Ozempic, flagowy produkt Novo Nordisk, okazuje się mieć coraz więcej potencjalnie pozytywnych skutków dla pacjentów. A przynajmniej wskazują na to wstępne badania. Oprócz redukcji masy ciała i apetytu, co jest ważne w leczeniu otyłości, może też pozytywnie wpływać również na profilaktykę zawałów serca. Na razie mówią o tym wyniki badania zleconego przez Novo Nordisk, które przedstawiono na konferencji prasowej.
Czytaj więcej
W trakcie debaty w duńskim parlamencie dotyczącej ewentualnych dopłat do terapii lekami na otyłość szefowa duńskiego rządu podzieliła się szczerym wyznaniem. Choć nie ujawniła, czy stosowała Ozempic lub Wegovy.
Ozempic a profilaktyka kardiologiczna
Kierujący badaniami profesor John Deanfield powiedział na konferencji, że Ozempic (a dokładniej semaglutyd, jego substancja czynna) może mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi czy ciśnienie. Ale dochodzi do tego także bezpośrednio pozytywny wpływ na mięsień sercowy i naczynia. Badanie przeprowadził University College London z udziałem 17 604 osób w wieku 44+ z 41 krajów.
Czytaj więcej
Nowe badania sugerują, że Ozempic i inne podobnie działające leki powodują nie tylko na zmniejszanie wagi i apetytu, ale także wpływają na ograniczanie spożycia używek. To nie jest dobra wiadomość dla producentów alkoholi czy wyrobów tytoniowych.
Korzyści dla serca, jak wynika z tego badania, pojawiają się niezależnie od wyjściowej wagi pacjenta i tego ile udało mi się wagi stracić. Profesor Deanfield porównał wynikające z badania odkrycia do wprowadzenia zwalczających cholesterol statyn w latach 90. XX wieku.