Zmiany w sanatoriach od 2025 roku. Więcej miejsc dla osób z niepełnosprawnością

Do końca roku sanatoria mają czas na dostosowanie się do nowych wymagań. Od 1 stycznia 2025 roku co najmniej 2 proc. pokoi będzie musiało być dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach.

Publikacja: 09.10.2024 06:49

Od stycznia więcej miejsc w sanatoriach dla osób z niepełnosprawnością

Od stycznia więcej miejsc w sanatoriach dla osób z niepełnosprawnością

Foto: Adobe Stock

Po zakończonym leczeniu szpitalnym lub ambulatoryjnym można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, by dojść do pełni sił. Szpitale uzdrowiskowe czy sanatoria muszą spełniać wymagania zawarte między innymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

Nowe wymagania w lecznictwie uzdrowiskowym od 2025 roku

1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2024 roku w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Jak wskazuje par. 8, od nowego roku w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w którym stacjonarnie i całodobowo są udzielane świadczenia zdrowotne, „co najmniej 2% pokoi łóżkowych i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich”. Ponadto w zakładzie musi znaleźć się co najmniej izolatka będąca pomieszczeniem przeznaczonym do odosobnienia pacjenta lub ich grupy, chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, aby nie zarazić innych przebywających.

Czytaj więcej

Ważne zmiany dla pacjentów od października. Chodzi nie tylko o L4

Nowe rozporządzenie uchyla aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2012 roku w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Obecnie w skład zespołu pomieszczeń pielęgnacyjnych mają wchodzić co najmniej „pomieszczenia higieniczno-sanitarne pacjentów przy pokojach łóżkowych lub zbiorowe […], przy czym przynajmniej jedno pomieszczenie na piętrze powinno być dostępne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich”.

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają czas do 31 grudnia 2024 roku, aby w pełni dostosować się do wymagań nowego rozporządzenia.

Sanatoria 2025: Co jeszcze zmienia rozporządzenie?

Ponadto rozporządzenie z 30 września 2024 roku zmienia także występujące we wcześniejszym akcie słowo „separatka” na „izolatka”, a także definiuje między innymi pojęcia:

  • pokoju łóżkowego („pomieszczenie dla pacjentów wyposażone w łóżko lub łóżka jednoosobowe, umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą, pojemnik na odpady, szafkę przyłóżkową, jeden stół na pokój, jedno krzesło na osobę i szafę ubraniową”);
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarnego („pomieszczenie wyposażone co najmniej w miskę ustępową, umywalkę, natrysk i pojemnik na odpady”);
  • oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarnego zbiorowego („pomieszczenie wyposażone co najmniej w miskę ustępową, uchwyty zapewniające bezpieczeństwo przy korzystaniu z toalety, umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, dozownik z płynem antyseptycznym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki”).

Czytaj więcej

Ile jest ważne skierowanie na badania? Oto kluczowe terminy i wyjątki

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie stanowi, że w szpitalach, które prowadzą leczenie w zakresie kardiologii powinno znajdować się stanowisko nadzoru kardiologicznego wyposażone w co najmniej jedno antystatyczne łózko do intensywnej terapii dostępne z trzech stron (dwóch dłuższych), zestaw do reanimacji (co najmniej defibrylator, elektryczne urządzenie do ssania, zestaw do intubacji i wentylacji), instalacje gazów medycznych i kardiomonitor przy każdym łóżku.

Od 1 stycznia 2025 roku stanowisko nadzoru kardiologicznego ma być wyposażone co najmniej w antystatyczne łózko do intensywnej terapii dostępne z trzech stron (w tym dwóch dłuższych), kardiomonitor przy każdym łóżku, aparat EKG, instalacje gazów medycznych lub butle z tlenem, zestaw do reanimacji (co najmniej defibrylator i zestaw do intubacji oraz wentylacji), a także elektryczne urządzenie do ssania.

Po zakończonym leczeniu szpitalnym lub ambulatoryjnym można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, by dojść do pełni sił. Szpitale uzdrowiskowe czy sanatoria muszą spełniać wymagania zawarte między innymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

Nowe wymagania w lecznictwie uzdrowiskowym od 2025 roku

Pozostało 92% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne