„Zasadniczym celem opracowania niniejszego projektu ustawy jest pilna potrzeba uproszczenia i usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji dotyczących obronności państwa” – napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Bezpośrednią przyczyną dla jego powstania są plany rządu związane z realizacją „Tarczy Wschód”, czyli programu budowy fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych wzdłuż wschodniej granicy Polski, będącej jednocześnie wschodnią flanką NATO. Premier Donald Tusk zapowiedział w czerwcu budowę takich kompleksowych instalacji obronnych na odcinku około 800 km, a w październiku podkreślił, że budowa „Tarczy Wschód” rusza „na serio”.
Wywłaszczenia będą szybsze, strategiczne inwestycje zaliczone do kategorii „celu publicznego”
Projekt ustawy „o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa oraz ustanawiania stref ochronnych dla terenów zamkniętych” przewiduje zakwalifikowanie wszystkich strategicznych inwestycji w zakresie obronności państwa do kategorii „celu publicznego” w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. „Przyjęcie powyższej podstawy prawnej jako punktu odniesienia przesądza jednocześnie o możliwości dokonania wywłaszczeń nieruchomości na cele realizacji tych inwestycji” – napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.
O tym, które inwestycje są „strategiczne” dla obronności państwa, decydował będzie minister obrony narodowej, który wyda w tym zakresie decyzję niejawną, wraz z przypisanymi do danych inwestycji inwestorami. W praktyce oznacza to, że w razie konieczności pozyskania przez państwo nieruchomości pozostających własnością prywatną nabywane one będą na potrzeby inwestycji przed złożeniem wniosku w ramach dobrowolnych umów, a w przypadku braku takiej możliwości zostaną one wywłaszczone za odpowiednim odszkodowaniem.
Czytaj więcej
Jakie są podstawy wywłaszczenia nieruchomości? Kiedy moja nieruchomość może zostać wywłaszczona? Kto może pozbawić mnie nieruchomości? Czy za wywłaszczenie dostanę odszkodowanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wywłaszczeń nieruchomości.
Jak mówi „Rz” mecenas Piotr Majewski z kancelarii Głogowski Majewski ADWOKACI, „możemy się spodziewać, że kiedy zapadnie decyzja, iż dana nieruchomość będzie podlegała wywłaszczeniu, w pierwszej kolejności inwestor wyceni nieruchomość lub jej fragment i na podstawie tej wyceny zaproponuje dobrowolny wykup”. Zgodnie z projektem ustawy, jeśli do porozumienia nie dojdzie, możliwe będą dwa rozwiązania: wywłaszczenie nieruchomości na własność Skarbu Państwa (lub jednostki nadzorowanej przez MON) albo ustanowienie na nieruchomości ograniczeń w sposobie korzystania z niej.