Projekt ustawy o KSK jest jednym z kluczowych rozwiązań służących do poprawy opieki kardiologicznej w Polsce.
– Dotychczasowy pilotaż, który był realizowany w siedmiu województwach, potwierdził skuteczność sieci w przyspieszeniu diagnostyki i leczenia pacjentów w takich schorzeniach, jak wady zastawkowe, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca. Sukces pilotażu zachęcił do planowanego rozszerzenia KSK na cały kraj, z uwzględnieniem pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, będącą główną przyczyną zgonów w Polsce – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, pełnomocnik ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.
Czytaj więcej
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej na Mazowszu ma rozpocząć kompleksowe leczenie chorób serca. Resort powinien skupić się na pandemii – uważają eksperci.
Jak dodaje, struktura KSK ma zapewnić kompleksową opiekę na różnych poziomach, a pacjenci otrzymają wsparcie tzw. koordynatorów, którzy poprowadzą ich po systemie – od umówienia pierwszej wizyty do dalszej diagnostyki i leczenia.
Krajowa Sieć Kardiologiczna. Usprawnienie w dostępie do leczenia
W ocenie prof. Witkowskiego wdrożenie rozwiązań przewidzianych w projekcie w dłuższej perspektywie pozwoli na wyrównanie dostępu do opieki kardiologicznej w różnych regionach Polski.