Sanatorium z szybkim terminem i za darmo. Co zrobić, by dostać skierowanie z ZUS?

W ramach prewencji rentowej ZUS oferuje rehabilitację leczniczą. Jest bezpłatna i czeka się na nią krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na skierowanie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać do sanatorium za darmo?

Publikacja: 10.10.2024 06:20

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Sanatorium z ZUS

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Foto: Artur Rorat/Adobe Stock

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS bywa nazywana sanatorium z ZUS. Daje ona możliwość szybszego wyjazdu na turnus niż w przypadku tradycyjnego sanatorium, w którym na termin często należy czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Tu wyjazd jest możliwy nawet w ciągu kilkunastu tygodni od wystawienia skierowania. Dodatkowo sanatorium z ZUS jest całkowicie bezpłatne, a jego turnus trwa dłużej niż ten w ramach NFZ. 

Darmowe sanatorium z ZUS: Kto może się ubiegać?

O skorzystanie z programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS ubiegać mogą się osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak w ich przypadku istnieć szansa na odzyskanie tej zdolności po rehabilitacji. Nie jest to jedyny wymóg. 

Rehabilitacja lecznicza ZUS przysługuje osobom, które spełniają dodatkowo przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • są ubezpieczone w ZUS – pracują zawodowo,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
  • pobierają okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja przysługuje także osobom, wobec których taką konieczność stwierdził lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywają. Ponadto skorzystać z niej mogą osoby starające się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj więcej

Zmiany w sanatoriach od 2025 roku. Więcej miejsc dla osób z niepełnosprawnością

Rehabilitacja lecznicza ZUS: Co trzeba zrobić? Jaki wniosek złożyć?

Aby skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, konieczne jest złożenie wniosku PR-4. Można to zrobić poprzez:

  • wydrukowanie wniosku ze strony ZUS, przekazanie go lekarzowi prowadzącemu do wypełnienia, a następnie złożenie w dowolnej placówce ZUS;
  • złożenie elektronicznego wniosku przez lekarza prowadzącego w imieniu pacjenta;
  • wystawienie wniosku przez lekarza prowadzącego w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) i przesłanie go elektronicznie do ZUS.

Następnie lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji. Robi to na podstawie przeprowadzonego badania lub zgromadzonej dokumentacji medycznej z leczenia. Jeśli wyda orzeczenie, pacjent otrzymuje pocztą skierowanie na rehabilitację. Zawiera ono informację o terminie i miejscu tej rehabilitacji.

Sanatorium z ZUS: Ile trwa? W jakim trybie się odbywa?

Na czas rehabilitacji leczniczej ZUS pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie. Rehabilitacja trwa standardowo 24 dni. Jednak ordynator ośrodka rehabilitacyjnego – po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS – może ją wydłużyć lub skrócić. Po jej zakończeniu pacjent otrzymuje „Informację o przebytej rehabilitacji”, która zawiera najistotniejsze informacje o jej przebiegu i stanie zdrowia pacjenta.

Czytaj więcej

Od dziś zmiana w skierowaniach do sanatorium. Nowości dla jednej grupy kuracjuszy

Rehabilitacja lecznicza ZUS może odbywać się w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Forma stacjonarna to całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym. Możliwa jest w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • narządu głosu,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

System ambulatoryjny polega na codziennym dojeżdżaniu na rehabilitację do ośrodka rehabilitacyjnego w wyznaczonych godzinach. Ten rodzaj rehabilitacji możliwy jest w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • układu krążenia,
  • układu krążenia z możliwością rehabilitacji monitorowanej telemedycznie.

Czytaj więcej

Duże zmiany w opłatach za sanatorium. Nowe stawki już od 1 października

Ile kosztuje sanatorium z ZUS?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS to rodzaj sanatorium za darmo, w którym ZUS pokrywa wszystkie koszty leczenia, zakwaterowania, wyżywienia i opłaty uzdrowiskowej. Ponadto zwraca – na podstawie przedstawionych biletów z uwzględnieniem przysługującej ulgi – koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji z miejsca zamieszkania pacjenta do ośrodka rehabilitacyjnego oraz powrotu z niego.

Co obejmuje rehabilitacja lecznicza ZUS?

Zabiegi i zajęcia w ramach sanatorium z ZUS ustalane są dla pacjenta indywidualnie przez lekarza w ośrodku rehabilitacyjnym. Są to zajęcia i zabiegi z zakresu:

  • fizjoterapii (kinezyterapia, fizykoterapia i masaż);
  • oddziaływań psychologicznych (terapia indywidualna, psychoedukacja i treningi relaksacyjne);
  • edukacji zdrowotnej (zasady prawidłowego żywienia, czynniki ryzyka w chorobach cywilizacyjnych, podstawowa wiedza o chorobie wymagającej rehabilitacji, czynniki zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy, podstawowe informacje o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika, profilaktyka i leczenie uzależnień).

Czytaj więcej

Bon senioralny wyższy niż zapowiadano? Teraz jest mowa o kwocie 2333 zł

Darmowe sanatorium z ZUS: Dokąd można wyjechać?

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych. W związku z tym współpracuje z ośrodkami spełniającymi określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Znajdują się one na terenie całego kraju, w tym również w miejscowościach uzdrowiskowych. Ich aktualny wykaz można sprawdzić – tutaj. Pacjent nie może wybrać sobie ośrodka rehabilitacyjnego. Jest kierowany do najodpowiedniejszego ze względu na swój stan zdrowia.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS bywa nazywana sanatorium z ZUS. Daje ona możliwość szybszego wyjazdu na turnus niż w przypadku tradycyjnego sanatorium, w którym na termin często należy czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Tu wyjazd jest możliwy nawet w ciągu kilkunastu tygodni od wystawienia skierowania. Dodatkowo sanatorium z ZUS jest całkowicie bezpłatne, a jego turnus trwa dłużej niż ten w ramach NFZ. 

Pozostało 92% artykułu
Niepełnosprawni
Lista 19 świadczeń i ulga dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Zdrowie
Ważne zmiany dla pacjentów od października. Chodzi nie tylko o L4
W sądzie i w urzędzie
Nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia. Kto jeszcze nie musi płacić abonamentu RTV?
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"