5 listopada - wybory prezydenckie w USA
Kamala Harris kontra Donald Trump – liczba zdobytych głosów elektorskich
Kamala Harris – 224
Donald Trump - 292
Wybory prezydenckie w USA: Najważniejsze fakty
- 5 listopada Amerykanie wybierają 538 elektorów, którzy dokonają następnie wyboru prezydenta USA;
- Donald Trump wygrał wybory w Utah, Wisconsin, Georgii, Pensylwanii, Karolinie Północnej, Montanie, Kentucky, Ohio, Kansas, Indianie, Missisipi, Alabamie, Oklahomie, Tennessee, Karolinie Południowej, Arkansas, Idaho, Nebrasce, Teksasie, Wyoming, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Luizjanie, w Michigan, na Florydzie i w Wirginii Zachodniej, zdobył też cztery głosy elektorskie w Nebrasce, Kamala Harris - w Rhode Island, Nowym Meksyku, Waszyngtonie, Connecticut, Oregonie, Kalifornii, Illinois, Massachusetts, Maryland, Dystrykcie Kolumbia, New Jersey, Nowym Jorku, Delaware, na Hawajach i w Vermont, zdobyła też jeden głos elektorski w Nebrasce.
- Aby zwyciężyć w wyborach potrzeba co najmniej 270 głosów elektorskich;
- Donald Trump wygrał wybory w co najmniej pięciu stanach wahających się: Karolinie Północnej, Georgii, Wisconsin, Pensylwanii i w Michigan. Pozostałe dwa stany swingujące, Newada i Arizona, wciąż liczą głosy.
- Nowy prezydent USA rozpocznie kadencję 20 stycznia 2025 roku.
Kończymy relację
Dziękujemy, że razem z nami śledziliście Państwo wybory 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump rozpocznie swoje rządy 20 stycznia 2025 roku.
Kamala harris:
Nigdy nie zrezygnuję z walki o przyszłość, w
której Amerykanie będą mogli realizować swoje marzenia, ambicje i
aspiracje. Z Ameryki, w której kobiety mogą swobodnie podejmować decyzję o własnym ciele, a nie muszą słuchać tego, co rząd każe im robić – zapowiedziała w pierwszym wystąpieniu po przegranych wyborach Kamala Harris.
Czytaj więcej
Gdy przyznaję, że przegrałam wybory, to nie oznacza, że przegrałam walkę, która napędzała całą naszą kampanię. Nigdy nie zrezygnujemy z walki o demokracje i rządy prawa - powiedziała wiceprezydentka USA Kamala Harris w wystąpieniu po przegranych wyborach prezydenckich, podczas których rywalizowała z Donaldem Trumpem.
Demokraci zapowiadają pokojowe przekazanie władzy
„Jakkolwiek głęboko, głęboko rozczarowana jestem wynikami wyborów, nie popełnijcie błędu: moi demokratyczni koledzy i ja — w przeciwieństwie do wielu republikanów po wyborach w 2020 r. — będziemy podtrzymywać wolę narodu amerykańskiego, wypełniać nasz konstytucyjny obowiązek i robić swoją część, aby zapewnić pokojowe przekazanie władzy”, przekazała w oświadczeniu demokratyczna senator Tammy Duckworth z Illinois.
Dmitrij Miedwiediew komentuje wygraną Donalda Trumpa
Mimo wygranej Trumpa komentarze Miedwiediewa nie są triumfalistyczne, co sugeruje, że Rosjanin nie wyklucza dalszych trudności.
Czytaj więcej
Były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że jedna z cech prezydenta elekta Donalda Trumpa okaże się korzystna dla walczącej z Ukrainą Rosji. "Pytanie brzmi, ile Trump będzie zmuszony poświęcić wojnie" - napisał Miedwiediew.
Były wysoki rangą urzędnik Trumpa ma przewodzić zespołowi ds. przekazania władzy w Departamencie Stanu
Brian Hook, wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu w pierwszej administracji Trumpa, ma przewodzić zespołowi ds. przekazania władzy w departamencie dla prezydenta elekta Donalda Trumpa. Pracami przejściowymi Departamentu Stanu będzie kierował emerytowany ambasador Stephen Mull.
Łukaszenka pogratulował Donaldowi Trumpowi
Autorytarny przywódca Białorusi, Aleksander Łukaszenka, pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA, pomimo napięć między krajami.
„Zrobiłeś to przede wszystkim w imieniu Ameryki i jej obywateli. Życzę ci dobrego zdrowia, trafnych decyzji politycznych, które ponownie uczynią Amerykę wielką” – napisał Łukaszenka w oświadczeniu.
Prezydent Biden pogratulował Trumpowi
Prezydent Joe Biden zadzwonił do prezydenta-elekta Trumpa, aby pogratulować mu zwycięstwa w wyborach i zaprosić go do Białego Domu w celu omówienia przekazania władzy.
Biały Dom poinformował, że personel ustali datę „w niedalekiej przyszłości”. W czwartek Biden planuje przemówić do narodu w sprawie wyników wyborów. Biden rozmawiał również z wiceprezydent Harris, aby pogratulować jej kampanii.
Macron rozmawiał z Trumpem o przywróceniu pokoju
Pałac Elizejski poinformował, że podczas 25-minutowej rozmowy Macron i Trump wyrazili „chęć pracy na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności” w obliczu „trwających poważnych międzynarodowych kryzysów".
Prezydent Francji „podkreślił również znaczenie roli Europy i powiedział Trumpowi, że jest gotowy kontynuować tę rozmowę i współpracować” w codziennych kwestiach, w tym w wojnach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, po inauguracji Republikanów. Macron był jednym z pierwszych w Unii Europejskiej, który pogratulował Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA 5 listopada.
Afgańscy talibowie mają nadzieję na "nowy rozdział" w stosunkach z USA
Talibowie „wyrażają nadzieję”, że „nadchodząca administracja USA przyjmie pragmatyczne podejście, aby zapewnić namacalny postęp w stosunkach dwustronnych, umożliwiając obu narodom otwarcie nowego rozdziału stosunków opartych na wzajemnym zaangażowaniu”, powiedział w środę rzecznik MSZ Talibów Abdul Qahar Balkhi.
Rzecznik zauważył, że Porozumienie z Dohy podpisane w 2020 r. między talibami a USA podczas pierwszej administracji Trumpa „doprowadziło do zakończenia” tego, co nazwał „dwudziestoletnią okupacją” amerykańskich sił w Afganistanie.
Kamala Harris telefonicznie pogratulowała Trumpowi zwycięstwa
Wiceprezydent Kamala Harris zadzwoniła w środę do prezydenta elekta Donalda Trumpa, aby pogratulować mu zwycięstwa w wyborach, powiedział anonimowo starszy asystent Harris. Dodał, że Harris omawiała z Trumpem znaczenie pokojowego przekazania władzy.
Jak Unia się przygotowuje na zmianę warty w Waszyngtonie
UE nie boi się, że Trump będzie antyeuropejski, bo Biden też myślał przede wszystkim o interesach USA.
Czytaj więcej
Viktor Orbán nie posiada się z radości po wygranej Donalda Trumpa. W Budapeszcie będzie w czwartek gościł europejskich przywódców.
Następca tronu Arabii Saudyjskiej pogratulował Trumpowi
Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman rozmawiał w środę z prezydentem elektem Donaldem Trumpem, „aby przekazać najlepsze życzenia dla narodu amerykańskiego pod jego prezydenturą” - przekazała ambasadorka Arabii Saudyjskiej Reema Bandar Al-Saud.
Trump wygrywa w Michigan
Donald Trump wygrał w Michigan, zyskując 15 głosów elektorskich dla Republikanów. Zgromadził ich już 292.
Donald Trump i jego "zimowy Biały Dom"
Okazała willa na Florydzie, którą Donald Trump kupił w 1985 roku, ma 58 pokojów, 33 łazienki. To jego rezydencja, centrum dowodzenia - i źródło niemałych dochodów.
Czytaj więcej
Historia zabytkowej willi, która stała się domem dla Donalda Trumpa, jest nie mniej barwna niż życiorys człowieka, który właśnie wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Netanjahu pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadzwonił w środę do prezydenta elekta Donalda Trumpa, aby pogratulować mu zwycięstwa w wyborach. Według biura premiera, Netanjahu był jednym z pierwszych, którzy zadzwonili do Trumpa.
„Rozmowa była ciepła i serdeczna” – czytamy w oświadczeniu biura premiera. Napisano w nim, że „obaj politycy zgodzili się współpracować na rzecz bezpieczeństwa Izraela” i „omówili zagrożenie ze strony Iranu”.
Nikki Haley o zwycięstwie Trumpa: Wielki moment dla demokracji
Była kandydatka Partii Republikańskiej na prezydenta Nikki Haley, która stała się jedną z bardziej zagorzałych rywalek Trumpa w prawyborach Partii Republikańskiej w 2024 r., zanim ostatecznie go poparła, powiedziała w swoim programie radiowym w środę, że jego zwycięstwo to "wielki moment dla demokracji".
- Przetrwał dwie próby zamachu. Przetrwał dwa impeachmenty, przeszedł przez liczne akty oskarżenia, a Ameryka i tak go wybrała, ponieważ wiedziała, co dostanie od Donalda Trumpa — powiedziała Haley.
Podcast "Rzecz w Tym": Zagrożenie czy szansa? Możliwy dialog Trump–Putin
Wielkim pytaniem pozostaje, jak Trump będzie kształtował politykę wobec Rosji - mówi Paweł Kowal w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Czytaj więcej
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Kowalem, przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, o powrocie Donalda Trumpa na fotel prezydenta USA. Wybór ten nie tylko zaskoczył świat, ale także wywołał liczne pytania o przyszłość amerykańskiej polityki i jej wpływ na bezpieczeństwo oraz relacje transatlantyckie.
Prezydent Joe Biden zamierza zadzwonić do Trumpa
Anonimowy przedstawiciel Białego Domu poinformował, że jeszcze 6 listopada prezydent Joe Biden zamierza zadzwonić do Donalda Trumpa. Zaplanował też przemówienie, w którym odniesie się do wyników wyborów. Nieznany jest czas rozmowy telefonicznej i przemówienia Bidena.
Marek Kozubal o wyborze Trumpa
Jeżeli zakładamy, że Polska i Stany Zjednoczone to państwa, które dotrzymują umów, nie powinno mieć dla nas znaczenia kto będzie zasiadał w Białym Domu – pisze publicysta.
Czytaj więcej
Cztery lata temu została podpisana umowa o współpracy wojskowej z administracją amerykańską Donalda Trumpa. Miała ona znaczenie fundamentalne dla poprawy naszego bezpieczeństwa.
Co z karą dla Trumpa? Czy jako prezydent może się ułaskawić?
- Będąc prezydentem kary odbywać nie będzie, więc sędzia zawiesi jej ewentualne wykonanie do czasu aż Trump zakończy swoją drugą kadencję - mówi prof. dr hab. Paweł Laidler, prawnik i amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj więcej
Donald Trump nie może sam siebie ułaskawić, choć żyjemy w czasach, w których nic nas nie powinno zdziwić w kontekście interpretacji prawa przez polityków. Nie spodziewałbym się żadnych formalnych postępowań wobec Donalda Trumpa, co nie znaczy, że nie mogą zostać formalnie wszczęte po wygaśnięciu immunitetu. - mówi prof. dr hab. Paweł Laidler, prawnik i amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prezydentka Meksyku po zwycięstwie Trumpa: Nie ma powodu do obaw
- Meksyk zawsze będzie szedł naprzód, jesteśmy wolnym, niezależnym i suwerennym krajem i będziemy mieć dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Jestem o tym przekonana-powiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum.
Imigracja była stałym elementem kampanii prezydenckiej Trumpa, a były prezydent często atakował Meksyk za „przepuszczanie ludzi przez granicę USA”. W poniedziałek, w jednym z ostatnich przemówień kampanii 2024, Trump powiedział, że „pierwszego dnia” po przejęciu władzy uruchomi „największy program deportacji przestępców w historii Ameryki”.
Niektórzy demokraci obwiniają Joe Bidena
Bezpośrednio po przegranej Kamali Harris z Donaldem Trumpem niektórzy demokraci obarczają odpowiedzialnością za porażkę prezydenta Joe Bidena.
Wśród krytyków dominuje opinia, że decyzja prezydenta o pozostaniu w wyścigu pomimo obaw wielu demokratów — co ostatecznie doprowadziło do tego, że Biden został zmuszony do wycofania się z wyścigu zaledwie kilka miesięcy przed dniem wyborów — nie dała Harris innego wyboru, jak tylko przeprowadzić niezwykle okrojoną kampanię.
Chiny gratulują Trumpowi
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało Donaldowi Trumpowi jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich. „Szanujemy wybór narodu amerykańskiego” - pisze w komunikacie chińskie MSZ.
Chiński przywódca Xi Jinping nie skomentował jeszcze publicznie wyników wyborów.
Harris ma uznać swoją porażkę wieczorem czasu polskiego
CNN podało, że Kamala Harris wygłosi przemówienie o godz. 22:00 czasu polskiego. Wiceprezydent USA ma wystąpić na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Według informatora stacji, Harris ma zadzwonić do Trumpa - według zwyczaju, w USA przegrany w wyborach prezydenckich dzwoni do zwycięzcy, by pogratulować mu sukcesu.
Wojna handlowa z Chinami i inne ryzyka wygranej Trumpa
Wprowadzenie ceł na wszystkie towary z Chin spowoduje wojnę handlową, ponieważ można się spodziewać podobnej odpowiedzi Chin. Wojna handlowa to zły pomysł dla wszystkich – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Czytaj więcej
Donald Trump proponuje narzędzie o finezyjności cepa – tak Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu komentuje 60-proc. cła na towary z Chin, zapowiadane przez Donalda Trumpa. Inwestorzy powinni uważać na wzrost inflacji.
George W. Bush gratuluje Trumpowi
Do grona osób gratulujących zwycięstwa Donaldowi Trumpowi dołączył były prezydent USA George W. Bush, który oświadczył, że wraz z żoną Laurą modli się o sukces nowych przywódców na wszystkich poziomach władzy. Dick Cheney, wiceprezydent z czasów Busha, popierał Kamalę Harris, Bush zachował neutralność. Były prezydent podziękował Joe Bidenowi i Kamali Harris za służbę na rzecz kraju. Ocenił, że wysoka frekwencja to dowód siły instytucji demokratycznych i tego, że republika jest zdrowa.
Wybory w USA - wyniki. Czego jeszcze nie wiemy?
Wciąż nie podano, kto wygrał w kilku stanach. Czekamy na wyniki dotyczące 37 głosów elektorskich. Chodzi o stany: Nevada (6), Arizona (11), Michigan (15), Alaska (3) oraz część Maine (2). Niektóre amerykańskie organizacje medialne ogłosiły jednak, że na Alasce - gdzie tradycyjnie wygrywają republikanie - zwyciężył Trump. W Michigan, Nevadzie, Arizonie i na Alasce prowadzi Trump, w Maine można się spodziewać zwycięstwa Harris.
Kamala Harris ma dziś zadzwonić do Donalda Trumpa
Wiceprezydent USA ma w środę zadzwonić do prezydenta-elekta oraz wystąpić publicznie - wynika z doniesień amerykańskich mediów, powołujących się na współpracowników Kamali Harris. Kandydatka demokratów ma przygotowywać treść przemówienia. Nie wiadomo, o której wystąpi. Biały Dom zapowiadał wcześniej, że prezydent Joe Biden postąpi inaczej, niż Trump w 2020 r., i zaprosi prezydenta-elekta do Białego Domu. Trump nie był obecny na inauguracji Bidena (przekonywał, że Biden wygrał wybory w wyniku oszustwa), Biden ma uczestniczyć w inauguracji Trumpa.
Izba Reprezentantów dla republikanów?
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson (republikanie) uważa, że wybory zakończą się zwycięstwem jego partii. Zaznaczył, że kandydaci republikanów pokonali urzędujących demokratów w kilku okręgach, w tym w Pensylwanii i Michigan. - Najnowsze dane i trendy wskazują, że gdy wszystkie głosy zostaną zliczone, republikanie utrzymają większość w Izbie - ocenił. Według dostępnych danych, w nowej kadencji republikanie będą mieli większość w Senacie.
Poparcie dla łatwiejszego dostępu do aborcji większe niż dla Harris
We wszystkich dziesięciu stanach, w których głosowano wprowadzenie przepisów liberalizujących aborcję, odpowiednie propozycje legislacyjne uzyskały większe poparcie niż Kamala Harris. Np. w Montanie zmianę prawa poparło 57,3 proc. głosujących, a głos na Harris oddało 38,2 proc., zaś w Maryland było to odpowiednio 74,1 proc. i 59,9 proc.
Melania Trump: Nigdy nie mów „nigdy”
- Bardzo lubię Waszyngton i wspaniale czułam się w roli pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Był to dla mnie prawdziwy zaszczyt i uważam, że osiągnęliśmy bardzo dużo w ciągu czteroletniej kadencji - powiedziała Melania Trump w jednym z wywiadów.
Czytaj więcej
– Dziękuję mojej pięknej żonie! Pracuje ciężko, by pomagać ludziom i jest autorką najlepiej sprzedającej się książki w USA – tak po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów wypowiadał się Donald Trump. Jak Melania Trump reagowała na pochwały?
Co wygrana Trumpa oznacza dla polskiej gospodarki
- Siła dolara wobec euro, z którym złoty jest powiązany, będzie się przekładała na słabego złotego. To w średnim okresie będzie w jakimś stopniu inflacjogenne. Ale w związku tym, że udział na poziomie producentów nie jest bardzo wielki, może to nie być silnie zauważalne – mówi ekonomista prof. Krzysztof Błędowski.
Czytaj więcej
Już teraz gospodarka amerykańska jest bardzo silna, więc ekspansja fiskalna administracji Trumpa przełoży się na inflację w USA, na co Fed będzie musiał zareagować zaostrzając politykę monetarną – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista.
Miliarder Oleg Deripaska przewiduje spadek cen ropy
Jeden z najbliższych Kremlowi oligarchów tak skomentował zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA: „Dzień dobry, nowy świecie. Do maja ropa potanieje do 50 dolarów i wydaje się, że wszędzie zapanuje pokój” – napisał Oleg Deripaska w mediach społecznościowych.
Czytaj więcej
Miliarder Oleg Deripaska przewiduje spadek cen ropy do 50 dol. za baryłkę w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Dziś ropa od rana tanieje na całym świecie, znacznie potaniał też gaz w Europie.
Vance dziękuje za zaufanie
Wiceprezydent-elekt USA J.D. Vance zabrał głos w serwisie X. Polityk podziękował swojej żonie, Donaldowi Trumpowi oraz Amerykanom - za zaufanie. „Nigdy nie przestanę walczyć dla was wszystkich” - obiecał.
Senat USA nie będzie wspierać Ukrainy finansowo?
W rozmowie z NBC News senator Marco Rubio (republikanin z Florydy) nazwał walkę Ukrainy z Rosją „wojną patową” i zasugerował, że nowy Senat, w którym Partia Republikańska będzie mieć większość, nie będzie wspierać Ukrainy finansowo. - Uważam, że Ukraińcy niezwykle odważnie i silnie przeciwstawili się Rosji, ale tak czy inaczej to, co finansujemy, to wojna patowa, która musi zostać zakończona - powiedział. - Myślę, że musi tu być jakiś zdrowy rozsądek - dodał. Rubio zaznaczył, że Trump chce zakończenia wojny.
Syn przekonał Trumpa do wizyty u Joe Rogana
Przed wyborami Donald Trump był gościem podcastu Joe Rogana - nagranie trwającej prawie trzy godziny rozmowy ma w serwisie YouTube ponad 46 milionów wyświetleń. Według NBC News, sztab Trumpa cieszy się z poparcia, jakie prezydent-elekt uzyskał wśród młodych mężczyzn. Według tego źródła, to syn Trumpa, Barron, przekonał swego ojca do wzięcia udziału w programie Rogana.
Zwycięstwo Trumpa. Co z gigantami technologicznymi?
Jaki los czeka Apple, Microsoft czy Google? Donald Trump przed wyborami nie szczędził krytyki gigantom technologicznym.
Czytaj więcej
Technologiczni giganci, którzy w dużej mierze poparli kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych, po wygranej Donalda Trumpa mogą mieć powody do obaw. Jaki los czeka Apple, Microsoft czy Google?
Bolsonaro chciałby, żeby w Brazylii było jak w USA
Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ocenił w serwisie X, że wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa to „triumf woli ludu nad aroganckimi zamiarami elity, która gardzi naszymi wartościami, przekonaniami i tradycjami”. Zdaniem polityka, zwycięstwo kandydata republikanów jest historyczne i wzmocni prawicowe i konserwatywne siły na całym świecie. „Niech zwycięstwo Trumpa zainspiruje Brazylię do podążania tą samą drogą” - napisał Bolsonaro, wyrażając nadzieję, że przykład Amerykanów zainspiruje Brazylijczyków do tego, by nigdy się nie poddawać. „Być może, zanim się zorientujemy, Bóg da nam szansę dokończenia naszej misji i odzyskania wszystkiego, co nam zabrano” - dodał. W 2022 r. Bolsonaro przegrał walkę o reelekcję.
Harris nie dzwoniła do Trumpa
Tradycją w Stanach Zjednoczonych jest, że gdy rozstrzygną się wybory prezydenckie, przegrany kandydat dzwoni do zwycięzcy z gratulacjami i przyznaje, że przegrał. Jak donosi NBC News, powołując się na rzeczniczkę sztabu Trumpa Karoline Leavitt, Kamala Harris nie zadzwoniła dotąd do Donalda Trumpa, nie uczynił tego także Joe Biden.
Liz Cheney: Trzeba uznać wyniki wyborów
Liz Cheney, znana z ostrej krytyki pod adresem Donalda Trumpa, w przeszłości szefowa konferencji republikanów w Izbie Reprezentantów, napisała w serwisie X, że wszyscy Amerykanie mają obowiązek uznać wyniki wyborów, nawet jeśli im się one nie podobają. „Jako obywatele najwspanialszego narodu na ziemi mamy teraz wyjątkowy obowiązek, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby bronić konstytucji, zachować praworządność i upewnić się, że nasze instytucje przetrwają nadchodzące cztery lata” - oświadczyła.
Prezydent Duda dziękuje Polakom głosującym w Stanach
„Dziękuję wszystkim moim rodakom (Polakom i Polonii amerykańskiej) uprawnionym do głosowania w USA, którzy oddali swój głos w wyborach prezydenckich. Wzięliście odpowiedzialność za przyszłość Ameryki w swoje ręce. Niech będzie ona wielka, z korzyścią dla Was, a także dla bezpieczeństwa i dobrobytu Polski” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.
Częściowe zwycięstwo Trumpa w Maine
Maine to jeden z dwóch stanów USA, w których głosy elektorskie są dzielone – dwa przypadają zwycięzcy w całym stanie, a pozostałe dwa – zwycięzcy danego okręgu wyborczego. Według prognoz AP, Donald Trump wygrał w dystrykcie nr 2 w Maine i zdobył w ten sposób jeden głos elektorski.
Chiny liczą na współpracę z nową administracją
„Polityka Chin wobec USA jest spójna i jasna. Postrzegamy i traktujemy nasze stosunki z USA zgodnie z zasadami wzajemnego szacunku, pokojowego współistnienia i współpracy korzystnej dla wszystkich” - oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning.
Reakcje na wygraną Trumpa z Bliskiego Wschodu
„Pozostaniemy niezłomni w naszym zaangażowaniu na rzecz pokoju, jesteśmy przekonani, że USA pod pańskim przywództwem będą wspierać uzasadnione aspiracje narodu palestyńskiego” - zwrócił się do Donalda Trumpa prezydent Palestyny Mahmud Abbas.
„Ogłoszono wstępne wyniki wyborów w USA, zatem musimy pogratulować prezydentowi-elektowi i narodowi amerykańskiemu demokratycznej praktyki” - oświadczył szef libańskiego rządu Najib Mikati.
Gratulacje Trumpowi i Vance'owi złożył także premier Iraku Mohammad Szija as-Sudani, który jednocześnie zadeklarował „zdecydowane zaangażowanie” swego państwa w „umacnianie dwustronnych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi w oparciu o wzajemny szacunek i wspólne interesy”.
Chrabota: Trump nie przekroczy żadnej „czerwonej linii”?
„Może być tak, że Donald Trump zrealizuje swoje obietnice uszczelnienia granicy, utrudnienia życia imigrantom, podniesienia ceł czy transakcyjności w polityce zagranicznej, ale nie przekroczy żadnej »czerwonej linii«” - pisze Bogusław Chrabota dodając, że prezydent-elekt USA jest „nieodrodnym dzieckiem »uporządkowanej« konstytucyjnie Ameryki, której rozchwianie będzie oznaczało koniec amerykańskiego republikanizmu i amerykańskiej demokracji”.
Czytaj więcej
Nie można wykluczać i takiego schematu. Ale może być inaczej. Trump zrealizuje swoje obietnice uszczelnienia granicy, utrudnienia życia imigrantom, podniesienia ceł czy transakcyjności w polityce zagranicznej, ale nie przekroczy żadnej „czerwonej linii”.
