Sanatorium z szybkim terminem i za darmo. Co zrobić, by dostać skierowanie z ZUS?

W ramach prewencji rentowej ZUS oferuje rehabilitację leczniczą. Jest bezpłatna i czeka się na nią krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na skierowanie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać do sanatorium za darmo?

Publikacja: 10.10.2024 06:20

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Foto: Artur Rorat/Adobe Stock

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS bywa nazywana sanatorium z ZUS. Daje ona możliwość szybszego wyjazdu na turnus niż w przypadku tradycyjnego sanatorium, w którym na termin często należy czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Tu wyjazd jest możliwy nawet w ciągu kilkunastu tygodni od wystawienia skierowania. Dodatkowo sanatorium z ZUS jest całkowicie bezpłatne, a jego turnus trwa dłużej niż ten w ramach NFZ. 

Darmowe sanatorium z ZUS: Kto może się ubiegać?

O skorzystanie z programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS ubiegać mogą się osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak w ich przypadku istnieć szansa na odzyskanie tej zdolności po rehabilitacji. Nie jest to jedyny wymóg. 

Rehabilitacja lecznicza ZUS przysługuje osobom, które spełniają dodatkowo przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • są ubezpieczone w ZUS – pracują zawodowo,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
  • pobierają okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja przysługuje także osobom, wobec których taką konieczność stwierdził lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywają. Ponadto skorzystać z niej mogą osoby starające się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj więcej

Zmiany w sanatoriach od 2025 roku. Więcej miejsc dla osób z niepełnosprawnością

Rehabilitacja lecznicza ZUS: Co trzeba zrobić? Jaki wniosek złożyć?

Aby skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, konieczne jest złożenie wniosku PR-4. Można to zrobić poprzez:

  • wydrukowanie wniosku ze strony ZUS, przekazanie go lekarzowi prowadzącemu do wypełnienia, a następnie złożenie w dowolnej placówce ZUS;
  • złożenie elektronicznego wniosku przez lekarza prowadzącego w imieniu pacjenta;
  • wystawienie wniosku przez lekarza prowadzącego w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) i przesłanie go elektronicznie do ZUS.

Następnie lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie o potrzebie rehabilitacji. Robi to na podstawie przeprowadzonego badania lub zgromadzonej dokumentacji medycznej z leczenia. Jeśli wyda orzeczenie, pacjent otrzymuje pocztą skierowanie na rehabilitację. Zawiera ono informację o terminie i miejscu tej rehabilitacji.

Sanatorium z ZUS: Ile trwa? W jakim trybie się odbywa?

Na czas rehabilitacji leczniczej ZUS pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie. Rehabilitacja trwa standardowo 24 dni. Jednak ordynator ośrodka rehabilitacyjnego – po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS – może ją wydłużyć lub skrócić. Po jej zakończeniu pacjent otrzymuje „Informację o przebytej rehabilitacji”, która zawiera najistotniejsze informacje o jej przebiegu i stanie zdrowia pacjenta.

Czytaj więcej

Od dziś zmiana w skierowaniach do sanatorium. Nowości dla jednej grupy kuracjuszy

Rehabilitacja lecznicza ZUS może odbywać się w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Forma stacjonarna to całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym. Możliwa jest w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • narządu głosu,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

System ambulatoryjny polega na codziennym dojeżdżaniu na rehabilitację do ośrodka rehabilitacyjnego w wyznaczonych godzinach. Ten rodzaj rehabilitacji możliwy jest w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • układu krążenia,
  • układu krążenia z możliwością rehabilitacji monitorowanej telemedycznie.

Czytaj więcej

Duże zmiany w opłatach za sanatorium. Nowe stawki już od 1 października

Ile kosztuje sanatorium z ZUS?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS to rodzaj sanatorium za darmo, w którym ZUS pokrywa wszystkie koszty leczenia, zakwaterowania, wyżywienia i opłaty uzdrowiskowej. Ponadto zwraca – na podstawie przedstawionych biletów z uwzględnieniem przysługującej ulgi – koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji z miejsca zamieszkania pacjenta do ośrodka rehabilitacyjnego oraz powrotu z niego.

Co obejmuje rehabilitacja lecznicza ZUS?

Zabiegi i zajęcia w ramach sanatorium z ZUS ustalane są dla pacjenta indywidualnie przez lekarza w ośrodku rehabilitacyjnym. Są to zajęcia i zabiegi z zakresu:

  • fizjoterapii (kinezyterapia, fizykoterapia i masaż);
  • oddziaływań psychologicznych (terapia indywidualna, psychoedukacja i treningi relaksacyjne);
  • edukacji zdrowotnej (zasady prawidłowego żywienia, czynniki ryzyka w chorobach cywilizacyjnych, podstawowa wiedza o chorobie wymagającej rehabilitacji, czynniki zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy, podstawowe informacje o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika, profilaktyka i leczenie uzależnień).

Czytaj więcej

Bon senioralny wyższy niż zapowiadano? Teraz jest mowa o kwocie 2333 zł

Darmowe sanatorium z ZUS: Dokąd można wyjechać?

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych. W związku z tym współpracuje z ośrodkami spełniającymi określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Znajdują się one na terenie całego kraju, w tym również w miejscowościach uzdrowiskowych. Ich aktualny wykaz można sprawdzić – tutaj. Pacjent nie może wybrać sobie ośrodka rehabilitacyjnego. Jest kierowany do najodpowiedniejszego ze względu na swój stan zdrowia.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS bywa nazywana sanatorium z ZUS. Daje ona możliwość szybszego wyjazdu na turnus niż w przypadku tradycyjnego sanatorium, w którym na termin często należy czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Tu wyjazd jest możliwy nawet w ciągu kilkunastu tygodni od wystawienia skierowania. Dodatkowo sanatorium z ZUS jest całkowicie bezpłatne, a jego turnus trwa dłużej niż ten w ramach NFZ. 

Pozostało 92% artykułu
Niepełnosprawni
Lista 19 świadczeń i ulga dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Zdrowie
Ważne zmiany dla pacjentów od października. Chodzi nie tylko o L4
W sądzie i w urzędzie
Nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia. Kto jeszcze nie musi płacić abonamentu RTV?
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni