Takie wnioski płyną z publikacji na łamach „Nature Communications”. Naukowcy informują, że zidentyfikowali 618 białek, które wiążą się z jedną z 19 chorób nowotworowych – w tym rakiem piersi, rakiem prostaty i rakiem jelita. 107 z tych białek wykryto u osób, od których krew pobrano co najmniej siedem lat przed wystąpieniem u nich choroby nowotworowej.
Nowotwór piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych kobiecych typów raka. Najczęściej jednak chora dowiaduje się o nim zbyt późno. Teraz naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie może pomóc w profilaktyce antynowotworowej i powstrzymywaniu choroby przed rozwinięciem się. Byłby to „kluczowy pierwszy krok” w stronę opracowania leczenia prewencyjnego.
Dwa badania dotyczące chorób nowotworowych w Wielkiej Brytanii przeprowadzone przez ośrodek z Oksfordu wskazują, że zidentyfikowane białka mogą wiązać się z wstępnym etapem choroby nowotworowej.
Prof. Ruth Travis, epidemiolog z Oxford Population Health kierująca badaniami, podkreśliła, że aby „przeciwdziałać chorobie nowotworowej, trzeba rozumieć czynniki wpływające na najwcześniejsze etapy rozwoju”.
– Te badania są bardzo ważne, ponieważ dostarczają nam nowych wskazówek na temat przyczyn (...) wielu nowotworów, w tym wgląd w to, co dzieje się lata przed zdiagnozowaniem raka – dodała.