Latynosi pomogli Trumpowi odzyskać Biały Dom
W porównaniu z wyborami z 2020 r., Donald Trump zyskał 25 pkt. proc. poparcia wśród Latynosów – wynika z sondażu exit poll NBC News. Na Trumpa głosowało 45 proc. wyborców w tej grupie, na Kamalę Harris – 53 proc. Marc Lotter, który pracował dla sztabu Trumpa cztery lata temu ocenił, że może to świadczyć o końcu „polityki demograficznej”, gdzie o wyborach politycznych decyduje np. kolor skóry.
Elon Musk skorzysta na wyniku wyborów
Donald Trump zniesie ograniczenia spowalniające rozwój elektromobilności, ale także dotyczące wydobycia ropy i gazu. Tańsze surowce wzmocnią siłę gospodarki USA – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista Jarosław Janecki.
Czytaj więcej
Donald Trump zniesie ograniczenia spowalniające rozwój elektromobilności, ale także dotyczące wydobycia ropy i gazu. Tańsze surowce wzmocnią siłę gospodarki USA – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista Jarosław Janecki.
Batóg: Zideologizowanie kampanii nie przyniosło Kamali Harris sukcesu
- Sukces Trumpa wynika też z tego, że Kamala Harris nie bardzo potrafiła powiedzieć, na czym będzie polegała jej zmiana, co zachowa z polityki Bidena, a co chciałaby zmienić. Kandydatka demokratów była w tym niewiarygodna i nie potrafiła trafić do Amerykanów, nie potrafiła ich przekonać. Zideologizowanie tej kampanii – postawienie na ostrzu noża kwestii takich jak aborcja czy klimat – zupełnie nie zadziałało - ocenił dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcej
Donald Trump może nie jest najmądrzejszy, ale przynajmniej jest Amerykanom znany. Nawet, jeśli plecie głupoty, to oni widzą w nim kogoś, kto lepiej wyraża ich interesy. W rzeczywistości amerykańskiej to, co mówi Trump lepiej brzmi, nawet jeśli jest faktograficznie bez sensu - mówi dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Trump zdobędzie większość głosów?
Możliwe, że Donald Trump pokona Kamalę Harris nie tylko w Kolegium Elektorskim, ale też w liczbie otrzymanych głosów. Według najnowszych doniesień, Trump zebrał 71 078 916 głosów (51 proc.), a Harris – 65 985 519 (47,3 proc.). Ostatnim kandydatem republikanów, który w skali kraju zdobył więcej głosów niż jego rywal z Partii Demokratycznej, był George W. Bush. W 2016 r. prezydentem został Trump, ale jego rywalka Hillary Clinton dostała więcej głosów.
Kiedy Kamala Harris przemówi?
Osiem lat temu kandydatka demokratów Hillary Clinton (która przegrała z Trumpem) nie wystąpiła w noc wyborczą. Teraz podobnie zachowała się Kamala Harris. Kiedy wiceprezydent zabierze głos? - Proszę, dajcie sztabowi Harris czas na określenie swoich mocnych i słabych stron – powiedział cytowany przez CNN współpracownik Harris.
Republikanie gratulują Trumpowi
Zasiadający w Kongresie reprezentanci Partii Republikańskiej składają prezydentowi-elektowi USA gratulacje z powodu jego zwycięstwa. „Z prezydentem Trumpem z powrotem w Białym Domu, żadna przeszkoda nie jest zbyt wielka, a żadne wyzwanie zbyt trudne” - oświadczył spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson.
Senator Lindsey Graham wspomniał o „motywowanych politycznie zarzutach przeciwko Trumpowi” i wezwał specjalnego prokuratora Jacka Smitha do zakończenia dochodzenia ws. Trumpa. Polityk zadeklarował, że jest pod wrażeniem osiągnięcia Trumpa i jego współpracowników. „Tu nie chodzi o największy powrót w historii Ameryki, chodzi o największy powrót dla pokoju i rozwoju w kraju i zagranicą” - ocenił. „Brawo, panie prezydencie” - napisał w serwisie X.
Z kolei senator John Thune zapowiedział, że w nowym Senacie republikańska większość będzie ściśle współpracowała z administracją Trump-Vance by obniżyć koszty życia rodzinom oraz wzmocnić granicę z Meksykiem.
Senator John Cornyn wyraził nadzieję, że prezydent Trump od razu zabierze się do pracy. „W styczniu musimy być gotowi do potwierdzenia jego nominacji, przegłosowania budżetu, zajęcia się długiem” - zaznaczył.
Kluczowa rola w gabinecie - kogo wybierze Trump?
Obecnie sekretarzem skarbu USA jest Janet Yellen. Kogo na to stanowisko wybierze Donald Trump? Według agencji Reutera, wśród kandydatów są Jamie Dimon, szef banku JPMorgan, Scott Bessent, doradca ekonomiczny prezydenta-elekta, John Paulson, miliarder hojnie wspierający kampanię Trumpa, Larry Kudlow, były doradca ekonomiczny 45. prezydenta oraz Robert Lighthizer, przedstawiciel USA ds. handlu w czasach prezydentury Trumpa.
Dr Oczkoś: Sztab Donalda Trumpa był zaskoczony, ale się pozbierał
Sztab Donalda Trumpa był zaskoczony zmianą Joe Bidena na Kamalę Harris - ocenił ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś, który był gościem Jacka Nizinkiewicza. Według niego, kandydatce demokratów nie pomogło to, że jej sztab był „przeklejony (metodą) kopiuj-wklej” ze sztabu Joe Bidena.
Czytaj więcej
To jest łatwa odpowiedź teraz - tak dr Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku, odpowiedział na pytanie o to, kto - Donald Trump czy Kamala Harris - miał lepszą kampanię podczas wyborów prezydenckich w USA. - Lepszą kampanie miał ten, kto wygrał - stwierdził.
Wybory do Senatu - sukces republikanów w Montanie
Republikanie zyskają kolejne miejsce w Senacie - prognozuje CNN. Według tego źródła, w Montanie kandydat republikanów Tim Sheehy pokona senatora Jona Testera, który wygrywał wybory w 2006, 2012 i 2018 r.
Trump przywróci izolacjonizm i protekcjonizm?
Zapowiadane podniesienie ceł przez USA grozi wybuchem wojen handlowych – najpierw z Chinami, a potem z UE, zwłaszcza z Niemcami, głównym partnerem handlowym Polski – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista, prof. Witold M. Orłowski.
Czytaj więcej
Zapowiadane podniesienie ceł przez USA grozi wybuchem wojen handlowych – najpierw z Chinami, a potem z UE, zwłaszcza z Niemcami, głównym partnerem handlowym Polski – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista, prof. Witold M. Orłowski.
Kamala Harris wygrywa w New Hampshire
W stanie tym Harris zdobywa cztery głosy elektorskie.
Trump wygrywa w Wisconsin
Zwycięstwo w tym stanie oznacza, że Trump zapewnił sobie głosy 276 elektorów a więc dysponuje większością głosów elektorskich co gwarantuje mu wybór na prezydenta USA.
Czytaj więcej
Po tym jak CNN i NBC uznały Donalda Trumpa zwycięzcą wyborów w Wisconsin 45 prezydent USA zapewnił sobie 276 głosów elektorskich, co oznacza, że zostanie 47 prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Władimir Putin nie zamierza gratulować Donaldowi Trumpowi
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o to czy Putin złoży gratulacje Trumpowi w związku z wygraniem przez niego wyborów prezydenckich odparł, że „nie należy zapominać, że mowa o nieprzyjaznym kraju, który jest pośrednio i bezpośrednio zaangażowany w wojnę" przeciw Rosji.
Czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wzmocni PiS?
Czytaj więcej
- Gdyby Donald Trump był prezydentem, nie doszłoby do napaści Rosji na Ukrainę i wojny w Strefie Gazy. Władimir Putin dostrzegł szansę w słabej administracji Joe Bidena.
Donald Tusk pogratulował Trumpowi wygrania wyborów prezydenckich
„Liczę na naszą współpracę dla dobra narodów amerykańskiego i polskiego” - napisał polski premier w serwisie X.
Giełdy nie wystraszyły się Trumpa
Indeksy WIG i WIG20 otworzył dzień na wyraźnym plusie. Stan na godz. 10.20 to wzrost indeksu o ponad 1,5 proc. Prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie uderzyło też na razie w nastroje inwestorów na głównych europejskich rynkach.
Czytaj więcej
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
Były prezydent Rosji: Kamala jest skończona
„Pozwólmy jej (...) rechotać. Cele Specjalnej Operacji Wojskowej (tak rosyjskie władze nazywają wojnę na Ukrainie – red.) pozostają niezmienione i zostaną osiągnięte” - napisał Dmitrij Miedwiediew na swoim profilu w serwisie X.
Wołodymyr Zełenski pogratulował Donaldowi Trumpowi "imponującego zwycięstwa wyborczego"
Zełenski wspomina we wpisie w serwisie X wrześniowe spotkanie z Trumpem i wyraża uznanie dla głoszonemu przez Trumpa podejściu „pokój przez siłę”.
Zwycięstwa w wyborach prezydenckich Trumpowi pogratulował Mark Rutte
Sekretarz generalny NATO napisał, że przywództwo Trumpa będzie „ponownie kluczem do utrzymania siły Sojuszu”.
Narendra Modi złożył gratulacje Donaldowi Trumpowi
Premier Indii nazwał Trumpa „swoim przyjacielem”, a jego zwycięstwo wyborcze określił mianem „historycznego”.
Szymon Hołownia mówi co dla Polski oznacza zwycięstwo Donalda Trumpa
- To jest początek nowego świata, w którym Polska będzie musiała odnaleźć się według prostego klucza. Europa i Polska dostały jasny sygnał,. że muszą budować swój własny potencjał: zarówno gospodarczy, jak i bezpieczeństwa – mówił marszałek Sejmu.
Czytaj więcej
- To nie jest żaden koniec świata, to jest początek nowego świata - tak o bardzo prawdopodobnym zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA mówił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Bitcoin pobił historyczny rekord, rosną rentowności obligacji
Rynki reagują na prawdopodobne zwycięstwo Trumpa między innymi spadkiem cen obligacji, rekordowym wzrostem kursu bitcoina czy spadkami na giełdzie w Hong Kongu.
Czytaj więcej
Wynik wyborów w USA wydaje się być już niemal pewny: kolejnym prezydentem zostanie Donald Trump. Rynki reagują na te wieści między innymi spadkiem cen obligacji, wzrostem kursu bitcoina czy spadkami na giełdzie w Hong Kongu.
Kwaśniewski: Zwycięstwo Trumpa daje PiS-owi silny impuls
Wygrana Donalda Trumpa daje Prawu i Sprawiedliwości wiarę, że można wrócić, że można wygrać z demokratami, że cztery lata Bidena to tylko epizod, tak samo cztery lata Donalda Tuska mogą okazać się epizodem - uważa były prezydent.
Czytaj więcej
– Wygrana Donalda Trumpa będzie paliwem dla kandydata PiS-u przed wyborami prezydenckimi. Kampania oprze się na tym, że partia ma dobre relacje z Donaldem Trumpem - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Anna Słojewska: Trump nie jest zupełną niewiadomą, bo przecież raz już w USA rządził
I choć jego ewentualna nowa prezydentura mogłaby różnić się od poprzedniej (wielu wskazuje, że na gorsze), to jedno na pewno się nie zmieni: transakcyjna natura republikańskiego polityka. To jedyny argument, który rozumie ten były biznesmen. I to nie jest dla UE nowością, w Brukseli takie podejście jest świetnie rozumiane. I na taką ewentualność właśnie Unia się przygotowuje. Jeśli Trump w polityce zagranicznej miałby rozumować kategoriami „coś za coś”, to trzeba się w ten model transakcyjny wpasować. Zarówno w sprawach gospodarczych, jak i politycznych. To jest możliwe – pisze korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.
Czytaj więcej
Czy prezydent Donald Trump będzie w stanie podzielić Unię Europejską, wykorzystując różną naturę dwustronnych relacji z każdym z 27 państw Unii? Europy nie udało się podzielić ani Rosji, ani Chinom. Ale możliwości USA są znacznie potężniejsze.
Czy Trump będzie nagradzał tych, którzy go publicznie popierali, a karał tych, którzy uważali go za zagrożenie? - zastanawia się Jerzy Haszczyński
Z tym nagradzaniem to nie jest takie pewne, choć Trumpa uważa się raczej za mściwego i pamiętliwego. Nie ma zresztą na Zachodzie wielu polityków wagi ciężkiej, którzy popierali Trumpa. Właściwie do głowy to jemu samemu przyszedł w czasie debaty prezydenckiej z Kamalą Harris tylko Viktor Orbán - pisze szef działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza, że Polska i nasz region będą mniej bezpieczne, bo Trump sprzeda nas Putinowi? I będzie rozmawiał tylko z Orbánem? Niekoniecznie.
