Zbliża się zima, zwiększa się smog. Ci, którzy przyczyniają się do jego ograniczenia, inwestując w termomodernizację swojego domu, mogą skorzystać z podatkowej ulgi. Mamy dla nich ważną wiadomość: od nowego roku zmieni się katalog premiowanych odliczeniem wydatków.
– Część zakupów z tego katalogu wypada, część dochodzi. Jeśli ktoś w najbliższym czasie planuje inwestycję w ekologiczne ogrzewanie, powinien sprawdzić, co się zmienia, i albo przyspieszyć zakupy, albo wstrzymać. To wcale nie błaha kwestia, bo ulga daje spore oszczędności – mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.
Będą zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Nowelizacja rozporządzenia
Przypomnijmy, że wydatki na ekologiczne ocieplenie domu odliczamy od dochodu. Dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania i wychodzi niższy podatek. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. Z ulgi korzystają zarówno rozliczający się według skali, jak i liniowcy oraz ryczałtowcy (oni pomniejszają przychód). Każdy ma swój własny limit odliczenia. Oznacza to, że jeśli ekologiczną inwestycję przeprowadza kilku współwłaścicieli domu, ulga będzie kilkukrotnie wyższa. Przykładowo małżonkowie mogą odliczyć w sumie 106 tys. zł.
Szczegółowy wykaz inwestycji premiowanych podatkowym odpisem jest w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. I właśnie to rozporządzenie ma się zmienić. Projekt jest już konsultowany, nowy wykaz ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Czytaj więcej
Skarbówka zmienia interpretacje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej w PIT. Najpierw pozwala na odliczenie, po kilku latach zabrania.