W marcu Parlament Europejski przegłosował przepisy zmieniające tzw. dyrektywę budynkową. Projekt zakłada wprowadzenie w latach 2028-2030 zakazu montowania w nowych budynkach pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny. Natomiast zakaz montowania nowych pieców w istniejących budynkach miałby być wprowadzony najpóźniej od 2040 r.
Dlaczego Unia Europejska odchodzi od ogrzewania gazem
Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, celem nowych unijnych regulacji jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla (na budynki, a głównie na ich ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej, przypada bowiem ponad 35 proc. wszystkich emisji tego gazu) oraz jak największe uniezależnienie się UE od paliw kopalnych, które trzeba importować spoza UE. Energia, także do ogrzewania budynków na terenie Unii, ma pochodzić w możliwie największym zakresie z własnych, odnawialnych źródeł.
Zgodnie z jednym z artykułów dyrektywy, państwa UE od 1 stycznia 2025 r. nie mogą udzielać żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.
W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowisku przygotowało nowelizację rozporządzenia ws. wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości.
Resort wyjaśnia, że wymiana istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródło ciepła, tj.: