukraińskim oraz doradztwo w zakresie prawa ukraińskiego i międzynarodowych programów pomocowych.

Czytaj więcej

Polskie firmy chcą inwestować w Ukrainie. Czekają na miliardy euro unijnych gwarancji

Czego potrzebują bankowcy

– Badania pokazały, że wiodące banki w Polsce, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem, są zainteresowane odbudową Ukrainy. Natomiast dla większości z nich podstawowymi warunkami zaangażowania są bezpieczeństwo fizyczne i finansowe, baza kapitałowa i wiarygodność partnerów biznesowych po ukraińskiej stronie – komentował prezes Białek.

– Potrzeba tu bliskiej współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi. Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności. ZBP odpowiedział na zaproszenie władz oraz organizacji międzynarodowych i powołał już specjalny zespół w tej sprawie – zaznaczył prezes ZBP.

Jednocześnie Związek Banków Polskich zaproponował szereg działań wspierających zaangażowanie banków w odbudowę Ukrainy. To m.in. utworzenie i pełne uruchomienie specjalnego programu podziału ryzyka/gwarancji publicznych (np. PFR, KUKE, BGK) dla banków z obsługą klientów, operujących w Ukrainie. To także zabezpieczenie polskich podmiotów przed praktykami korupcyjnymi w Ukrainie i zabezpieczenie polskiego biznesu przed dyskryminacją (na rzecz przedsiębiorców/banków z innych państw, np. spoza UE).

ZBP postuluje też m.in. utworzenie specjalnych hubów branżowych polsko-ukraińskich, w których autoryzowane podmioty wspierałyby polski biznes w wyszukiwaniu partnerów, inicjowaniu i realizacji działań w Ukrainie, czy specjalne wsparcie projektów inwestycyjnych realizowanych w Polsce, które mają główne uzasadnienie ekonomiczne dla odbudowy Ukrainy z udziałem Polaków.

– Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest nadal bardzo napięta, nie widać jasnego horyzontu zakończenia tego konfliktu – przyznał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. – Niemniej uważamy, że zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, choć będzie wymagało dobrego przygotowania – podkreślał Białek, podczas prezentacji wyników badań na ten temat.

Pozostało 90% artykułu
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Wpływ wygranej Donalda Trumpa na banki. Bardziej skorzystają amerykańskie