W ramach programu „Dobry Start” rodzice lub prawni opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą wnioskować o jednorazowe dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Świadczenie jest przyznawane bez brania pod uwagę kryterium dochodowego.
Świadczenie 300 plus 2024. Zostało kilka dni na wysłanie wniosku
Większość wniosków w ramach programu jest rozpatrywana jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną nie można otrzymać na dziecko, które uczęszcza do przedszkola lub „zerówki” w przedszkolu/szkole. W przypadku uczącej się młodzieży o świadczenie można wnioskować także dla osoby (do 20. lub 24. roku życia), która uczęszcza do szkoły policealnej lub szkoły dla dorosłych - program nie obejmuje studentów. Otrzymana przez rodziców dziecka kwota dodatku jest zwolniona z podatku, nie podlega egzekucji komornika i nie jest wliczana do dochodu przy ustalaniu praw do innych świadczeń.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Jak wysłać wniosek o świadczenie 300 plus?
Rodzice lub opiekunowie dzieci mogą składać wnioski o świadczenie aż do końca listopada. Co istotne, po tym terminie można składać wniosek o świadczenie tylko w przypadku dziecka powyżej 20. roku życia, które po 30 listopada uzyskało orzeczenie o niepełnosprawności. Warto również pamiętać, że wnioskować o świadczenie można wyłącznie drogą elektroniczną (formularz DS-R) za pośrednictwem:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- aplikacji mZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.