Andrzej Duda złożył gratulacje Donaldowi Trumpowi
Wpis w serwisie X ukazał się po tym, jak Trump ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda był jednym z pierwszych światowych przywódców, który wysłał gratulacje Donaldowi Trumpowi po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Gratulacje przesłał także premier Donald Tusk.
Viktor Orbán składa gratulacje Donaldowi Trumpowi w związku z wygraniem wyborów prezydenckich
„Największy powrót w historii politycznej USA” - napisał premier Węgier. „Bardzo potrzebne zwycięstwo dla świata!" - dodał.
Nie trzeba się z Trumpem zgadzać, ale musimy ten wynik uznać i go zrozumieć - pisze Michał Szułdrzyński
Stawiając na Trumpa i J.D. Vance'a, Amerykanie powiedzieli, że mają dość utrzymywania z ich podatków porządku na świecie. Mają dość wieloletnich wojen w Iraku, Afganistanie, wydawania miliardów dolarów na zbrojenia po to, by angażować się tam, gdzie inne kraje potrzebują militarnego wsparcia z Waszyngtonu. Amerykanie przede wszystkim pokazali, że chcą, by to Ameryka stanęła na pierwszym miejscu polityki amerykańskiego rządu – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sygnalizuje sporo problemów dla Europy i Polski. Druga prezydentura Trumpa nie będzie taka jak pierwsza. To będzie trumpizm na sterydach.
Donald Trump ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA
- Odmienimy nasz kraj i uczynimy go naprawdę wyjątkowym – zapowiedział Trump.
Czytaj więcej
- Zamierzamy pomóc uleczyć nasz kraj. Mamy kraj, który potrzebuje pomocy - mówił Donald Trump po tym, jak według prognoz wygrał wybory w Pensylwanii i do wygrania wyborów prezydenckich w USA brakuje mu jedynie czterech głosów elektorskich, których zdobycie jest już tylko formalnością.
CNN: Pensylwania dla Donalda Trumpa
19 głosów elektorskich przypadnie więc Trumpowi. Byłemu prezydentowi brakuje czterech głosów elektorskich do wygrania wyborów prezydenckich w USA.
Czytaj więcej
Prawdopodobnie wyniki z siedmiu stanów wahających się, tzw. swing states, zdecydują o rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest Pennsylwania, gdzie - jak szacują stacja NBC News - zwyciężył Donald Trump.
Dolar jest najdroższy od czerwca w związku z prawdopodobną wygraną Trumpa
Według stanu na godz. 7.40, dolar amerykański kosztuje już niemal 4,09 zł i jest najdroższy od czerwca. Mocno osłabia się również euro. To bardzo wyraźnie umocnienie amerykańskiej waluty ma oczywistą przyczyną: spływające dane w wyborach prezydenckich w USA dają wyraźną przewagę głosów elektorskich na rzecz Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
Cząstkowe wyniki wyborów w USA dają Donaldowi Trumpowi przewagę nad Kamalą Harris. To przyczyna wyraźnego umocnienia się dolara amerykańskiego w nocy polskiego czasu.
Rafał Trzaskowski przekonuje, że nie obawia się o partnerskie stosunki między Polską a USA rządzonymi przez Donalda Trumpa
- Jestem przekonany, że Trump, niezależnie od tego, kto będzie mu doradzał, będzie podejmował decyzje racjonalnie. Polska jest państwem kluczowym jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy, politykę w regionie, nie będzie mógł jej pomijać - mówi prezydent Warszawy.
Czytaj więcej
- Od wielu miesięcy wysyłamy sygnały, że jesteśmy gotowi na każdą administrację w Waszyngtonie - mówił w rozmowie z TVN24 prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, pytany o prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
Wyborców niezależnych było w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA więcej niż wyborców demokratów
To pierwsza taka sytuacja od 2004 roku, gdy ośrodek Edison Research prowadzi badania exit poll.
Czytaj więcej
Z badania exit poll przeprowadzonego przez Edison Research wynika, że wyborcy niezależni byli w wyborach prezydenckich w USA grupą większą niż wyborcy Partii Demokratycznej.
Nic bardziej nie zaskakuje tej nocy, jak właśnie obrazki ze sztabu Kamali Harris, które są zupełnie nieamerykańskie - pisze Michał Płociński
Uleciał już nawet ten sztuczny, przesadny, typowy dla wyborów w USA optymizm. Nastroje są minorowe, wiara w zwycięstwo kompletnie wyparowała. Jakby oceniać po minach sztabowców i zgromadzonych w Waszyngtonie demokratycznych wyborców, widzą już oni porażkę na całej linii – komentuje publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Miał być to jeden z najbardziej zaciętych wyścigów prezydenckich w historii, a mamy nokaut. Nic bardziej nie zaskoczyło tej nocy niż obrazki ze sztabu Kamali Harris, które były zupełnie nieamerykańskie. Uleciał nawet ten sztuczny, przesadny, typowy dla wyborów w USA optymizm. Nastroje były minorowe, wiara w zwycięstwo kompletnie wyparowała.
Wszystkie lokale wyborcze w USA zostały już zamknięte
Głosowanie w Stanach Zjednoczonych się zakończyło. Teraz trwa liczenie głosów.
Kamala Harris wygrywa w Nowym Meksyku
Ta wygrana daje im pięć głosów elektorskich.
Kamala Harris nie wygłosi przemówienia w wyborczą noc
Wszystko wskazuje na to, że zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA będzie Donald Trump.
Czytaj więcej
Wiceprezydent Kamala Harris nie zamierza wygłaszać przemówienia w wyborczą noc - podało AP, powołując się na osobę z otoczenia wiceprezydent USA, która pragnie zachować anonimowość. Wkrótce ta informacja się potwierdziła.
Donald Trump wygrał wybory w Georgii
Zwycięstwo w Georgii oznacza, że Trump zdobył 16 kolejnych głosów elektorskich.
Czytaj więcej
Prawdopodobnie to wyniki z siedmiu stanów wahających się, tzw. swing states, zdecydują o rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest Georgia, gdzie najprawdopodobniej wygrał kandydat Republikanów Donald Trump - szacują stacje NBC News i CNN.
John Curtis zdobył fotel senatora w Utah
Zwycięstwo Curtisa oznacza, że Partii Republikańskiej brakuje wygranej w wyborach do Senatu w jednym stanie, by przejąć kontrolę nad Senatem.
Kamala Harris zdobywa głosy elektorskie na Hawajach
Liczba głosów elektorskich, które zapewniła sobie Harris, zwiększyła się o cztery.
Korespondencja z Nowego Jorku. Głosowanie przebiegło bez incydentów
W wielu lokalach wyborczych, konserwatywni aktywiści szukali dowodów nieprawidłowości, mimo że federalni eksperci ds. cyberbezpieczeństwa oraz republikanie i demokraci z lokalnych komisji wyborczych zapewniali, że nie ma przesłanek wskazujących na to, że dochodzi do szeroko zakrojonych fałszerstw.
Czytaj więcej
W USA trwa liczenie głosów w wyborach prezydenckich. Spływają wyniki z poszczególnych stanów. W niektórych rejonach frekwencja przekroczyła oczekiwania lokalnych komisji wyborczych, Amerykanie ustawiali się w długich kolejkach, by oddać głos.
Donald Trump wygrywa w Nebrasce
Trump zdobywa w tym stanie trzy głosy elektorskie.
Jeśli Kamala Harris chce myśleć o prezydenturze, musi liczyć na tzw. pas rdzy
Napływające z wahających się stanów w tym regionie USA wyniki nie napawają jednak demokratów optymizmem.
Czytaj więcej
Wczesnym rankiem czasu warszawskiego kandydatka demokratów miała o blisko 50 głosów elektorskich mniej niż Donald Trump (187 do 230) w prognozie „New York Timesa”. Tylko jednoczesne zwycięstwo w Pensylwanii, Michigan i Wisconsin otworzyłoby jej drogę do Białego Domu.
Kamala Harris zdobywa głosy elektorskie w Wirginii
Dzięki wygranej w tym stanie wiceprezydent zdobyła 13 głosów elektorskich.
NBC News: Donald Trump wygrywa w Karolinie Północnej
To pierwszy wahający się stan, który przypadał kandydatowi Partii Republikańskiej. Dzięki wygranej w tym stanie Trump zdobywa 16 głosów elektorskich.
Czytaj więcej
Prawdopodobnie to wyniki z siedmiu stanów wahających się, tzw. swing states, zdecydują o rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest Karolina Północna, gdzie najprawdopodobniej wygrał kandydat Republikanów Donald Trump - podają stacje NBC News i CNN.
Kamala Harris wygrywa w stanie Waszyngton i w Connecticut
Łącznie w tych stanach Harris zdobyła 19 głosów.
Wybory do Senatu. Republikanie mogą przejąć władzę
Po wtorkowych wyborach Partia Demokratyczna może nie utrzymać kontroli nad Senatem - wynika ze wstępnych szacunków.
Czytaj więcej
Po wtorkowych wyborach Republikanie przejmą kontrolę nad Senatem USA - szacują amerykańskie stacje telewizyjne. Republikanie mają jak dotąd 49 mandatów, a Demokraci 40. Aby uzyskać większość niezbędnych jest 51 mandatów.
Zdaniem sekretarza stanu Georgii Donald Trump ma w tym stanie przewagę nie do odrobienia dla Kamali Harris
- Matematyka wskazuje, że to (zwycięstwo Trumpa – red.) się dokonało – stwierdził Raffensperger zastrzegając, że do przeliczenia pozostały jeszcze tysiące głosów.
Kamala Harris wygrywa w Oregonie
Tak prognozuje NBC News. Tym samym Harris zdobywa kolejnych osiem głosów elektorskich.
Kalifornia dla Kamali Harris
CNN prognozuje, że wiceprezydent USA zapewniła sobie 54 głosy elektorskie wygrywając w położonym na zachodnim wybrzeżu stanie.
Trump wygrywa w Idaho
CNN prognozuje, że Trump zdobędzie cztery głosy elektorskie w tym stanie.
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson udaje się do Mar-a-Lago, gdzie wyniki wyborów śledzi Donald Trump
Informacja ta jest interpretowana jako oznaka, że Partia Republikańska spodziewa się zwycięstwa swojego kandydata. - Mam nadzieję, że będziemy mieć jeszcze większą przewagę w Izbie Reprezentantów, co ułatwi mi pracę - oświadczył Johnson w kontekście równoległych z wyborami prezydenckimi wyborów do Kongresu.
"New York Times" daje już Trumpowi 87 proc. szans na zwycięstwo
Według dziennika Trump może zdobyć nawet 299 głosów elektorskich.
Melania Trump zamieściła zdjęcie syna, Barrona, głosującego w wyborach
„Głosuje po raz pierwszy – na swojego ojca!” - napisała żona Donalda Trumpa opatrując wpis hashtagiem #duma.
Kelly Ayotte gubernatorem New Hampshire
Zwycięstwo kandydatki Partii Republikańskiej przewiduje NBC News.
Czytaj więcej
Wyborom prezydenckim w USA na Florydzie towarzyszyło referendum w sprawie wpisania do konstytucji stanu poprawek dających kobietom prawo do aborcji do 24 tygodnia ciąży.
Referendum ws. poszerzenia prawa do aborcji na Florydzie nie przyniesie zmian w prawie
Wprawdzie większość głosujących opowiedziało się za zmianami w konstytucji stanowej, ale odsetek głosujących „za” był niższy od wymaganego progu (60 proc.).
Kamala Harris wygrywa w Kolorado, Donald Trump w Iowa
Harris zdobywa 10 głosów elektorskich, Trump – sześć. Mandat senatora w Teksasie obronił z kolei Ted Cruz.
Donald Trump wygrywa w Utah i Montanie
W tych dwóch stanach Trump zdobył 10 głosów elektorskich.
Transpłciowa osoba zasiądzie w Kongresie. Pierwszy raz w historii
Sarah McBride, senatorka stanu Delaware, zdobędzie mandat w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, stając się pierwszą osobą transpłciową w amerykańskim Kongresie.
Czytaj więcej
Kandydatka Demokratów, Sarah McBride, która przez dwie kadencje pełniła funkcję senatora stanowego w Delaware, zdobyła miejsce w Izbie Reprezentantów. Została pierwszą transpłciową osobą wybraną do Kongresu.
Donald Trump wygrywa w Ohio i Kansas
NBC News prognozuje, że Trump zdobył w tych stanach 23 głosy elektorskie.
