Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizujący ustawę o odpadach oraz ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Został on przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a głównym motywem jego implementacji jest ułatwienie samorządom segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Projekt stanowi też element realizacji umowy koalicyjnej, podpisanej przez liderów partii tworzących koalicję rządzącą 10 listopada 2023 roku, w której zobowiązali się oni do likwidacji nielegalnych składowisk toksycznych odpadów.
Czytaj więcej
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję burmistrza o nakazie usunięcia odpadów przez właścicielkę działki, która nie była świadoma, że są tam składowane. Kobieta ma zapłacić 130 tys. zł za ich wywóz, a nie ma z czego.
Środki z rezerwy budżetowej na zarządzanie odpadami
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ma on celu wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa właściwym organom, w szczególności gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku. Projektowana ustawa umożliwi przekazanie środków z rezerwy celowej właściwym organom administracji samorządowej i jednocześnie umożliwi ewentualne pozyskanie przez te organy środków z innych źródeł finansowania – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
To ważna nowelizacja z punktu widzenia realizacji zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 26a ustawy o odpadach, w przypadku gdy ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, właściwy organ administracji publicznej wykonuje działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi. I choć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już kilka lat temu przygotował program „Usuwanie porzuconych odpadów” dedykowany właściwym organom administracji w celu wsparcia takich działań, to wspomniane organy wielokrotnie wskazywały na zbyt małe środki finansowe przeznaczone na realizację tych przedsięwzięć. W związku z tym, gminy często występowały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pomoc finansową w usunięciu nielegalnych odpadów. Nowelizacja pozwoli więc na przekazanie samorządom takich środków z rezerwy celowej budżetu państwa.