Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu

Na stację benzynową po alkohol idą ci, którzy w środku nocy bez tej flaszki nie mogą się obejść - mówi Łukasz Tchórzewski, terapeuta uzależnień, influencer Alkoholik z TikToka, autor książki "Nie pij dziś".

Rak prostaty to seryjny zabójca mężczyzn w Polsce. Co z diagnostyką i terapią?

Dzięki nowym terapiom długość życia z rakiem prostaty zwiększyła się w ciągu dekady średnio z 30 do 60 miesięcy.

Program Profilaktyka 40+ wydłużony do grudnia 2024 r.

Program Profilaktyka 40+ zostanie przedłużony do 31 grudnia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Będzie łatwiej o receptę na darmowe leki. Jest projekt resortu zdrowia

Receptę taką wystawi lekarz przyjmujący prywatnie. Obecnie jego pacjenci płacą za leki, które pacjentom na NFZ są refundowane.

Będą zmiany w receptach. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Od lipca nowa lista leków refundowanych. Wiemy, co się na niej znajdzie

W obowiązującej od 1 lipca wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych ma znaleźć się 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.

Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka

Pacjentki chore na raka jajnika nie mogą w pełni korzystać z najnowszych terapii onkologicznych. Powód? Brak odpowiedniej diagnostyki molekularnej. W efekcie innowacyjne metody leczenia są niewykorzystywane.

Hipofosfatazja. Jest lek, nie ma refundacji. Rodzice piszą do Ministerstwa Zdrowia

Udostępnijcie lek, który uchroni je przed bólem i kalectwem – apelują do Ministerstwa Zdrowia rodzice dzieci chorych na hipofosfatazję. Enzymatyczna terapia zastępcza na tę chorobę znów nie znalazła się na liście leków refundowanych.

Zakaz sprzedaży e-papierosów dopiero w przyszłym roku

Prace nad ustawą o zakazie e-papierosów przeciągają się. Choć miała być gotowa do wakacji, wejdzie w życie najprawdopodobniej dopiero w 2025 r.

"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce

Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

- Moim osobistym celem w staraniach o zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki jest przekonanie przedstawicieli NFZ do refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.

Pacjentów z nowotworem można leczyć lepiej

W Polsce chorzy na raka nie mają dostępu do kompleksowego profilowania genomowego, które zapewnia dostęp do optymalnej terapii lekowej. O realnych potrzebach pacjentów i barierach w stosowaniu medycyny personalizowanej rozmawiali eksperci podczas IX Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.

Ruszył program in vitro. Komu państwo zafunduje leczenie niepłodności?

1 czerwca wystartował program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa. Pary, które nie mogą doczekać się dziecka, skorzystają z sześciu procedur wspomaganego rozrodu.

Jak lepiej zadbać o pacjentów z SM?

Sytuacja osób ze stwardnieniem rozsianym w Polsce poprawiła się dzięki lepszemu dostępowi do leczenia, jednak tracimy wiele z tego potencjału ze względu na opóźnienia w diagnostyce i brak kompleksowej opieki.

Leczenie niepłodności metodą in vitro. Rusza program rządu

Wiadomo, gdzie będzie można skorzystać z zabiegu finansowanego ze środków publicznych. Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs.

Gdzie kupić tabletkę "dzień po"? Jest oficjalna lista aptek

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. W aptekach tych kobiety od 15. roku życia będą mogły poprosić o receptę farmaceutyczną na tabletkę "dzień po".

Kary za odmowę wydania pigułki "dzień po"? NFZ wydał komunikat

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, iż odmowa wydania osobie niepełnoletniej przez farmaceutę tzw. pigułki "dzień po" nie będzie stanowić podstawy do nałożenia kary umownej.

Raka będzie można wykryć na siedem lat przed diagnozą?

Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem - wynika z publikacji na łamach "Nature Communications".