Indie uważają, że wynik wyborów w USA nie wpłynie na stanowisko Waszyngtonu
Zdaniem szefa MSZ Indii, bez względu na to, kto wygra wybory w USA, należy spodziewać się kontynuacji polityki izolacjonizmu.
Czytaj więcej
Indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar powiedział w środę, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie staną się jeszcze bardziej nastawione na izolację, niezależnie od tego, czy prezydentem zostanie Kamala Harris czy Donald Trump.
Barack Obama dziękuje wyborcom za głosy oddane w wyborach
„Dziękuję za to, że zagłosowaliście i sprawiliście, że was głos był słyszany” - napisał Obama w serwisie X.
Kamala Harris wygrywa w stanie Nowy Jork
NBC News prognozuje zwycięstwo wiceprezydent USA w Nowym Jorku, gdzie do wzięcia było 28 głosów elektorskich. Z kolei polityk Partii Demokratycznej, Kirsten Gillibrand, obroniła mandat senatora w Nowym Jorku.
Luizjana dla Donalda Trumpa
NBC News prognozuje, że Trump zdobędzie 8 głosów elektorskich w tym stanie. Projekcję tę potwierdziło CNN.
CNN i NBC News: Kamala Harris wygrywa w Rhode Island
Wiceprezydent USA zdobyła cztery kolejne głosy elektorskie.
Według "New York Times" Donald Trump ma 66 proc. szansy na zwycięstwo w wyborach prezydenckich
Dziennik przedstawia takie szacunki w oparciu o wstępne wyniki głosowania. „NYT” szacuje, że Trump zdobędzie 284 głosy elektorskie, a Harris – 254.
Donald Trump wygrywa w Missisipi
Dzięki sześciu głosom elektorskim w tym stanie Trump zapewnił sobie już 160 głosów elektorskich. Trump wygrywał w Missisipi również w 2016 i 2020 roku.
Senator Kevin Cramer obronił miejsce w Senacie w wyborach w Dakocie Północnej
Cramer to polityk Partii Republikańskiej.
Wieczór wyborczy Harris bez Bidena. Gdzie jest prezydent USA?
Joe Biden uważa, że pokonałby Donalda Trumpa i w 2016, i w 2024 r.
Czytaj więcej
Joe Biden jest przekonany, że gdyby to on był wciąż kandydatem Partii Demokratycznej, to wygrałby w wyborach 5 listopada z Donaldem Trumpem - podaje CNN, powołując się na źródła zbliżone do prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Cztery stany dla Donalda Trumpa
CNN ogłasza zwycięstwo Trumpa w Wyoming, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej i w Teksasie. Liczba głosów elektorskich zdobytych przez Trumpa wzrosła do 154.
Gubernator Pensylwanii informuje o groźbach bombowych, które dotarły do lokali wyborczych na terenie stanu
Josh Shapiro zapewnił jednak, że groźby nie wiązały się z żadnym „wiarygodnym zagrożeniem” dla mieszkańców stanu.
Ewakuacja budynku rządowego w West Chester w Pensylwanii
Budynek, w którym znajduje się siedziba lokalnej komisji wyborczej, został ewakuowany w związku z groźbą bombową. Budynek, w którym mają być przeliczane głosy oddane w hrabstwie, sprawdzają psy policyjne.
Stan Illinois dla Kamali Harris
AP ogłasza, że wiceprezydent USA zdobyła 19 głosów elektorskich z tego stanu.
New Jersey i Delaware dla Kamali Harris
Liczba głosów elektorskich zdobytych przez Kamalę Harris wzrosła do 44.
Donald Trump wygrywa w Arkansas
Dzięki zapewnieniu sobie sześciu głosów elektorskich z tego stanu Trump zagwarantował już sobie 105 głosów elektorskich.
Wybory w USA. To będzie decydujący stan?
Przed rozpoczęciem głosowania wielu komentatorów oceniało, że najważniejszym stanem wahającym się jest Pensylwania. Teraz w podobnym tonie wypowiedział się Donald Trump. - Wygramy w Pensylwanii, wygramy to wszystko - powiedział w rozmowie z radiem WPHT z Filadelfii. - Sprawimy, że ten kraj będzie silniejszy niż kiedykolwiek, ale musicie zostać w kolejce (do lokali wyborczych - red.). Nie dajcie im się zwieść. Macie prawo oddać głos. Jeśli wygramy w Pensylwanii, to wygramy całość - dodał. Zastrzegł, że pod znakiem zapytania jest, czy uda mu się zdobyć większe poparcie w Filadelfii, która jest bastionem Partii Demokratycznej.
Senator Sheldon Whitehouse obronił miejsce w Senacie na Rhode Island
Zwycięstwo senatora Partii Demokratycznej ogłosiła telewizja NBC News.
W dniu wyborów prezydenckich w USA groźby bombowe dotarły do lokali wyborczych w czterech kluczowych stanach
Szczególnie dużo fałszywych alarmów bombowych było w Georgii.
Czytaj więcej
W dniu wyborów prezydenckich w USA do lokali wyborczych w czterech stanach wahających się - Georgii, Michigan, Arizonie i Wisconsin - docierały fałszywe groźby bombowe.
Karolina Południowa dla Donalda Trumpa
Tym samym Trump ma już 99 głosów elektorskich.
Kamala Harris zdobywa kolejne głosy elektorskie
Harris, jak podaje CNN, zapewniła sobie głosy elektorskie w Massachusetts, Maryland i Dystrykcie Kolumbia. Harris ma dzięki temu 27 głosów elektorskich.
Kolejne stany dla Donalda Trumpa
Trump zwycięzcą w Alabamie, na Florydzie, w Missouri, Tennessee i Oklahomie. Łącznie Trump ma już 90 głosów elektorskich.
Zakończyło się głosowanie w Pensylwanii
Do zdobycia w tym wahającym się stanie jest 19 głosów elektorskich.
Polymarket: Trump faworytem
Zdaniem bukmacherów, większe szanse na wygranie wyborów ma Donald Trump. Według najnowszych danych, w Polymarket (platforma prognozowania wykorzystująca technologię blockchain) były prezydent ma 68 proc. szans na powrót do Białego Domu. Notowania Trumpa w serwisie wzrosły - niedawno odsetek ten wynosił 60 proc.
Donald Trump apeluje do wyborców republikańskich, aby nie rezygnowali z głosowania
„Jeśli stoicie w kolejce – zostańcie w niej” - pisze Trump w serwisie X.
Po przeliczeniu 9 proc. głosów Donald Trump wyraźnie prowadzi w Georgii
Z przeliczonych jak dotąd głosów 60,7 proc. padło na Trumpa.
Bernie Sanders obronił mandat senatora w Vermont
Sanders jest senatorem niezależnym, który zazwyczaj głosuje razem z Partią Demokratyczną.
Republikańscy kandydaci wygrywają wybory na gubernatorów w Wirginii Zachodniej i Vermont
Patrick Morrisey wygrał wybory na gubernatora w Wirginii Zachodniej a Phil Scott - w Vermont.
Zachodnia Wirginia dla Donalda Trumpa
CNN, AP, NBC i Reuters przewidują zwycięstwo Donalda Trumpa w Zachodniej Wirginii. Oznacza to kolejne cztery głosy elektorskie dla Trumpa. Mandat senatora w Zachodniej Wirginii zdobył republikanin Jim Justice.
W Georgii podliczono 8 proc. głosów
Na razie wyraźnie prowadzi Trump, który zdobywa 58,1 proc. głosów.
Zakończyło się głosowanie w Karolinie Północnej
Stawką głosowania w tym stanie jest 16 głosów elektorskich.
Rekordowa frekwencja w Filadelfii
Przedstawiciele Partii Demokratycznej twierdzą, że w mieście w Pensylwanii, które było pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych, zagłosowało już więcej osób niż w 2020 roku (wówczas głosy oddało tu 736 tys. wyborców). W tych wyborach liczba głosów oddanych w Filadelfii może przekroczyć 900 tysięcy – twierdzi jeden z miejskich urzędników. Szczególnie duża frekwencja jest notowana wśród stanowiących 8 proc. mieszkańców miasta Portorykańczyków – twierdzą przedstawiciele sztabu wyborczego Kamali Harris.
Sprawa aborcji ważna dla młodych wyborców w Milwaukee?
Mimo deszczu i wiatru, niektórzy wyborcy w okręgu East Milwaukee (Wisconsin) poszli wieczorem głosować, myśląc głównie o prawach dotyczących reprodukcji - pisze portal NBC News. 20-letnia Brooke Hawpetoss, która głosuje na Partię Demokratyczną, powiedziała, że kobiety powinny same decydować o swoich ciałach. Inna zwolenniczka Kamali Harris, 21-letnia Eva Beltrane podkreśliła, że zgadza się z obecną wiceprezydent w kwestii „reprodukcyjnych praw kobiet”. Zaznaczyła, że ta sprawa była dla niej ważna podczas głosowania.
Przeliczono 3 proc. głosów oddanych w Georgii
Na razie na niewielkim prowadzeniu jest Donald Trump (51 do 48,5 proc.).
CNN i NBC: Vermont dla Kamali Harris
Według CNN i NBC Kamala Harris zapewniła sobie pierwsze głosy elektorskie wygrywając w Vermont. W stanie tym do zdobycia były głosy trzech elektorów.
NBC przewiduje zwycięstwo Trumpa w Indianie
W Indianie do wzięcia jest 11 głosów elektorskich. To również „czerwony” stan. W Indianie mandat senatora miał zdobyć polityk Partii Republikańskiej, Jim Banks.
CNN, CBS i NBC: Stan Kentucky dla Trumpa
CNN, CBS i NBC przewidują zdobycie przez Donalda Trumpa głosów elektorskich w Kentucky. Nie jest to niespodzianka – Kentucky to jeden z „czerwonych stanów”. Zwycięstwo w Kentucky oznacza zdobycie ośmiu głosów elektorskich.
Kolejne alarmy bombowe w lokalach wyborczych w Georgii
Na godzinę przed zakończeniem głosowania groźby bombowe dotarły do pięciu lokali wyborczych w hrabstwie DeKalb. Lokale te zostały tymczasowo zamknięte, do czasu sprawdzenia ich przez policję.
Republikański gubernator Vermont głosował na Kamalę Harris
Po oddaniu głosu w wyborach prezydenckich Phil Scott, gubernator Vermont, polityk Partii Republikańskiej przyznał, że głosował na Kamalę Harris i choć „nie jest łatwo głosować przeciwko kandydatowi swojej partii”, to jednak uznał, że „kraj jest ważniejszy niż partia”. W 2020 roku Scott również głosował przeciwko Trumpowi popierając Joe Bidena.
Wybory w Kentucky. Są pierwsi zwycięzcy
Amerykanie głosują nie tylko w wyborach prezydenckich - 5 listopada wybierają także skład Kongresu, decydując o rozdziale wszystkich 435 miejsc w Izbie Reprezentantów oraz 33 spośród 100 mandatów w Senacie. W wyborach do Izby Reprezentantów stan Kentucky jest podzielony na sześć okręgów (dystryktów), znane są już pierwsze rozstrzygnięcia. W dystrykcie nr 4 wygrał Thomas Massie (republikanie), w dystrykcie nr 5 - Hal Rogers (republikanie). Obaj ci politycy utrzymali swoje miejsca w Kongresie, a 5 listopada nie mieli rywali.
Groźby bombowe dotarły do czterech lokali wyborczych w hrabstwie Navajo w Arizonie
Sekretarz stanu Arizony Adrian Fontes oświadczył, że władze mają „powody, by uważać”, że groźby te wywodziły się z Rosji. Wcześniej pojawiły się informacje o alarmach bombowych w Georgii, Michigan i Wisconsin. Wszystkie te stany to tzw. stany wahające się.
Badanie exit poll w Pensylwanii
Z badania exit poll przeprowadzonego przez Edison Research w Pensylwanii wynika, że 47 proc. wyborców w tym stanie postrzega Donalda Trumpa pozytywnie, a 51 proc. - negatywnie. Z kolei Kamalę Harris pozytywnie postrzega wtym stanie 46 proc. wyborców, a negatywnie – 53 proc. Przy głosowaniu dla 33 proc. wyborców w tym stanie najważniejszy był stan demokracji, a dla 30 proc. - gospodarka. 15 proc. wskazywało, że najważniejszy jest dla nich dostęp do aborcji, a 12 proc. - polityka migracyjna.
Były doradca Donalda Trumpa apeluje, by skłaniać mężczyzn do głosowania
„Jeśli znacie jakichś mężczyzn, którzy nie głosowali, zabierzcie ich do lokali wyborczych” - pisze Stephen Miller.
Badanie exit poll CNN: Większość wyborców podjęła decyzję w sprawie tego, na kogo zagłosuje przed wrześniem
Mniej niż 1 na 10 wyborców decyzję o tym, na kogo zagłosuje, podjęło w ubiegłym tygodniu. Jeden na ośmiu decyzję taką podjął we wrześniu lub październiku.
