Na razie bez większych dofinansowań pensji z PFRON. Rząd się wstrzymał

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na podwyżkę wysokości miesięcznej dopłaty do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, finansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Świadczenie dla chorych na cukrzycę. Ile wyniesie od 1 listopada?

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, który w ich przypadku bywa nazywany zasiłkiem dla cukrzyków. Co muszą zrobić? Ile wynosi zasiłek dla cukrzyków i czy jego kwota ulegnie zmianie od 1 listopada?

Pracownik z niepełnosprawnością: Jakie ma przywileje? Na co może liczyć pracodawca?

Pracownicy z niepełnosprawnością ze względu na stan zdrowia mogą liczyć na szereg przywilejów związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. Przedsiębiorca, który chce zatrudnić takie osoby, ma jednak obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków.

Rok po wyborach. Osoby niepełnosprawne nie doczekały się obiecanej ustawy

Wciąż nie znamy konkretów projektu ustawy o asystencji osobistej, która ma zapewnić samodzielność osobom z niepełnosprawnościami. W Sejmie na razie trwają prace nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez prezydenta.

Prawem osób z niepełnosprawnościami jest upominanie się o maksimum

Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.

Prawie 3 tys. zł dopłaty do najmu mieszkania dla niepełnosprawnych. Nowe kwoty

Z początkiem października Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) podał kwoty dopłat do wynajmu mieszkania dla absolwentów z niepełnosprawnościami. Ile wynosi dofinansowanie wynajmu w wybranych miastach i województwach?

Od stycznia 2025 istotne zmiany w świadczeniu wspierającym. Pieniądze otrzyma kolejna grupa

Od tego roku niektóre osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymywać dodatkową pomoc finansową w postaci świadczenia wspierającego. Już od 1 stycznia 2025 roku prawo do niego uzyska kolejna grupa. Kto tym razem ma szansę otrzymać świadczenie wspierające?

Lista 19 świadczeń i ulga dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na różne formy wsparcia zarówno finansowego, jak i w postaci pewnych przywilejów. Oto lista 19 świadczeń, ulg i specjalnych uprawnień dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Trwają prace nad prezydenckim projektem o asystentach. Osoby z niepełnosprawnościami krytyczne

Procedowany w Sejmie prezydencki projekt ma dać osobom z niepełnosprawnościami wsparcie od państwa, ale sami zainteresowani krytycznie odnoszą się do jego założeń. Uważają, że przepisy nie zapewnią im niezależności od rodziców i możliwości samodzielnego wyboru asystentów.

Chorzy na cukrzycę mają prawo do tego zasiłku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Część osób chorych na cukrzycę ma prawo do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Dotyczy to pacjentów z cukrzycą typu 1. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. By móc się ubiegać o to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki.

Dopłaty do turnusu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. I dodatkowy urlop

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych to szansa na poprawę stanu zdrowia, ale również na wypoczynek i rozwój umiejętności społecznych. Kto może wziąć w nim udział? Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie? Oto przydatny informator.

Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu

30 września mija termin ważności niemal 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności lub orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Co muszą zrobić posiadające je osoby, aby nie stracić przysługujących im uprawnień?

Szansa na wynagrodzenie za opiekę nad bliskim. Zdecyduje Sąd Najwyższy

Czy matce, która stale opiekuje się synem z głęboką niepełnosprawnością należy się za to wynagrodzenie – to pytanie prawne, na które odpowie Sąd Najwyższy.

Jarosław Gwizdak: Na festiwalu: prawnik i tłumacz

Warto pomyśleć o przekazaniu podstaw języka migowego prawnikom. Milion Polaków skorzysta.

Niewidomy pytał o przystanek, prokurator zarzucił molestowanie. Interwencja RPO

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło do prokuratury w sprawie zatrzymania przez policjantów i przesłuchania bez obecności adwokata osoby niewidomej i cierpiącej na porażenie mózgowe. Mężczyźnie zarzucono molestowanie seksualne pasażerki autobusu, obok której siedział.

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji. Są projekty zmian w kodeksach

Dla osoby potrzebującej wsparcia w poważnych sprawach ustanawiany ma być przez sąd kurator.

Powstaje słownik pojęć w języku migowym. Ułatwi dostęp do urzędów i sądów

Powstaje słownik prawniczych i medycznych pojęć w języku migowym. To inicjatywa samorządu radców prawnych.

Iwona Sierpowska: Będą pomagać w codzienności

Konieczny jest rozwój usług wspomagających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muszą być realną alternatywą dla instytucji opiekuńczych.