Od 20 stycznia 2004 r. pracuję w Londynie. W Polsce nie zostawiłem żony ani dzieci. Nie posiadam też w kraju mieszkania, papierów wartościowych, samochodu itp. W urzędzie skarbowym złożyłem formularz NIP-3, informując, że moje miejsce zamieszkania przeniosłem do Wielkiej Brytanii i tam jestem rezydentem. Rodzice wymeldowali mnie z mieszkania w Polsce, a w urzędzie miasta podałem, że mieszkam poza granicami kraju. W Anglii jestem zarejestrowany w HomeOfficei otrzymałem pozwolenie na pobyt na 5 lat z możliwością przedłużenia. Czy mimo dopełnienia tych wszystkich formalności muszę rozliczać się z podatku w Polsce?
Nie. Wszystkie wykonane przez pana czynności wskazują, że przeniósł się pan na stałe do Wielkiej Brytanii, nie ma intencji powrotu do Polski i nie łączą pana z naszym krajem więzy osobiste i gospodarcze. W takiej sytuacji nie powinien pan być traktowany jako rezydent polski, a co za tym idzie, rozliczać swoich światowych dochodów w Polsce. Dobrym potwierdzeniem tego faktu jest brytyjski certyfikat rezydencji podatkowej, o który warto wystąpić do tamtejszych władz skarbowych. Nie powinien mieć pan trudności z jego uzyskaniem.
Przez ponad 20 lat pracowałam w Wielkiej Brytanii. Tam też rozliczałam się z podatków. W 2006 r. wróciłam na stałe do Polski. Kupiłam tutaj mieszkanie, podjęłam pracę jako lektorka języka angielskiego. Czy mogę uznawać się nadal za brytyjską rezydentkę podatkową i płacić podatek tylko na Wyspach?