Jak pisze brukselska korespondentka "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska, prezydent usłyszał w stolicy Europy wiele gorzkich słów, przede wszystkim od przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który nie ukrywał, że jego zdaniem ostatnie działania rządu są szkodliwe dla naszego kraju.
Inny ważny temat to reakcje partii politycznych na propozycję przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie możliwego kompromisu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, złożoną w wywiadzie dla "Rz". "Opozycja nie zostawia suchej nitki na propozycji Kaczyńskiego" - pisze Andrzej Gajcy, co jednoznacznie podsumowuje sytuację.
Temat kontytnuowany jest w sekcji prawnej "Rz" przez Marka Domagalskiego, w tekście pod wymownym tytułem "Tylko politycy mogą przeciąć spór o Trybunał" .
Otwarciem "Rzeczpospolitej" jest jednak tekst "Ustawa frankowa nie może zabić banków", którego autor, Paweł Jabłoński, ocenia, że koszty przewalutowania kredytów frankowych (szacowane na 21-50 mld zł) wraz z innymi obciążeniami nałożonymi na sektor finansowy mogą osłabic wzrost gospdarczy. "Przy kilkunastu miliardach złotych zysku netto banki muszą dodatkowo zapłacić kilka miliardów nowego podatku oraz około 2 miliardów składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - pisze autor. Jego zdaniem ta kumulacja obciążeń może zmniejszyć ich kapitały, a w konsekwencji możliwości kredytowania Polaków i polskich firm.
Odnosząc się do brukselskiej wizyty Andrzeja Dudy "Gazeta Wyborcza" podkreśla przede wszystkim dobrą wolę, zarówno prezydenta, jak i Donalda Tuska, próbujących załagodzić napięcia między Polską a Komisją Europejską. Na swojej stronie internetowej "GW" skupia się jednak głównie na docinkach szefa Rady Europy i reakcjach na nie jego gościa.