Amazon zaliczył najgorszy od siedmiu lat rok na giełdzie. Kurs akcji spółki w 2014 r. spadł o ponad 22 proc., a to oznacza, że majątek Jeffa Bezosa, prezesa, założyciela i głównego akcjonariusza firmy, skurczył się w ubiegłym roku o 7,4 mld dolarów.
1 stycznia 2015 r. – według rankingu publikowanego co dnia na stronach internetowych agencji Bloomberg – Bezos był 20. na liście najbogatszych ludzi świata, a jego majątek wynosił 28,6 mld dolarów.
Bezos, który 12 stycznia będzie obchodził 51. urodziny, nie pierwszy raz traci papierowe miliardy. Gdy w 1997 r. akcje Amazona debiutowały na giełdzie, wartość posiadanego przez niego pakietu wynosiła ponad 12 mld dolarów. Potem – na fali internetowej hossy – rosła. A w 2001 r., już po pęknięciu internetowej bańki i wydarzeniach z 11 września 2001 r., spadła poniżej 2 mld dolarów.
Amazon zaczynał jako internetowa księgarnia. Z czasem przekształcił się w wirtualny supermarket. Dziś jest także ważnym elementem e-gospodarki. Z jego centrów danych, znanych jako Amazon Web Services, korzystają firmy wielkie i małe, w tym liczne technologiczne start-upy.
W 2007 r. Amazon wkroczył na rynek sprzętu elektronicznego, oferując klientom Kindle, czytnik e-książek, który z czasem zrewolucjonizował rynek. Kolejne gadżety, takie jak tablety czy smartfon Fire, nie powtórzyły sukcesu Kindle. W przypadku smartfona można nawet mówić o wielkiej klapie.