Marek Domagalski

Marek Domagalski

Publicysta „Rzeczpospolitej”

Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pisze głównie o procesach i procedurach sądowych, zwłaszcza cywilnych, ale też prawie konstytucyjnym i mediów.

Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN

Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.

Ustawa frankowa czeka. Czy frankowicze mają pozywać banki czy dążyć do ugody?

Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.

Marek Domagalski: Co kandydaci na prezydenta powiedzą o sądach

Wyłanianych właśnie kandydatów na prezydenta pytajmy, zanim pójdziemy do urn, jak zamierzają zakończyć wojnę sądową. To prawo obywateli, a ich obowiązek.

Spóźniony dowód nie dyskwalifikuje postępowania. SN zdecydował

Jeżeli sąd dopuścił spóźniony dowód, to nie można tego podważyć, powołując się na prekluzję, czyli ograniczenie czasowe dla składania dowodów.

Sąd Najwyższy: w sprawach o podział majątku lepiej się tak nie zachowywać

Przeciąganie sprawy może być uzasadnione, gdy np. wartość dzielonego majątku się zmienia, ale sąd może w pewnym momencie powiedzieć „dość”. To wnioski z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.

Za jakie ograniczenia służebnością przesyłu trzeba płacić

Odpłatny pas służebności przesyłu nie musi zawierać strefy kontrolowanej, a tylko pas, z którego firma przesyłowa normalnie korzysta.

Frankowiczu, chcesz dobrej ugody - nie zwlekaj z pozwem

Frankowicz, który ma już sprawę lub rozważa pozew, powinien przeanalizować rozwiązania, jakie są w projekcie nowej ustawy.

Marek Domagalski: Powiew amerykańskiej batalii wyborczej

Brawurowe zwycięstwo Donalda Trumpa stanie się pewnie wzorem praktyki demokratycznej w wielu krajach, zwłaszcza w podzielonych politycznie społeczeństwach.

Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie

Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.

Sąd jest związany kolejnością żądań frankowicza. Sąd Najwyższy zdecydował

Nie wielkość roszczeń konsumenta w stosunku do banku, ale miejsce w pozwie decyduje o kolejności ich rozpoznawania przez sąd. Tak stanowi uchwała Sądu Najwyższego.