Radny w zarządzie spółki komunalnej może stracić mandat. Jest wyrok NSA

Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.

Nowe obowiązki samorządów w związku z usuwaniem azbestu. Jest projekt ustawy

Na samorządy i podmioty użytkujące wyroby zawierające azbest zostanie nałożony obowiązek ich usunięcia lub zabezpieczenia najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.

Sprawa Jacka Sutryka. Czy Donald Tusk odwoła prezydenta Wrocławia?

Jacek Sutryk, mimo postawionych mu zarzutów prokuratorskich, wciąż może pełnić swoją funkcję, chyba że zostanie skazany za przestępstwo.

Mieszkańcy bloków pokrzywdzeni przy opłacie za śmieci opartej o zużycie wody

Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.

Po wyroku TSUE ws. zamówień publicznych: samorządy lokalne potrzebują wskazówek

Z wyroku TSUE wynika, że to zamawiający ma decydować o tym, w jaki sposób miałoby następować ograniczenie dostępu do zamówień z takich krajów jak np. Chiny czy Turcja. W Urzędzie Zamówień Publicznych trwa analiza treści tego orzeczenia.

Nie ma jednego wymogu odległości monopoli od kościołów i szkół w gminie

Ustawodawca nie wprowadził jednej minimalnej odległości punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od miejsc chronionych. Dlatego to, jakie ograniczenia uchwali dana gmina, zależy od indywidualnych uwarunkowań - w tym od jej topografii.

Sąd: opłaty za wjazd na cmentarz czy murowany grób naruszają prawo

Samorząd może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza jak np. za wjazd i korzystanie z nekropolii, czy dodatkowe dla większego grobu murowanego za upływ 20 lat.

Składowiska toksycznych odpadów wreszcie znikną? Rząd pomoże gminom

Gminy otrzymają więcej pieniędzy na segregację i likwidację toksycznych odpadów – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort klimatu i środowiska. Na ważną zmianę mogą też liczyć przedsiębiorcy z branży budowlanej.

Będą zmiany w prawie. Mają zapobiec paraliżowi inwestycji w wielu powiatach

Prawo geodezyjne czekają zmiany, które zapobiegną paraliżowi inwestycji w wielu powiatach. To odpowiedź resortu rozwoju na sugestie samorządowców.

Koniec z „janosikowym”. Nowy system ma być sprawiedliwy

To koniec tzw. "janosikowego", czyli podatku obciążającego większe i bogatsze samorządy. Duże miasta zostaną uwolnione od daniny, która czyniła ich budżety nieprzewidywalnymi.

Kraków finansował Campus Polska, teraz ma zakaz dla politycznych imprez. Triumf Łukasza Gibały

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o zabronieniu finansowania imprez politycznych z budżetu miasta. To pokłosie partnerstwa, jakie miasto nawiązało z Campusem Polska - imprezą Rafała Trzaskowskiego i polityków Koalicji Obywatelskiej.

Dodatkowe miliardy dla gmin, powiatów i województw

W ciągu najbliższych tygodni do jednostek samorządu terytorialnego trafią dodatkowe pieniądze, obiecane w sierpniu przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Katarzyna Batko-Tołuć: Plaster w samorządach

Ograniczenie możliwości sprawowania mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do dwóch kadencji to tylko plaster. Jeśli nie sięgniemy do przyczyn, problem demokracji lokalnej będzie nabrzmiewał.

Budowa na terenach zalewowych. Nastał klimat do zmian prawa wodnego

Potrzebne jest ustawowe zaostrzenie warunków wznoszenia budynków na terenach zalewowych – tak zgodnie mówią eksperci, Wody Polskie i rząd.

Zakopane chce zmian w prawie. Chodzi o głośną sprawę pobierania opłaty klimatycznej

Rada Miasta Zakopane zdecydowała o wystąpieniu z petycją do Sejmu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zmianę przepisów dotyczących warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobrać opłatę miejscową. To pokłosie głośnej sprawy sądowej.

Włodarze chcą poznać opinie mieszkańców. W jaki sposób się z nimi komunikują?

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast coraz chętniej dzielą się informacjami o funkcjonowaniu gminy i miasta za pośrednictwem mediów społecznościowych, strony internetowej gminy czy podczas bezpośrednich spotkań.

Beata Kocięcka: Czy fotel prezesa w spółce komunalnej to dobrze płatna synekura?

Rząd proponuje utrzymanie w 2025 r. obowiązującej od siedmiu lat „zamrażarki” w odniesieniu do wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej spółek komunalnych. W efekcie w tych najmniejszych zarobki mogą spaść poniżej płacy minimalnej.

Dom na brzegu ryzyka. Dlaczego buduje się na terenach zalewowych?

Samorządy nie brały pod uwagę zastrzeżeń Wód Polskich co do zagospodarowania terenów zalewowych. Ale także same Wody zwykle zgadzały się na prowadzenie tam inwestycji, twierdzi NIK.