W polskim prawie w ciągu ostatnich 30 lat pojawiło się wiele ustaw odpowiadających na problemy osób z niepełnosprawnościami. Nie ma jednego aktu, który regulowałby ich sytuację całościowo, ale nie ma też takiej potrzeby, bo sama niepełnosprawność jest stanem złożonym. Konstytucja RP zapewnia ochronę osób niepełnosprawnych (o czym w szczególności stanowią art. 67 i 69). Najprostszą formą tej ochrony są świadczenia pieniężne, które zapewniają dochód, ale nie likwidują ograniczeń w pełnieniu funkcji społecznych i zawodowych. Dlatego tak istotny jest rozwój usług aktywizujących i wspomagających codzienność osób z niepełnosprawnościami. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi prezydencki projekt ustawy przewidujący wprowadzenie usługi asystencji osobistej.
Założenia i cele
Usługi asystowania osobom ze szczególnymi potrzebami są znane w polskim systemie prawnym. Jako przykład może posłużyć asystentura rodzinna. Ten typ wsparcia odnosi się również do osób z niepełnosprawnościami, jednak nie ma ono regulacji ustawowej, a jego dotychczasowe stosowanie zależało od programów rządowych. Stabilność prawną tej usłudze ma zapewnić ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, której projekt w marcu wpłynął do Sejmu.
Czytaj więcej
Od przyszłego roku osobom niepełnosprawnym miałaby być udzielana bezpłatnie pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy w aktywności zawodowej.
Przepisy te mają wypełnić zobowiązania konwencji ONZ z 2006 r. o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowanej przez Polskę w 2012 r. Głównym celem jest stworzenie im trwałych warunków możliwie pełnego samodzielnego życia, odgrywania ról społecznych i zawodowych, z uwzględnieniem ich wolności osobistej i niezależności. Rozwiązania przyjęte w projekcie wpisują się w rządową „Strategię rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)”, która ma stopniowo deinstytucjonalizować opiekę nad osobami niesamodzielnymi i zwiększać dostępność usług społecznych w środowisku odbiorców.
Zgłoszony przez Prezydenta RP projekt ujmuje asystencję osobistą jako usługę społeczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb jej odbiorcy, wspierającą wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak utrzymanie higieny, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem, poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności społecznej i zawodowej. Adresatami usługi są osoby pełnoletnie posiadające decyzję ustalającą potrzeby wsparcia w przedziale między 70 a 100 punktów, a więc wymagające rozległej pomocy.