Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Minister finansów zlecił szefom resortów przegląd funduszy celowych. Ile pieniędzy może znaleźć?

Jednym ze sposobów na zmniejszenie deficytu w kasie państwa mają być niewykorzystane nadwyżki w różnych funduszach pozabudżetowych. „To wszystko są żarty” – komentują ekonomiści. – Tam na pewno nie znajdzie się potrzebne 90–100 mld zł – wyjaśnia Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Szef mBanku rezygnuje, kursy akcji lekko w górę

Od piątku rano notowania mBanku na warszawskim parkiecie są na plusie na ponad 1 proc. Rynek żegna prezesa Cezarego Stypułkowskiego bez wielkiego żalu, ale i bez euforii.

Decyzja RPP o stopach. Kredyty zaczęły drożeć, lokaty coraz mniej opłacalne

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na posiedzeniu w lipcu. Dla pożyczkobiorców to tym gorsza wiadomość, że nowe kredyty dosyć nieoczekiwanie zaczęły drożeć. Cieszyć się powinni oszczędzający, ale oferta banków ich nie rozpieszcza.

Jaką decyzję podejmie RPP w sprawie stóp procentowych? Prognozy ekonomistów

Nikt nie spodziewa się zmiany w polityce pieniężnej, główna stopa procentowa najpewniej zostanie na poziomie 5,75 proc.

Gospodarka odżywa, ale powoli. Już od lipca znów przyspieszy inflacja

Czerwiec upłynął pod znakiem wysokiego wzrostu płac, spadków produkcji przemysłowej i niskiej inflacji.

Inflacja w Polsce niemile zaskoczyła. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6 proc. – podał GUS w tzw. szybkim szacunku.

Ile czasu pochłaniają nam obowiązki, a ile przyjemności? Są najnowsze dane GUS

Jako społeczeństwo pracujemy, w tym chodzi też o zajęcia domowe, coraz dłużej. A coraz mniej czasu zostaje na odpoczynek – wynika z badania „Dobowy budżet czasu ludności w 2023 r.”, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.

Nie tylko frankowicze walczą z bankami. Przybywa sporów o WIBOR

Liczba pozwów dotyczących złotowych kredytów opartych na stawce WIBOR przekroczyła już tysiąc. Zdaniem części prawników pytanie brzmi nie „czy”, ale „kiedy” konsumenci zaczną takie postępowania wygrywać.

Tańsze kredyty? Złe informacje dla kupujących mieszkania

Oczekiwania obniżek stóp procentowych przesuwają się na II połowę 2025 r. Do tego czasu hipoteki pozostaną więc drogie. To zła informacja, zwłaszcza dla tych, którzy planują pożyczyć w banku na mieszkanie.

Prezes PKO BP: Nie możemy oddać pola konkurencji, także niebankowej

Chcę, żebyśmy w ramach nowej bankowości przestali myśleć w starym schemacie, że „bank sprzedaje kredyty, po które ktoś musi przyjść”. W nowej bankowości kluczowy jest sam proces zakupów i doświadczenie klienta, a finansowanie będzie w tle – mówi Szymon Midera, prezes PKO BP.