W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ujawniono szczegóły nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która ma być przyjęta przez rząd już w I kwartale 2025 r. Według autora projektu, resortu infrastruktury, celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Utrata prawa jazdy łatwiejsza, skasowanie punktów karnych trudniejsze
Projekt przewiduje zwiększenie uprawnień policji w zakresie zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym. To oznacza, że w praktyce takie przekroczenie nie będzie groziło utratą uprawnień przede wszystkim na ekspresówkach i autostradach.
Prawo o ruchu drogowym
CO TO JEST TEREN NIEZABUDOWANY
Obszar poza terenem zabudowanym rozpoczynający się po minięciu znaku D-43, czyli białej prostokątnej tablicy z motywem czarnych zabudowań i czerwonym przekreśleniem. Znak ten informuje o końcu ograniczenia prędkości do 50 km/h, jeśli inne znaki nie stanowią inaczej.
W Polsce poza obszarem zabudowanym obowiązuje limit prędkości:
- 90 km/h obowiązuje na drogach krajowych jednojezdniowych,
- 100 km/h obowiązuje na drogach krajowych dwujezdniowych i ekspresowych jednojezdniowych,
- 120 km/h obowiązuje na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
- 140 km/h obowiązuje na autostradach.
Limity te dotyczą samochodów osobowych i motocykli oraz pojazdów ciężarowych o DMC nieprzekraczającym 3,5 tony. Dla pojazdów ciężarowych o DMC od 3,5 tony oraz zespołów pojazdów limity są niższe:
- 70 km/h na drogach krajowych jednojezdniowych,
- 80 km/h obowiązuje na drogach krajowych dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami w danym kierunku jazdy, drogach ekspresowych i autostradach.
100 km/h to limit dopuszczalnej prędkości na autostradzie i drodze ekspresowej dla autobusów.
Znak B-33 za znakiem D-43 oznacza, że na danym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości np. spowodowane remontem drogi.
Ważne! Obszar niezabudowany może być częścią miejscowości. Jeśli droga przy wjeździe do danej miejscowości jest oznakowana zieloną tablicą z nazwą miejscowości E-17a oraz znakiem ograniczenia prędkości, to takie ograniczenie obowiązuje na terenie całej miejscowości niezależnie od tego, czy przejeżdżamy przez obszar zabudowany czy niezabudowany.
Skutkiem tej zmiany ma być także dodanie starostom uprawnienia do cofania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości poza obszarem zabudowanym. Ministerstwo Infrastruktury ma ujednolicić postępowania w sprawach o zatrzymanie prawa jazdy, tak aby prawa stron postępowań administracyjnych przed starostami były należycie chronione.
Czytaj więcej
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w piątek w Sejmie, że jego resort planuje wprowadzić przepis przewidujący utratę prawa jazdy na stałe w przypadku kierowcy, który prowadził pojazd mimo zatrzymanych uprawnień.