Dziś na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück odbywają się obchody 79. rocznicy jego wyzwolenia. Delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, zrzeszającego kombatanów i byłe więźniarki obozu w Ravensbrück, nie została wpuszczona na obchody. Za przyczynę podano posiadanie przez delegację ZZ NSZ symboli narodowych — krzyży Narodowych Sił Zbrojnych m.in. na flagach. Tymczasem, zgodnie z treścią regulaminu na stronie obozu w Ravensbrück, organizacja jaką jest ZZ NSZ jest zwolniona z tego zakazu.
Rocznica wyzwolenia Ravensbrück: Polacy niewpuszczeni
— Uczestnicy proszeni są o powstrzymanie się od wywieszania banerów, flag i ubrań zawierających oświadczenia polityczne podczas centralnej ceremonii upamiętniającej. Wyjątek stanowią flagi i transparenty stowarzyszeń byłych więźniów. — przeczytać możemy na stronie internetowej muzeum obozu w Ravensbrück.
Biorąc pod uwagę powyższą treść regulaminu wydarzenia, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych — jako organizacja która zrzeszała i zrzesza kombatantów oraz byłych więźniów obozu — jest zwolniony z zakazu. Tym samym, jego delegacja ma prawo uczestnictwa w obchodach. Dyrekcja muzeum doszła jednak do innych wniosków.
— Dyrekcja muzeum stwierdziła, że nie można wejść na teren z krzyżami Narodowych Sił Zbrojnych, które mamy na naszych flagach i emblematach. Twierdzą, że nie wpuszczają nikogo z emblematami narodowymi, ale inne grupy narodowe są wpuszczane, także w umundurowaniu (...). — komentuje sprawę Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego ZZ NSZ, w rozmowie z TV Republiką. — Okazuje się, że decyzja dyrekcji dotyczy tylko naszej organizacji, chociaż, zgodnie z regulaminem muzeum, organizacje kombatanckie - takie jak nasza - zrzeszające byłe więźniarki obozu mogą wchodzić na teren ze swoimi emblematami i banerami.
Jak wskazał Wołek, delegacja zwróciła się w tej sprawie z oficjalnym stanowiskiem do dyrekcji muzeum. Wcześniej dyrekcja otrzymała listę więźniarek obozu w Ravensbrück, które były członkiniami NSZ i za to członkostwo zostały umieszczone w obozie.