Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku. Można dostać 300 zł

Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. 300 plus można otrzymać raz w ciągu roku na każde dziecko w wieku szkolnym. Wnioski w tegorocznym naborze składano od 1 lipca.

Publikacja: 24.11.2024 06:39

Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”

Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”

Foto: BartekMagierowski / Adobe Stock

W ramach programu „Dobry Start” rodzice lub prawni opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą wnioskować o jednorazowe dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Świadczenie jest przyznawane bez brania pod uwagę kryterium dochodowego.

Świadczenie 300 plus 2024. Zostało kilka dni na wysłanie wniosku

Większość wniosków w ramach programu jest rozpatrywana jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną nie można otrzymać na dziecko, które uczęszcza do przedszkola lub „zerówki” w przedszkolu/szkole. W przypadku uczącej się młodzieży o świadczenie można wnioskować także dla osoby (do 20. lub 24. roku życia), która uczęszcza do szkoły policealnej lub szkoły dla dorosłych - program nie obejmuje studentów. Otrzymana przez rodziców dziecka kwota dodatku jest zwolniona z podatku, nie podlega egzekucji komornika i nie jest wliczana do dochodu przy ustalaniu praw do innych świadczeń.

Czytaj więcej

Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast

Jak wysłać wniosek o świadczenie 300 plus?

Rodzice lub opiekunowie dzieci mogą składać wnioski o świadczenie aż do końca listopada. Co istotne, po tym terminie można składać wniosek o świadczenie tylko w przypadku dziecka powyżej 20. roku życia, które po 30 listopada uzyskało orzeczenie o niepełnosprawności. Warto również pamiętać, że wnioskować o świadczenie można wyłącznie drogą elektroniczną (formularz DS-R) za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • aplikacji mZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Wniosek wymaga m.in. podania danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu) oraz numeru rachunku bankowego. Osoby składające wnioski do końca sierpnia 2024 roku otrzymały świadczenie najpóźniej do końca września. W przypadku dokumentacji składanej w późniejszym terminie ZUS wypłaca świadczenie 300 plus w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku i wymaganej dokumentacji.

Czytaj więcej

Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Zgodnie z aktualnymi informacjami, podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o świadczenie mogą wnioskować rodzice lub opiekunowie dziecka. W przypadku dzieci będących pod opieką naprzemienną (orzeczoną przez sąd), wniosek o świadczenie może składać każde z rodziców. W tym wypadku kwota dodatku na wyprawkę szkolną zostanie podzielona, każde z rodziców otrzyma kwotę 150 zł. Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” może również wysłać:

  • opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka,
  • pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców,
  • rodzice dzieci, które są cudzoziemcami, o ile zarówno rodzic jak i dziecko posiada numer PESEL,
  • osoba usamodzielniana (po opuszczeniu rodziny zastępczej, placówki wychowawczej lub opiekuńczej),
  • rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka,
  • dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-terapeutycznych.

Gdzie dostępne są informacje o złożonym wniosku?

Rodzic lub opiekun dziecka otrzyma informację o przyznaniu świadczenia w skrzynce odbiorczej profilu PUE ZUS. Informacja pojawi się na profilu PUE także w przypadku wniosków składanych przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną (ZUS założy profil na portalu PUE osobom, które jeszcze go nie posiadają). Jeżeli ZUS odmówi przyznania świadczenia, wnioskodawca ma prawo odwołania się do Prezesa ZUS, a następnie złożenia skargi do sądu administracyjnego.

W ramach programu „Dobry Start” rodzice lub prawni opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą wnioskować o jednorazowe dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Świadczenie jest przyznawane bez brania pod uwagę kryterium dochodowego.

Świadczenie 300 plus 2024. Zostało kilka dni na wysłanie wniosku

Pozostało 94% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok