Zawiadomienie w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS złożyli 9 października 2024 roku posłowie Mariusz Błaszczak, Marcin Warchoł i Paweł Szrot. Ich zdaniem komisja śledcza do spraw Pegasusa działa wbrew postanowieniu zabezpieczającemu oraz wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.
Prokuratura: wyrok Trybunału Konstytucyjny nie został opublikowany w Monitorze Polskim
Innego zdania jest prokuratura, która odmówiła wszczęcia śledztwa. Stwierdzono, że nie doszło do przestępstwa, ponieważ wyrok TK nie został opublikowany w Monitorze Polskim, a „zatem niekonstytucyjny przepis uchwały określający zakres działania Komisji nadal obowiązuje (dopiero po ogłoszeniu wyroku w Monitorze Polskim niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą)”.
Prokurator uznał też, że postanowienie tymczasowe TK z 8 maja 2024 roku zakazujące dalszych prac Komisji zostało wydane przez TK z naruszeniem prawa. W komunikacie wskazano, że „TK nie miał ustawowych uprawnień, aby takie postanowienie wydać i nie miał uprawnień by je kierować do Komisji, która nie była stroną postępowania przed TK, więc Komisja mogła nie czuć się związana tym postanowieniem i dalej prowadzić prace”.
Co więcej, zdaniem prokuratora „członkom Komisji nie można było przypisać ani umyślnego, ani nieumyślnego działania, bowiem dysponowali oni opiniami prawnymi wydanymi przez profesjonalną komórkę prawną Sejmu wskazującymi na ich uprawnienie do prowadzenia dalszych prac, stąd mogli się oni oprzeć na tych opiniach”.
Czytaj więcej
We wtorek Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż zakres działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z ustawą zasadniczą.