Polacy chętnie kupują nieruchomości za granicą, dlatego przygotowaliśmy cykl poradnikowy, gdzie najlepiej inwestować, jak przebrnąć przez formalności i z jakimi problemami trzeba się liczyć. O swoich doświadczeniach opowiadają nabywcy, prawnicy i eksperci z rynku nieruchomości.
Czytaj więcej
Czy szukając domu w Hiszpanii, koniecznie trzeba korzystać z agencji nieruchomości? Na jakie przepisy zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? W jakim regionie najłatwiej będzie zdobyć licencję na wynajem mieszkania, a także gdzie najczęściej pojawiają się okupas? I jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości w Hiszpanii?
Klimat, ceny, przyjazna atmosfera, interesująca kultura – to tylko przykładowe zalety, które powodują, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup domu lub mieszkania/apartamentu w Hiszpanii. Katarzyna Wąsowicz, adwokat działająca w tym kraju i zrzeszona w Izbie Adwokackiej w Murcji, tłumaczy krok po kroku prawne i podatkowe zasady nabywania nieruchomości. Od czego warto zacząć cały proces?
Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii na rynku pierwotnym — od dewelopera?
– Kiedy klient zdecyduje się na kupno nowej nieruchomości na rynku pierwotnym, to w pierwszej kolejności podpisuje umowę rezerwacyjną. Już w tej umowie deweloper wskazuje kolejność płatności na poszczególnych etapach umowy. Jeśli deweloper posiada pozwolenie na budowę, to sporządzana jest prywatna umowa kupna-sprzedaży, która nie jest podpisywana, tak jak w Polsce, przed notariuszem, a w formie zwykłej umowy. Przed jej podpisaniem należy jednak dokładnie zbadać stan prawny nieruchomości – tłumaczy mec. Wąsowicz.
W pierwszej kolejności weryfikujemy więc w hiszpańskim rejestrze handlowym – odpowiedniku naszego KRS – kto jest upoważniony do reprezentowania dewelopera. – Sprawdzamy też informacje, czy działka, na której budowana jest nieruchomość, należy do dewelopera. Najważniejszą kwestią jest jednak zbadanie, czy deweloper posiada umowę poręczenia bankowego. Według hiszpańskiego prawa deweloper, otrzymując pozwolenie na budowę, ma obowiązek przedstawić poręczenie bankowe lub ubezpieczenie na każdą z wpłacanych przez klienta kwot. Tego należy szczególnie pilnować – zastrzega prawniczka.