Badanie exit poll w Georgii
W Georgii 46 proc. głosujących postrzega pozytywnie Donalda Trumpa podczas gdy 52 proc. postrzega go negatywnie – wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Edison Research. Z kolei Kamalę Harris pozytywnie postrzega 49 proc. wyborców, a negatywnie – również 49 proc. Dla wyborców w Georgii najważniejsza przy oddawaniu głosu była sytuacja gospodarcza (40 proc.), stan demokracji (28 proc.), dostęp do aborcji (14 proc.), polityka imigracyjna (11 proc.) i polityka zagraniczna (3 proc.). 52 proc. wyborców przyznało, że sytuacja finansowa ich rodziny jest gorsza niż cztery lata temu.
FBI prowadzi śledztwo ws. gróźb bombowych, które dotarły do lokali wyborczych w trzech stanach
Groźby takie dotarły do lokali wyborczych w Michigan Wisconsin i Georgii – a więc stanach wahających się, kluczowych dla wyniku wyborów prezydenckich w USA. Do wszystkich tych lokali docierały e-maile z ostrzeżeniami o bombie, z których co najmniej część - jak podaje FBI – było wysyłane z adresów w rosyjskich domenach. W Georgii, w hrabstwie Fulton, w związku z groźbami na ok. 30 minut zamknięto trzy lokale wyborcze.
W USA zamknięto pierwsze lokale wyborcze
Głosowanie zakończyło się w części hrabstw w stanach Indiana i Kentucky.
W skali całego kraju Kamala Harris jest postrzegana pozytywniej niż Donald Trump
Tak wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez ośrodek Edison Research.
Czytaj więcej
Reuters opublikował wyniki badania exit poll przeprowadzonego wśród wyborców uczestniczących w wyborach prezydenckich w USA przez ośrodek Edison Research.
Badanie exit poll CNN: 3/4 wyborców przekonuje, że głosowało za swoim kandydatem, a nie przeciw rywalowi
Taką deklarację składa 8 na 10 wyborców Donalda Trumpa i 2/3 wyborców Kamali Harris.
Donald Trump o „masowym oszustwie”
Zdaniem Donalda Trumpa w Filadelfii – mieście znajdującym się w Pensylwanii, jednym ze stanów wahających – mogło dojść do oszustwa. „Dużo mówi się o masowym oszustwie w Filadelfii. Nadchodzi egzekwowanie prawa!!!” – podkreślił republikański kandydat na prezydenta USA we wpisie opublikowanym na należącej do niego platformie społecznościowej Truth Social.
Czytaj więcej
Donald Trump zasugerował w mediach społecznościowych, że w Filadelfii – mieście znajdującym się w jednym z tzw. swing states – mogło dojść do oszustwa. "Nadchodzi egzekwowanie prawa” – podkreślił republikański kandydat na prezydenta USA.
Exit poll z Karoliny Północnej: Kamala Harris postrzegana pozytywniej niż Donald Trump
Wyniki badania exit poll przeprowadzonego w Karolinie Północnej wskazują, że 43 proc. głosujących postrzega Donalda Trumpa pozytywnie podczas gdy Kamala Harris jest postrzegana pozytywnie przez 48 proc. wyborców. Dla 36 proc. wyborców kluczowa przy głosowaniu była sytuacja gospodarcza, dla 32 proc. - stan demokracji, dla 13 proc. - prawo do aborcji, dla 12 proc. - polityka imigracyjna, dla 4 proc. - polityka zagraniczna. 47 proc. wyborców stwierdziło, że sytuacja finansowa ich rodziny jest gorsza niż cztery lata temu. 73 proc. wyborców z Karoliny Północnej uważa, że demokracja w USA jest zagrożona.
Badanie exit poll CBS News: Co było ważne dla wyborców Donalda Trumpa a co dla wyborców Kamali Harris?
Sześciu na 10 wyborców Kamali Harris przyznawało, że stan demokracji był dla nich najważniejszy przy oddawaniu głosu. Inne kwestie, które brali pod uwagę to prawo do aborcji (wskazał je 1 na 5 wyborców) oraz stan gospodarki (1 na 10). Wśród wyborców Donalda Trumpa połowa wskazywała, że najważniejszy był dla nich stan gospodarki, 1 na 5 wskazywał na politykę imigracyjną, a 1 na 10 deklarował, że kierował się troską o stan demokracji.
Badanie exit poll: 73 proc. wyborców w USA obawia się, że demokracja jest zagrożona
Z badania exit poll przeprowadzonego przez ośrodek Edison Research wynika, że przekonanie o tym, że demokracji w USA nic nie zagraża wyraża 25 proc. badanych.
Badanie AP: Przyszłość demokracji ważniejsza dla wyborców niż inne czynniki przy głosowaniu na prezydenta
Z badania AP VoteCast wynika, że ok. połowy wyborców deklaruje, że stan demokracji był najważniejszym czynnikiem jaki brali pod uwagę oddając głos. 4 na 10 wyborców wskazywało, że najważniejszym czynnikiem przy głosowaniu była dla nich wysoka inflacja, a 3 na 10 - że była to przyszłość wolności słowa w USA.
Badanie exit poll NBC News: 41 proc. głosujących zadowolonych z prezydentury Joe Bidena
Jak podkreśla NBC News odsetek wyborców deklarujących zadowolenie z pracy urzędującego prezydenta jest niższy niż w 2020 roku, gdy zadowolenie z prezydentury Trumpa deklarowało 50 proc. wyborców. Wyborcy pytani o ogólną ocenę sytuacji w kraju najczęściej wskazują na uczucie „złości” lub „niezadowolenia” (takie odpowiedzi wybiera 7 na 10 wyborców).
Rzeczniczka sztabu Donalda Trumpa przekonana, że były prezydent nie ogłosi przedwcześnie swojego zwycięstwa
Karoline Leavitt w rozmowie z NBC News zapewniła, że Trump „zwróci się do swoich zwolenników w odpowiednim momencie”. - Wierzę, że ogłosi zwycięstwo i wygłosi przemówienie do zwolenników w odpowiednim czasie – dodała.
W Nevadzie jest problem z kilkunastoma tysiącami głosów oddanych korespondencyjnie
Chodzi o niezgodność podpisu na kopercie z kartą do głosowania z podpisem wyborcy w bazie zarejestrowanych wyborców.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu Nevady wyraził zaniepokojenie dużą liczbą głosów oddanych w wyborach prezydenckich korespondencyjnie, które nie zostały przyjęte ze względu na niezgodność podpisów na kopercie, w której wysłano kartę do głosowania z podpisem w rejestrze wyborców.
Usterka wyszukiwarki Google. Chodzi o wyniki wyszukiwania dotyczące Harris i Trumpa
Google pracuje nad rozwiązaniem usterki, na którą w mediach społecznościowych zwrócił uwagę między innymi Elon Musk. Chodzi o wyniki wyszukiwania, które wyświetlają się po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz o treści: "gdzie mogę głosować na Harris" oraz "gdzie mogę głosować na Trumpa". Problematyczne – i dla niektórych oburzające – jest to, że są one inne.
Czytaj więcej
Google pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu, który – biorąc pod uwagę trwające w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie – okazał się być znaczący dla niektórych internautów. Użytkownicy mediów społecznościowych sugerują, że słynna wyszukiwarka celowo pokazuje wyniki, które są bardziej korzystne dla jednego z kandydatów.
Awaria maszyn wyborczych w hrabstwie w stanie Iowa
W niektórych okręgach głosowania w hrabstwie Story w Iowa stwierdzono nieprawidłowe działanie maszyn wyborczych, co może sprawić, że wyniki wyborcze z tych okręgów poznamy z opóźnieniem. Rzecznik sekretarza stanu Iowa zapewnia, że awaria nie uniemożliwi nikomu oddania głosu, ale może doprowadzić do opóźnienia podania wyników głosowania.
Elon Musk apeluje do wyborców, by szli głosować
„Stawką jest przyszłość świata” - pisze miliarder, który bardzo aktywnie zaangażował się w kampanię Donalda Trumpa.
Kamala Harris: Droga do Białego Domu prowadzi przez Karolinę Północną
Wiceprezydent USA mówiła o tym na antenie radia Foxy 107.1. - I to jest zacięty wyścig. Jest remis. Każdy głos się liczy - podkreślała.
Ocalałe z masakry w Tulsie z 1921 roku głosują na Kamalę Harris
Na wiceprezydent USA zagłosowały 110-latka i 109-latka, które przeżyły pogrom rasowy w dzielnicy Tulsy określanej jako „Czarne Wall Street”.
Czytaj więcej
Viola Ford Fletcher, najstarsza żyjąca ocalała z pogromu w Tulsie, oddała głos w Oklahomie. Fletcher nie kryje, że głosowała na Kamalę Harris.
Trump prognozuje „wielkie zwycięstwo”
- Republikanie, idzie nam naprawdę dobrze. Pozostańcie w kolejce (do lokalu wyborczego - red.), nie opuszczajcie jej, zagłosujcie, koniecznie pozostańcie i zagłosujcie - zaapelował do swych sympatyków Donald Trump. - Wieczorem czeka nas wielkie zwycięstwo - dodał były prezydent USA w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Tim Walz zamieścił swoje zdjęcie z żoną i dziećmi i informacją: cztery głosy dla Kamali Harris
„Jeśli już zagłosowaliście, upewnijcie się, że wasza rodzina i przyjaciele też to zrobili” - apeluje kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta.
Tim Walz mówi dziennikarzom, że udział w kampanii wyborczej u boku Kamali Harris przywrócił mu wiarę w kraj
- To naprawdę wyjątkowa rzecz, którą robimy co cztery lata. To demokracja. To zamieszanie. To jest piękne. To ludzie – mówił w rozmowie z dziennikarzami kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta. - Moja wiara w kraj została przywrócona – dodał. Walz wyraził przekonanie, że Kamala Harris wygra z Donaldem Trumpem.
25-latek aresztowany w Michigan. Groził atakiem, jeśli Donald Trump wygra wybory
25-letni Isaac Sissel z Michigan wysłał do centrum FBI w Wirginii Zachodniej informację, że dokona „ataku na konserwatywnych chrześcijan”, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie. Mężczyzna informował, że ukradł karabin półautomatyczny AR-15 i że wybrał cel, a FBI „nie może nic zrobić, dopóki nie przeprowadzi ataku”. We wtorek rano został aresztowany.
FBI informuje o alarmach bombowych w lokalach wyborczych, z których wiele prawdopodobnie wywołały e-maile z rosyjskich domen
„Żadna z gróźb nie okazała się jak dotąd realna" - podaje FBI w komunikacie. O tym, że za groźbami bombowymi w lokalach wyborczych w Georgii stoi Rosja mówił wcześniej tamtejszy sekretarz stanu Brad Raffensperger.
Kamala Harris wygrywa głosowanie na Guam
Wynik wyborów na Guam nie ma znaczenia dla wyborów prezydenckich w USA – Guam to wyspa, która jest terytorium nieinkorporowanym Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że nie wybiera się tu elektorów. Zwycięstwo Harris na Guam jest minimalne (49,46 proc. przy 46,22 proc. dla Trumpa). W 2020 roku Biden wygrał tu z przewagą ponad 13 punktów procentowych.
Czytaj więcej
Kamala Harris wygrała z Donaldem Trumpem na wyspie Guam - na wiceprezydent USA zagłosowało 49,46 proc. uczestników głosowania, a na Donalda Trumpa - 46,22 proc.
Policja na Kapitolu zatrzymała mężczyznę, który „śmierdział benzyną” i miał przy sobie pistolet sygnałowy
Mężczyzna został zatrzymany w czasie kontroli przeprowadzanej przed wejściem do części Kapitolu dostępnej dla zwiedzających.
Elon Musk ma pojawić się na wieczorze wyborczym Trumpa w jego rezydencji w Mar-a-Lago na Florydzie
Takie informacje przekazują dwie osoby zaznajomione z planami dyrektora generalnego Tesli i SpaceX, właściciela serwisu X.
Szerzą się pogłoski o kartach wyborczych, na których przy nazwisku Kamali Harris i Tima Walza pojawia się kropka
Władze wyborcze stanu Kentucky, w którym takie karty miały się pojawić, zdementowały te doniesienia. Mimo to pogłoska jest powtarzana również w dniu wyborów.
Czytaj więcej
Kathy Barnette, polityk Partii Republikańskiej z Pensylwanii ostrzega przed kartami wyborczymi, na których w kratce przy nazwiskach Kamali Harris i Tima Walza pojawia się niewielka kropka.
