Ruszyły wypłaty za błędy medyczne. Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.

Nieskuteczna szczepionka przeciw pneumokokom. Ministerstwo wybrało oszczędności?

Wbrew opiniom ekspertów, Ministerstwo Zdrowia kupiło szczepionki, które nie zabezpieczają olbrzymiej grupy dzieci oraz osób starszych przed zgonami z powodu pneumokoków. Niski koszt okazał się ważniejszy niż rozsądek i wiedza medyczna.

Lista leków refundowanych. Ulga dla chorych z najcięższymi przypadkami hemofilii

Na ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia lipcowej liście leków refundowanych znalazł się specyfik znacznie upraszczający proces niezbędnej profilaktyki u chorych na hemofilię. Zmiana dotyczy najcięższych przypadków. Powinna przynieść ulgę zarówno małym pacjentom, jak i ich rodzicom.

Znika zakaz reklamy dla lekarzy, ale nie będzie dowolności

Lekarz może przekazywać informacje o oferowanych usługach, o ile taka informacja jest zgodna z zasadami kodeksu etyki lekarskiej – mówi dr n. med. Artur de Rosier, psychiatra, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Znika zakaz reklamowania usług przez lekarzy. Zmiany wymusiła Unia Europejska

Zakaz reklamy dla lekarzy przestanie istnieć? Znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej ma lepiej przystawać do rzeczywistości. Ostatnio był zmieniany ponad 20 lat temu.

Feministki skarżą apteki, które odmawiają wydania pigułki "dzień po"

Toruńska Brygada Feministyczna złożyła skargi do NFZ na apteki, które odmawiają osobom poniżej 18 roku życia sprzedaży pigułki "dzień po", chociaż przystąpiły do programu pilotażowego ułatwiającego dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

- Moim osobistym celem w staraniach o zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki jest przekonanie przedstawicieli NFZ do refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.

Zwrot kosztów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej

Od ponad dziesięciu lat istnieje możliwość leczenia za granicą na terenie państw członkowskich UE i otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. Jaki trzeba spełnić warunek, by otrzymać zwrot kosztów leczenia? Kiedy organ wyda decyzję odmowną?

Higienistki miały pracować bez nadzoru, ale może się to zmienić

Nie wiadomo, jak ma wyglądać praca higienistek stomatologicznych. Projekt rozporządzenia ogranicza im bowiem nadane ustawowo uprawnienia.

Ekstra opieka pielęgniarki w szpitalu za pieniądze. Co mówią o tym przepisy

To przepisy wymagają, by szpital oferował pacjentom dodatkową, płatną opiekę pielęgnacyjną.

Szpitale odsyłają pacjentów do POZ. To niezgodne z przepisami

Odsyłanie pacjentów przez szpitale i poradnie przyszpitalne do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia zwolnienia lekarskiego bądź przepisania bezpłatnych leków dla seniorów lub dzieci narusza prawa pacjenta. Przypomniał o tym w wystąpieniu do szpitali rzecznik praw pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia

W związku z niejasnościami Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia. Chociaż interpretacja nie ma mocy prawnej, ratownicy medyczni mogą się na nią powoływać podczas negocjacji z pracodawcą.

Wkrótce start e-rejestracji. Pacjent sam znajdzie wolny termin u lekarza

Ułatwienie będzie dotyczyło jedynie świadczeń z zakresu kardiologii, cytologii lub mammografii, ale eksperci już prognozują zmniejszenie kolejek do specjalistów.

Zmiany w VAT mogą wesprzeć szpitale

Obniżenie stawek podatku na sprzęt i usługi dla podmiotów leczniczych – szczególnie placówek szpitalnych – może przyczynić się do wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Rząd chce zakazu podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem

Idąc za unijnymi wytycznymi, Ministerstwo Zdrowia planuje zablokować sprzedaż niektórych produktów i sprawdzać te dopuszczane do obrotu.

Refundacja leków bez recepty tylko na papierze. NFZ nie ma pieniędzy

W 2024 roku nie ma co liczyć na objęcie refundacją leków bez recepty stosowanych w chorobach przewlekłych. Powodem jest brak pieniędzy na ten cel w budżecie NFZ - informuje dowiedział się Rynek Zdrowia.

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski. Będzie wymóg w ustawie

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski na poziomie B1. Eksperci są podzieleni co do tego, czy to wystarczający wymóg.

Egzamin lekarski do zmiany. Ma być trudniej. Skutek? Może zabraknąć medyków

Naczelna Izba Lekarska apeluje, aby przywrócić poprzednie reguły, czyli aby zdający nie znali większości pytań. Ministerstwo Zdrowia analizuje te przepisy.