Produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk Ozempic zrobił niesamowitą karierę jako lek odchudzający. Przeznaczony pierwotnie dla diabetyków (z cukrzycą typu 2) preparat okazał się skutecznie zmniejszającym masę ciała i znalazł zastosowanie w walce z otyłością. Sprawiło to, że popyt na lek wzrósł tak bardzo, że pacjenci potrzebujący go z powodów terapeutycznych innych niż nadwaga mieli gigantyczny problem z kupnem. W Polsce pacjenci szukali Ozempiku po całym kraju i często jeździli z jednego końca kraju na drugi, by zakupić preparat.
Czytaj więcej
Duński koncern farmaceutyczny Novo Nordisk poinformował, że niedługo przedstawi wstępne dane z badań nad długo oczekiwanym lekiem - CagriSema, który będzie stosowany do leczenia cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie otyłości.
Ozempic jest też bardzo drogi – bez refundacji w Polsce kosztuje ponad 400 zł za miesięczną kurację, a w USA cena jest jeszcze wyższa i wynosi ok. 936 dolarów (ok. 3732 zł). W Stanach nawet po zniżkach dla pacjentów wynikających z posiadanego ubezpieczenia cena jest tak wysoka, że nieosiągalna dla wielu. W efekcie niektórzy ubezpieczyciele już rezygnują z częściowej refundacji preparatu i jego przeznaczonego ściśle na otyłość wersji Wegovy (o wyższym dawkowaniu semaglutydu).
Ozempic jest zbyt drogi?
Naukowcy z Uniwersytetu Yale, King’s College Hospital w Londynie i organizacji Lekarze Bez Granic przeprowadzili badanie pod kątem tego, ile może kosztować wytwarzanie semaglutydu. W efekcie ustalili, że miesięczny zapas leku można wytworzyć w kosztach od 89 centów (3,55 zł) do 4,73 dolara (18,88 zł) i to z zachowaniem dla producenta marży pozwalającej na zysk. Jak podaje serwis CNBC, naukowcy twierdzą, że swoje szacunki sporządzili na podstawie „cen opartych o koszty”. Z opublikowanego w JAMA Network Open badania wynika, że preparat można produkować z mniejszej ilości różnych form insuliny, niż ma to mieć miejsce obecnie.
Odrębne badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu i ustalili, że Wegovy można produkować za około 40 dolarów (ok. 160 zł) za miesięczną kurację.