Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Jak zakłada projekt, dorosłe osoby niepełnosprawne miałyby możliwość uzyskania wsparcia asystenta osobistego, który pomoże im. m.in. w: utrzymaniu higieny osobistej, prowadzeniu gospodarstwa domowego, komunikowaniu się z otoczeniem,poruszaniu się oraz podejmowaniu aktywności życiowej.
Usługa asystencji przysługiwałaby w wymiarze od czterdziestu do dwustu godzin miesięcznie.
Czytaj więcej:
Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami podkreśla, że usługa asystencji osobistej jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami. Jest filarem ich niezależnego życia. Poprawy wymagają jednak kluczowe elementy projektu ustawy, w tym m.in. zapewnienie możliwości realnego wyboru usługodawcy oraz asystenta przez osobę niepełnosprawną. W ocenie Krzysztofa Kurowskiego usługa asystencji osobistej powinna być możliwa przez większą liczbę godzin niż maksymalnie dwieście.
Za realizację świadczenia miałby być odpowiedzialny właściwy dla miejsca zamieszkania powiat. Usług asystencji osobistej mogliby udzielać pracownicy zatrudnieni w starostwie powiatowym lub w innych jednostkach organizacyjnych powiatu, członkowie organizacji pozarządowych czy też przedsiębiorcy. Projekt umożliwia także powiatom organizowanie usługi asystencji przez urząd gminy, czy ośrodek pomocy społecznej.