Naukowcy z USA: To może być klucz do dłuższego życia

- Optymizm to sposób patrzenia na świat i myślenia o rzeczywistości – wyjaśnia psycholog i trener biznesu Sławomir Prusakowski. To postrzeganie wydarzeń w pewnej narracji, która przekłada się na poczucie kontroli nad życiem. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badanie, z którego wynika, że optymiści mają większą szansę na długie życie.

Brak zębów trzonowych przyspiesza siwienie włosów? Nowe ustalenia badaczy

Czy brak zębów trzonowych przekłada się na szybsze tempo pojawienia się siwych włosów? Japońscy naukowcy próbują potwierdzić tę tezę w swoich badaniach. Jak jest naprawdę i z jakimi konsekwencjami wiążą się problemy z uzębieniem?

AI pokieruje protezą

Po utracie ręki Brytyjka otrzymała innowacyjną protezę ramienia. Steruje nią sztuczna inteligencja. To kolejny obszar w medycynie podbijany przez AI.

Białka kluczowe przy nowotworach

Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem.

Ozempic pomoże także w profilaktyce zawałów serca? Zachęcające wyniki

Zlecone przez producenta leków Ozempic i Wegovy badania sugerują, że semaglutyd może nie tylko pomagać przy cukrzycy i otyłości, ale także w profilaktyce zawału serca.

Co ma żaba do depresji? Okazuje się, że może pomóc

Mało znana substancja wytwarzana przez ropuchy koloradzkie może pomóc w leczeniu depresji.

Nowe testy krwi będą wykrywać raka. Co zastąpią?

Naukowcy są zdania, że komórki nowotworowe można wykryć za pomocą testów krwi, nawet zanim pojawią się symptomy choroby. Czy jest to możliwe? Eksperci wyjaśniają.

Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy

Polski start-up opracowuje unikalną metodę nieinwazyjnej diagnostyki. Projekt wesprą naukowcy z Portugalii i Turcji.

Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach

Coraz liczniej pojawiają się doniesienia o tym, że pacjentki przyjmujące semaglutyd lub podobne substancje czynne niespodziewanie zachodzą w ciążę.

Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów

Nowe badania sugerują, że Ozempic i inne podobnie działające leki powodują nie tylko na zmniejszanie wagi i apetytu, ale także wpływają na ograniczanie spożycia używek. To nie jest dobra wiadomość dla producentów alkoholi czy wyrobów tytoniowych.

Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów

Naukowcy są przekonani, że można mieć więcej niż dwa zestawy naturalnych i własnych zębów w życiu. Te zepsute będzie można wkrótce zastąpić nowymi, które wyrosną. Czy to oznacza pożegnanie ze szczoteczką i pastą?

Nowa droga finansowania innowacji w medycynie

Wdrożenie nowych przepisów ustawy o badaniach klinicznych to szanse dla administracji, pacjentów oraz zielone światło dla innowacji.

Dlaczego się starzejemy? Naukowcy już wiedzą

Naukowcy prowadzący cztery niezależne badania doszli do tego samego wniosku: za starzenie odpowiadają długie geny. Są bardziej podatne na uszkodzenia.

Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?

Chirurdzy z Bostonu przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni choremu 62-letniemu mężczyźnie. To pierwsza tego typu operacja. Stan pacjenta systematycznie się poprawia.

AI wykryje alzheimera, nim zachorujesz. Rewolucja w diagnostyce chorób

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali metodę wykorzystującą uczenie maszynowe do przewidywania wystąpienia alzheimera nawet do siedmiu lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Naukowcy znaleźli sposób na przywrócenie wzroku. Pomogą... panele fotowoltaiczne

Eksperymentalny zabieg ma polegać na wszczepieniu panelu słonecznego w ludzką siatkówkę, aby przywrócić wzrok pacjenta. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu oczu.

Producent Ozempic ma nowy lek na cukrzycę i odchudzanie. To ma być rewolucja

Duński koncern farmaceutyczny Novo Nordisk poinformował, że niedługo przedstawi wstępne dane z badań nad długo oczekiwanym lekiem - CagriSema, który będzie stosowany do leczenia cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie otyłości.

Zmutowane wilki z Czarnobyla rozwinęły odporność na raka

Naukowcy zidentyfikowali części informacji genetycznej zwierząt, które wydawały się odporne na zwiększone ryzyko raka. Budzi to nadzieję, że odkrycie pomoże naukowcom w walce z chorobą u ludzi.