Kamala Harris miała już za mało czasu, aby odciąć się od negatywnych elementów kadencji Joe Bidena - pisze Jędrzej Bielecki
Dla wielu wahających się Amerykanów powierzenie jej jako kobiecie i to mieszanego pochodzenia etnicznego najwyższego urzędu w państwie oznacza skok na głęboką wodę. I wolą trzymać się Trumpa – uważa dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Cztery lata temu prezydent obiecał, że pogodzi Amerykanów. Dziś kraj jest jeszcze bardziej spolaryzowany.
Artur Bartkiewicz o wyborach w USA: Tak głęboka polaryzacja pozbawia proces demokratyczny jego istoty
Demokracja nie polega na tym, by raz na cztery lata zniszczyć przeciwnika, wdeptać go w ziemię, zohydzić większości wyborców i przekonać, że oto bierzemy udział w ostatecznym starciu dobra ze złem – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Niezależnie od tego, czy wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump czy Kamala Harris, przebieg kampanii wyborczej raczej osłabia, niż wzmacnia demokrację.
Donald Trump apeluje do wyborców, by nie dali się „zastraszyć” lub wyprosić z kolejki do lokalu wyborczego
„Jeśli jesteście przed oficjalnym zamknięciem lokalu wyborczego (...) zostańcie w kolejce” - brzmi apel, który Trump umieścił w serwisie X.
Astronauci przebywający na ISS oddali swój głos
Swój głos w wyborach oddali już Barry Wilmore, Sunita Williams, Donald Pettit i Nick Hague – astronauci NASA, którzy znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), znajdującej się około 320 kilometrów nad najbliższym lokalem wyborczym.
Czytaj więcej
Astronauci, którzy przebywają obecnie na orbicie okołoziemskiej – w miejscu znajdującym się około 320 kilometrów nad najbliższym lokalem wyborczym – dzięki specjalnej procedurze wdrożonej przez NASA oddali swój głos w wyborach prezydenckich w USA.
Ami Ajalon, były szef Szin Betu twierdzi, że niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA nowy prezydent będzie dążył do pokoju na Bliskim Wschodzie
Proszę posłuchać, co mówi Trump. On codziennie powtarza, że ta wojna musi się skończyć. Bo to pomoże osiągnąć stabilizację na Bliskim Wschodzie, która będzie mu potrzebna, jeżeli to on wygra wybory – mówi w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim Ajalon.
Czytaj więcej
Wojna na Bliskim Wschodzie zakończy się za dwa miesiące, potem będziemy mieli wybory w Izraelu, po których powstanie zupełnie inny rząd – uważa Ami Ajalon, były szef Szin Betu, izraelskiej służby bezpieczeństwa, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita”.
Tim Walz: Mamy najuczciwsze, najbardziej wolne i najbezpieczniejsze wybory
Kandydat na wiceprezydenta Partii Demokratycznej mówił o tym przemawiając do wyborców w stanie Pensylwania. - Mamy wolną prasę, która (...) dba o to, aby wszystko przebiegało właściwie. Więc zachowujcie spokój – przekonywał Walz w Harrisburgu.
W miasteczku Fowler w stanie Nowy Jork zatrzymano mężczyznę, który groził spaleniem lokalu wyborczego
Do incydentu doszło po tym, gdy mężczyzna, który został w przeszłości skazany za przestępstwo, dowiedział się, że nie może zagłosować ponieważ po wyjściu z więzienia nie zarejestrował się ponownie jako wyborca. Mężczyzna, kiedy to usłyszał, zaczął zachowywać się agresywnie i grozić, że wróci z bronią i podpali lokal wyborczy. Chociaż mężczyzna uciekł z lokalu przed przybyciem policji został zatrzymany i przesłuchany.
- To nie są już Stany Zjednoczone, to stany podzielone Ameryki – ocenia Janusz Reiter, były ambasador w USA
Z Reiterem w podcaście „Rzecz w tym” rozmawiał Bogusław Chrabota.
Czytaj więcej
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Januszem Reiterem, byłym ambasadorem RP w USA, na temat podziałów społecznych i politycznych, które wstrząsają Ameryką tuż przed wyborami prezydenckimi. Wybory te, zdaniem Reitera, mogą przesądzić o przyszłości Stanów Zjednoczonych i ich roli na arenie międzynarodowej.
Jakie przełożenie na sytuację w branży motoryzacyjnej będą miały wybory w USA?
Według analiz S&P Global, przynajmniej do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników, ten kluczowy dla amerykańskiej gospodarki sektor ogarnie niepewność i brak strategicznych decyzji.
Czytaj więcej
Przyszłe decyzje w przemyśle motoryzacyjnym USA będą zapadać w zależności od ostatecznego wyniku wyborów. Zwycięstwo Donalda Trumpa odsunie w czasie realizację ambitnych celów klimatycznych.
Donald Trump zapowiada, że uzna swoją przegraną w wyborach, jeśli wybory będą przeprowadzone uczciwie
Jednocześnie Trump, po oddaniu głosu na Florydzie stwierdził, że spodziewa się wielkiego zwycięstwa.
Czytaj więcej
Donald Trump oddał głos w wyborach prezydenckich w Palm Beach na Florydzie. W wyborach, które odbywają się 5 listopada Trump walczy o urząd prezydenta jako kandydat Partii Republikańskiej z Kamalą Harris, kandydatką Partii Demokratycznej, obecną wiceprezydent USA.
Donald Trump oddał głos na Florydzie
- To była świetna kampania, chyba najlepsza z tych trzech (kampaniach prezydenckich, w których Donald Trump brał udział) - powiedział po głosowaniu były prezydent USA.
Dwa lokale wyborcze w hrabstwie Fulton w Georgii ewakuowane rano z powodu alarmów bombowych
Alarmy okazały się fałszywe – informują lokalni urzędnicy wyborczy. Przerwa w pracy lokali trwała ok. 30 minut. Głosowanie w tych lokalach ma być przedłużone o pół godziny. Sekretarz stanu Georgii Brad Raffensperger poinformował, że źródło gróźb w hrabstwie Fulton znajduje się w Rosji, ale nie rozwinął tej myśli.
Biały Dom ma proste przesłanie dla wyborców
„To dzień wyborów w Ameryce. Głosujcie” - brzmi wpis Białego Domu w serwisie X.
Intensywne opady deszczu utrudniły głosowanie w Missouri
W hrabstwie Jefferson biuro szeryfa ostrzega, że jeden z lokali wyborczych jest niedostępny dla wielu wyborców z powodu podtopień wywołanych intensywnymi opadami deszczu. W hrabstwie St. Louis w związku z trudnymi warunkami pogodowymi doszło do awarii prądu w kościele, w którym zlokalizowano lokal wyborczy. Głosowanie jest tam możliwe dzięki użyciu generatora prądotwórczego.
Rezydencja Donalda Trumpa chroniona przez służby
Donald Trump organizuje swój wieczór wyborczy w centrum kongresowym w West Palm Beach na Florydzie. Znajduje się ono niedaleko posiadłości w Mar-a-Lago, należącej do kandydata Partii Republikańskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Jak informuje agencja Reutera, były prezydent Stanów Zjednoczonych w willi pojawić się miał we wtorek wczesnym rankiem. Od tego czasu miejsce to jest pod ochroną służb.
Wiceprezydent Kamala Harris rozmawiała dziś ze stacją radiową V-103 w Atlancie
Harris w rozmowie z gospodarzami jednego z programów przypominała wyborcom z Georgii, aby nie zapomnieli zagłosować w dniu wyborów. - Musimy to zrobić - apelowała Harris. W czasie rozmowy nie wymieniła ani razu nazwiska Donalda Trumpa – gdy odnosiła się do niego nazywała byłego prezydenta „swoim przeciwnikiem”. - Wejdzie do Gabinetu Owalnego, jeśli zostanie wybrany, z listą wrogów. Jest pełen żądzy zemsty, pełen gniewu. Chodzi mu tylko o niego. Kiedy ja wejdę (do Gabinetu Owalnego) 20 stycznia, wejdę z listą rzeczy do zrobienia w imieniu amerykańskiego narodu – mówiła Harris.
W 10 stanach wyborom prezydenckim towarzyszą referenda ws. prawa do aborcji
Takie referenda odbywają się m.in. w Nevadzie i Arizonie czyli stanach wahających się. Zagwarantowanie Amerykankom prawa do aborcji było jednym z filarów kampanii wyborczej Kamali Harris.
Czytaj więcej
Wyborom prezydenckim w USA oraz wyborom do Kongresu towarzyszą, w niektórych stanach, referenda dotyczące tego czy zapisać w stanowych konstytucjach prawo do aborcji.
Czy inwestorzy powinni się spodziewać zwyżek na Wall Street po wyborach prezydenckich w USA?
Dane historyczne sugerują, że główne nowojorskie indeksy giełdowe zwyżkują zazwyczaj w okresie od wyborów do końca roku oraz w ciągu miesiąca od dnia głosowania. Krótkoterminowo na giełdach może jednak panować podwyższona zmienność. W okresie jednego dnia i tygodnia od dnia głosowania główne indeksy z Wall Street zazwyczaj spadają.
Czytaj więcej
Amerykańskie indeksy giełdowe zwykle rosną w okresie od dnia głosowania do końca roku. Pierwsze sesje powyborcze często są spadkowe, ale w 2016 r. i 2020 r. były wzrostowe.
Wyniki wyborów prezydenckich w USA poznamy zapewne wcześniej niż wyniki wyborów do Kongresu
Suzan DelBene ze sztabu wyborczego w Partii Demokratycznej mówi w rozmowie z CNN, że może minąć tydzień nim będzie wiadomo która partia będzie miała większość w Izbie Reprezentantów. Liczenie głosów może potrwać długo, ponieważ wiele głosów oddano korespondencyjnie.
Kiedy zakończy się głosowanie w USA?
Już o północy czasu polskiego zamknięte zostaną lokale wyborcze we wschodnich hrabstwach Indiany i Kentucky. Z kolei na Hawajach głosowanie zakończy się o 6 rano, a na Alasce – o 7 rano czasu polskiego. Większość stanów zakończy głosowanie przed 3 rano czasu polskiego.
Kiedy poznamy sondażowe wyniki wyborów w USA
W cieniu walki o urząd prezydenta trwa walka o wiceprezydenturę
Jakie uprawnienia ma wiceprezydent USA? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
Amerykańscy wyborcy głosują na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zmiana nastąpi także na stanowisku wiceprezydenta. Rolę tę, w zależności od wyników głosowania, obejmie Tim Walz lub J.D. Vance. Jakie obowiązki spoczywają na wiceprezydencie USA?
Republikański kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance oddał głos w Cincinnati
- Nigdy nie wie się do końca, ale mam dobre przeczucie co do tego wyścigu – powiedział Vance po oddaniu głosu w Ohio. Vance zapowiedział, że wkrótce uda się do Palm Beach na Florydzie, gdzie będzie czekał na wynik wyborów wraz z Donaldem Trumpem. W serwisie X Vance poinformował, że jego pies skończył dziś rok. „Wiecie co chce na urodziny? Żebyście (...) zagłosowali na Donalda Trumpa na prezydenta (i na jego tatę jako wice)” - napisał polityk.
Czteromiesięczna hipopotamica karłowata Moo Deng z Tajlandii „przewidziała” zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA (WIDEO)
Przed zwierzęciem, które podbiło internet swoimi wybrykami, postawiono dwa dania z owocami z imionami kandydatów. Moo Deng wybrała do zjedzenia porcję wskazującą na kandydata Republikanów, byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Ostatniego dnia kampanii wyborczej Kamala Harris i Donald Trump walczyli o głosy w stanach wahających się (WIDEO)
Ekspert analizuje retorykę i wizerunek kandydatów na prezydenta USA (WIDEO)
Dr hab. Olgiert Annusiewicz, politolog i ekspert ds. marketingu politycznego UW, analizuje wizerunek i retorykę kandydatów podczas kampanii wyborczej w USA.
Jak kształtowały się sondaże w ostatnich dniach przed wyborami prezydenckimi w stanach wahających się?
Tylko w Arizonie sondaże wskazują jednoznacznie na większe szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
47 prezydenta USA wybiorą mieszkańcy 50 amerykańskich stanów i Dystryktu Kolumbia ale w rzeczywistości kluczowe znaczenie ma głosowanie w siedmiu tzw. wahających się stanach.
Kamala Harris ma szansę zostać pierwszą kobietą, która stanie na czele USA (WIDEO)
Prof. Wawrzyniec Konarski mówi o przełomie, jaki nastąpiłby w związku ze zwycięstwem Kamali Harris w wyścigu do fotela prezydenckiego Stanów Zjednoczonych i o jej szansach na to zwycięstwo.
