To nie do końca jest gra. Bardziej doświadczenie, rodzaj interaktywnego programu, który młodym ludziom przybliża PRL-owską rzeczywistość. Gracze uruchamiają darmową aplikację dostępną chociażby w serwisie Steam, zakładają gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) i przenoszą się do wrocławskiego mieszkania z lat 80.

Nie jest to pierwsze lepsze mieszkanie. Należało do Marka Petrusewicza, olimpijczyka, rekordzisty świata w pływaniu na 100 m. Schorowany mężczyzna, który stracił nogę w wyniku choroby Buergera, oddał mieszkanie na potrzeby działalności opozycyjnej, samemu przenosząc się do ciasnej kawalerki. Lokal na Gądowie został wkrótce przerobiony na tajną drukarnię.

Czytaj więcej

„Marvel’s Midnight Suns”: Supertaktyczni bohaterowie

Program „Szybowcowa ’87” umożliwia przespacerowanie się po nim, obejrzenie materiałów poligraficznych stworzonych przez Solidarność Walczącą i inne organizacje, a nawet pobawienie się powielaczem. Swoją wartość ma również wystrój lokalu z nieśmiertelną PRL-owską meblościanką. Z radia posłuchać można autentycznych nagrań funkcjonariuszy SB, a w telewizorze obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”. Stworzony na zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej program ułatwi młodzieży zrozumienie tamtej rzeczywistości, starszym zaś zapewni sentymentalną i nieco smutną podróż w czasie. Jedynym problemem są owe gogle VR, które posiada niewielu użytkowników. Zapewne więc największym zainteresowaniem program będzie się cieszył podczas imprez i pikników organizowanych przez IPN. Trochę szkoda.