Na cukrzycę choruje w Polsce już ponad 3 mln osób. Co dziesiąta z nich ma cukrzycę typu 1. Ta grupa pacjentów może się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny.
Kiedy chory na cukrzycę może dostać zasiłek pielęgnacyjny?
Cukrzyca typu 1 jest jedną z chorób, która daje prawo do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego. Aby go uzyskać, chorzy muszą jednak posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Cukrzyca jako choroba przewlekła uprawnia do ubiegania się o wydanie takiego orzeczenia. Należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla miejsca zamieszkania.
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie. Jego wysokość nie zmieniła się od 2019 roku. 1 listopada 2024 roku zaczyna się nowy okres zasiłkowy, jednak zgodnie z rozporządzeniem rządu kwota ta i tym razem nie ulegnie podwyższeniu. Najbliższej waloryzacji zasiłku można spodziewać się dopiero za 3 lata - w 2027 roku. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony, niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.
Czytaj więcej
Od 1 października rusza rządowy program Aktywny Rodzic. W jego ramach będą funkcjonować trzy świadczenia, a jednym z nich będzie aktywni rodzice w pracy, potocznie nazywane babciowym. Na czym dokładnie ma polegać?
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny służy na pokrycie części wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on: