Coraz więcej spraw dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich znajduje swój finał. Liczba ugód zawartych z frankowiczami tylko przez siedem największych banków notowanych na giełdzie sięgnęła na koniec III kwartału ok. 112,6 tys.
Jednocześnie banki raportują, że w ostatnich miesiącach szybko przybywa prawomocnych wyroków sądowych, które zwykle kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytu w CHF. Łącznie takich finalnych wyroków jest już ok. 26 tys. (dla analizowanych przez nas banków) wobec 21,5 tys. na koniec II kwartału.
Jakie korzyści dla frankowiczów
Saga frankowa to gra o sumie zerowej, każda zamknięta sprawa dla banków to strata, a dla frankowiczów wymierne korzyści. Czy to w postaci uzyskania darmowego kredytu (czyli oddania bankowi tylko pożyczonego kapitału liczonego w złotych bez odsetek czy nadwyżki wynikającej ze zmiany kursu itp.), czy to znaczącego zmniejszania wartości zadłużenia do spłaty (głównie w przypadku ugód).
Sprawdziliśmy, jak duże są to już korzyści. Szacunki nie są łatwe, bo banki niechętnie dzielą się takimi informacjami i nie pokazują ich wprost z w swoich raportach. Niemniej z naszej analizy wynika, że dotychczas (czyli na koniec III kw. br.) byli już posiadacze kredytów CHF zyskać mogli nawet około 20 mld zł.