Najnowsze sondaże przedwyborcze dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych komentuje Miłosz Wiatrowski-Bujacz
Wiatrowski-Bujacz to politolog i doktorant na wydziale historii Uniwersytetu Yale.
Czy wybory prezydenckie w USA mogą zakończyć się remisem
Taki wynik jest możliwy – jeśli każdy z kandydatów zdobędzie po 269 głosów elektorskich wówczas prezydenta i wiceprezydenta wybierze Kongres. Izba Reprezentantów wybiera wówczas prezydenta w taki sposób, że każdy stan dysponuje w nim jednym głosem, a prezydentem zostaje ten kandydat, który uzyska poparcie 26 stanów. Z kolei wiceprezydenta wybierają senatorowie – każdy z nich dysponuje w takim głosowaniu jednym głosem (każdy stan USA wybiera dwóch senatorów).
Czytaj więcej
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Kadencja nowego prezydenta USA rozpocznie się 20 stycznia 2025 roku
20. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych stanowi, że kadencja prezydenta i wiceprezydenta upływa w południe 20 stycznia. W tym samym terminie rozpoczyna się kadencja ich następców.
Czytaj więcej
Już za kilka dni odbędą się wybory prezydenckie w USA. Cały proces przebiega w kilku etapach, a ich zwieńczeniem jest zaprzysiężenie nowego prezydenta. Kiedy dokładnie będzie miało to miejsce?
W wyborach w USA polska prawica postawiła wszystko na jedną kartę - pisze Estera Flieger
Opowiadający się za kandydatem republikanów Donaldem Trumpem politycy PiS chcą się odróżnić od liberałów, którym zdecydowanie bliżej jest do Kamali Harris – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Podobnie jak cztery lata temu, prawica postawiła wszystko na jedną kartę. Jeśli głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce ma być bezpieczeństwo, nieostrożne wypowiedzi mogą PiS wiele kosztować.
Pierwsze wyniki wyborów w USA spłynęły z Dixville Notch w New Hampshire
Od 1960 Dixville Notch głosuje jako pierwsze w USA. W tym roku głosy rozłożyły się tam po równo – trzy uzyskała Kamala Harris a trzy – Donald Trump.
Czytaj więcej
Dixville Notch, wioska w New Hampshire jako pierwsza zakończyła głosowanie w wyborach prezydenckich w USA.
Wszyscy koncentrują swoją uwagę na Donaldzie Trumpie i Kamali Harris, ale to nie jedyni kandydaci w wyborach prezydenckich
W wyborach biorą też udział kandydat Partii Libertariańskiej Chase Oliver; kandydatka Partii Zielonych Jill Stein; kandydat niezależny Cornel West.
Czytaj więcej
Główny pojedynek o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych toczy się między kandydatką Partii Demokratycznej Kamalą Harris oraz kandydatem Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem. Pretendentów do władzy w USA jest jednak więcej. Kto jeszcze startuje w wyborach?
Nowy prezydent USA da nową dynamikę polityczną również w Polsce - pisze Jacek Nizinkiewicz
PiS grało na Donalda Trumpa przed laty, a prezes występował nawet w czapeczce napisem „Make America Great Again”. Dlaczego PiS pokłada w powrocie Trumpa do Białego Domu aż tak wielkie nadzieje? - zastanawia się publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Jeśli Kamala Harris zostanie prezydentką USA, spotkanie z nią będzie miał Rafał Trzaskowski. Jeśli Donald Trump wróci do Białego Domu, Andrzej Duda zaaranżuje spotkanie z kandydatem PiS. Jak wynik wyborów prezydenckich w USA wpłynie na polską politykę?
Dlaczego rynki większe zaufanie pokładają w Donaldzie Trumpie - wyjaśnia Bogusław Chrabota
Kiedy perspektywa wyboru miliardera rośnie, dolar się wzmacnia, podobnie jak kryptowaluty; kiedy maleje, dolar słabnie. Ma to mniejszy związek z bieżącym sloganem wyborczym obojga kandydatów, a większy z oczekiwaniami konkretnych działań, które podejmą administracje. Trump obiecuje obniżenie podatków i odrodzenie amerykańskiej gospodarki – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media.
Czytaj więcej
Mocne strony Kamali Harris to przede wszystkim przewidywalność i spokój społeczny. Transakcyjny Donald Trump niesie nadzieję dla rynku, ale może również stać się czarnym aniołem chaosu.
Choć 5 listopada to dzień wyborów w USA, kampania wyborcza będzie toczyć się aż do zakończenia głosowania
Wynika to z tego, że w USA nie obowiązuje cisza wyborcza – agitację można prowadzić również w dniu wyborów pod warunkiem, że nie robi się tego w lokalach wyborczych, ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Czytaj więcej
Zasady wyboru prezydenta w Stanach Zjednoczonych znacząco różnią się od polskiego prawa wyborczego. Jedna z kluczowych różnic dotyczy kwestii ciszy wyborczej i politycznej agitacji w dniu wyborów. Jakie zasady obowiązują amerykańskich wyborców i kandydatów w wyborach?
O kampanii wyborczej w USA w podcaście „Rzecz w tym” rozmawiali Artur Bartkiewicz i Marzena Tabor-Olszewska
W ostatnich dniach kampanii wyborczej kandydaci koncentrowali swoją uwagę na tzw. stanach wahających się
Kamala Harris przekonywała, że to wybory, które zdecydują o przyszłości kolejnych pokoleń Amerykanów. Donald Trump groził, że pod rządami Partii Demokratycznej Stanom Zjednoczonym grozi zapaść podobna do Wielkiego Kryzysu z 1929 roku.
Michał Szułdrzyński: Prezydentura Donalda Trumpa niesie dla Polski więcej ryzyka, niemniej i to, co zrobi Harris, jest pewną tajemnicą
Żaden z kandydatów z naszego punktu widzenia nie jest dla Polski idealny. Polska będzie współpracować z nowym prezydentem USA, bez względu na to, czy będzie to reprezentant demokratów, czy republikanów – pisze w komentarzu redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński, który pisze o tym jakie znaczenie będzie miał wynik wyborów prezydenckich w USA dla Polski.
Czytaj więcej
Wybory prezydenckie w USA mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Polski. Choć polityka zagraniczna nie jest priorytetem dla amerykańskich wyborców, to ich decyzje będą wpływać na stabilność naszego regionu. Polska, by zachować bezpieczeństwo, musi budować własną siłę.
W zeszłym tygodniu rynki zachowywały się tak, jakby przewidywały zwycięstwo Trumpa. To się jednak zmieniło
W zeszłym tygodniu dolar był najmocniejszy wobec polskiej waluty od końcówki czerwca, czyli od okresu, w którym notowania wyborcze Trumpa mocno rosły po wygranej przez niego debacie z prezydentem Joe Bidenem. Jednak w poniedziałek po południu za 1 dolara płacono 3,97 zł, choć jeszcze w piątek kurs zbliżał się do 4,03 zł.
Czytaj więcej
Zachowanie giełd, notowania dolara, bitcoina oraz złota jak dotąd wskazywały, że inwestorzy spodziewają się zwycięstwa Donalda Trumpa. W ostatnich dniach nieco zwątpili jednak w swoją strategię.
Tak wygląda liczba elektorów wybieranych w poszczególnych stanach
Liczba elektorów uzależniona jest od liczby przedstawicieli Kongresu wybieranych w poszczególnym stanie, ta zaś zależy od liczby ludności stanu. Najwięcej elektorów – 54 – wybiera się obecnie na Florydzie. Liczba elektorów nie jest stała – w pierwszej połowie XX wieku było ich 531, wcześniej – poniżej 500, a w 1788 roku, w pierwszych wyborach prezydenckich przeprowadzonych w USA, głowę państwa wybierało 81 elektorów. Liczba elektorów zmieniała się, gdy do Stanów Zjednoczonych włączano kolejny stan lub gdy korygowano liczbę kongresmenów bądź senatorów wybieranych w danym stanie.
Liczba elektorów wybierających prezydenta USA w listopadowych wyborach prezydenckich w poszczególnych stanach
Jak Amerykanie wybierają prezydenta?
Wybory prezydenckie w USA są wyborami pośrednimi – tzn. wyborcy nie głosują bezpośrednio na kandydatów na prezydenta lecz na elektorów, którzy następnie dokonują wyboru głowy państwa. Elektorów jest obecnie 538 – tylu ilu członków Kongresu (Izby Reprezentantów i Senatu). Taki system głosowania wynika z tego, że prezydent ma reprezentować całą federację, jaką są Stany Zjednoczone. Wszystkie stany muszą więc mieć poczucie, że mają realny wpływ na wybór głowy państwa. Taki system oznacza, że możliwe jest – jak było to np. w 2016 roku - że prezydentem zostaje ten kandydat (wówczas Donald Trump), który otrzymał w skali kraju mniejszą liczbę głosów niż rywal bądź rywalka. Dzieje się tak, gdy głosy na niego rozkładają się bardziej równomiernie w całym kraju, a rywal opiera swój wynik o bardzo wysokie poparcie w kilku stanach.
Czytaj więcej
Kwestionowanie wyniku wyborów przez jednego z kandydatów jest nagminne, ale to nie przekłada się na system polityczny USA – mówi dr hab. Jarosław Szczepański, ekspert w dziedzinie amerykańskiego systemu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dlaczego wybory prezydenckie w USA odbywają się we wtorek?
Amerykanie wybierają prezydenta – ale też członków Kongresu czy władze lokalne – we wtorek w wyniku kompromisu wywodzącego się jeszcze z XIX wieku. Głosowanie w niedzielę wykluczono wówczas w związku z praktykami religijnymi oraz faktem, że podróż do lokalu wyborczego zajmowała wówczas często wiele godzin co mogłoby uniemożliwić katolikom i protestantom udział w niedzielnych nabożeństwach. Głosowanie w poniedziałek wykluczono, aby dać wyborcom czas na dojazd do miejsca głosowania po dniu świątecznym. Z kolei środa była w USA w tamtym czasie dniem targowym – dlatego uznano, że najlepszym dniem na głosowanie będzie właśnie wtorek: w poniedziałek wyborcy mogli spokojnie dojechać do miejsca głosowania, zagłosować we wtorek i tego samego dnia wrócić do miejsca zamieszkania, aby zdążyć na dzień targowy.
Czytaj więcej
5 listopada 2024 roku w USA odbędą się wybory prezydenckie. Dniem wyborów będzie – jak zawsze od ponad 175 lat – wtorek. Jest to tradycja wyborcza wywodząca się jeszcze z XIX-wiecznej Ameryki.
Prezydent USA kieruje amerykańską władzą wykonawczą
W USA obowiązuje ustrój prezydencki – oznacza to, że prezydent, inaczej niż np. w Polsce, kieruje administracją (odpowiednik rządu w systemie kanclerskim czy parlamentarno-gabinetowym) i nie dzieli władzy z premierem (jak ma to miejsce w systemach semiprezydenckich – np. we Francji). Kadencja amerykańskiego prezydenta twa cztery lata, zgodnie z konstytucją prezydent może sprawować władzę maksymalnie przez dwie kadencje. Maksymalnie urząd prezydenta można sprawować jednak nie 8 lecz niemal 10 lat – jest to możliwe w sytuacji, gdy z racji niezdolności prezydenta do dalszego sprawowania urzędu na stanowisku zastąpi go wiceprezydent. Jeśli w momencie zmiany do końca kadencji pozostają mniej niż dwa lata, wówczas te niespełna dwa lata nie liczą się jako pełna prezydencka kadencja. Ograniczenie liczby kadencji prezydenta USA do dwóch wprowadzono w USA dopiero w 1951 roku – wcześniej Franklin Delano Roosevelt sprawował władzę przez cztery kadencje (ostatnia trwała jednak 82 dni, przerwała ją śmierć Roosevelta).
Amerykański system władzy
Tuż przed dniem wyborów "The Economist" wskazywał na minimalna przewagę Kamali Harris
Model brytyjskiego tygodnika opiera się o uśrednione wyniki sondaży poparcia.
Uśrednione wyniki poparcia dla Kamali Harris i Donalda Trumpa - model "The Economist"
W sondażach Trump i Harris od tygodni szli łeb w łeb - pisze w korespondencji z USA Aleksandra Słabisz
Kandydaci wychodzą naprzeciw większości Amerykanów, którzy nie są zadowoleni z tego, co się dzieje w kraju, i chcą zmian. Donald Trump i Kamala Harris oferują jednak drastycznie odmienne pomysły na zmiany. Oboje operują ogólnikami i szeroko zakrojonymi wizjami, a oszczędni są w szczegóły dotyczące realizacji obietnic – podsumowywała amerykańską kampanię wyborczą korespondentka „Rzeczpospolitej” w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Amerykanie wybierają w wyborach między dwiema wizjami przyszłości.