Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wkrótce standardy prewencji suicydalnej

Skuteczna ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga lepszej współpracy między różnymi instytucjami i zniesienia barier prawnych. Istotnym punkcie na mapie wsparcie dla najmłodszych jest szkoła.

Recepta na te leki tylko po wizycie u lekarza. Chodzi m.in. o marihuanę

Środki odurzające lub psychotropowe będą mogły być przepisane jedynie po obligatoryjnym osobistym zbadaniu przez wystawiającego receptę. Nie będzie możliwości wystawienia jej za pośrednictwem teleporady.

Bezpieczeństwo lekowe. Powstała lista kluczowych substancji

Do Ministerstwa Zdrowia trafił projekt listy aktywnych substancji farmaceutycznych kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Wykaz złożony ze 172 substancji, powstał w resorcie rozwoju.

Od nowego roku duże zmiany w medycynie pracy. Będzie więcej badań

Od stycznia 2025 roku medycyna pracy ma zostać rozszerzona między innymi o cytologię, mammografię czy badanie poziomu cholesterolu - donosi radio RMF FM.

Ministerstwo zdecydowało. Koniec z darmowymi badaniami dla osób po 40. roku życia

Tylko do końca tego roku można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40+ - podało radio RMF FM, powołując się na informacje z Ministerstwa Zdrowia.

Nowy pomysł posłów KO: psycholog dla nastolatka nawet bez zgody rodziców

Pomysł, aby 13-latek mógł uzyskać pomoc psychologa bez zgody opiekunów, to odpowiedź na galopujący kryzys psychiczny wśród młodzieży.

MZ: Ponad 3 tys. ciąż w rządowym programie in vitro

Resort zdrowia chwali się liczbą ciąż powstałych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Czy można już mówić o sukcesie rządowego programu in vitro?

Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii

W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.

Do tych specjalistów nie potrzebujesz skierowania. Lista

Do większości specjalistów konieczne jest skierowanie na konsultację, aby skorzystać z niej w ramach NFZ. Zazwyczaj wydłuża to czas oczekiwania na wizytę, ponieważ najpierw trzeba zgłosić się do innego lekarza. Czy zawsze jest to konieczne?

Będą usprawnienia w leczeniu chorób serca. Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Są już założenia ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, która zapewni pacjentom równy dostęp do nowoczesnych terapii.

Te recepty i skierowania wystawi pielęgniarka. Lista leków i badań

Od 2016 roku pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty na niektóre leki i wyroby medyczne. Muszą jednak posiadać odpowiednie wykształcenie i ukończyć specjalistyczny kurs. Wyjaśniamy, na jakie leki może wystawić receptę pielęgniarka.

„Jeżeli alkohol nie zniknie z przestrzeni publicznej, będziemy mieć problem”

- Reklamy napojów alkoholowych z udziałem celebrytów i podtykanie w ten sposób młodzieży alkoholu pod nos, powinny być zakazane i surowo karane – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Ten lek na cukrzycę nie jest już refundowany. Zmiany od października 2024

Od 1 października lek przeciwcukrzycowy z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) Trulicity przestał być objęty refundacją. W przypadku innych leków tego typu występuje natomiast problem z dostępnością.

Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna

Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.

Prace nad Krajową Siecią Onkologiczną na ostatniej prostej

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma wystartować 1 kwietnia 2025 r. Resort zdrowia przygotowuje poprawki legislacyjne, które mają udrożnić ścieżkę pacjenta i umożliwić pełną współpracę szpitali na różnych poziomach sieci.

Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny. Mogą być objawem poważnej choroby

Występujące na nogach telangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne, popularnie nazywane pajączkami, uważane są często za defekt kosmetyczny. Tymczasem może być to jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, świadczący o problemach w funkcjonowaniu głębiej położonych żył powierzchniowych.

Ile jest ważne skierowanie na badania? Oto kluczowe terminy i wyjątki

Jeśli chcemy skorzystać z badań lub wizyt u specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy zazwyczaj posiadać skierowanie. Uzyskamy je najczęściej od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ile ważne jest skierowanie na badania?

Marihuana na receptę. Ministerstwo Zdrowia rozważa ograniczenia

Po zmianach nie będzie możliwe wystawienie recepty na konopie ani w receptomacie, ani podczas teleporady. Obowiązkowe będzie wcześniejsze, osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza.