Sztab kryzysowy. "Zwrócić uwagę na Brzeg Dolny, Głogów, Krosno Odrzańskie"

Dobrze byłoby, żebyśmy się skupili na tych informacjach, które są niezbędne, by zrozumieć jaki jest stan rzeczy i co trzeba zrobić - mówił w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier, Donald Tusk.

Aktualizacja: 20.09.2024 09:21 Publikacja: 20.09.2024 07:23

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

arb

W posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczyła w piątek minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Sztab kryzysowy. Apel Donalda Tuska do uczestników

- Mam prośbę, żebyśmy dzisiaj koncentrowali się przede wszystkim na zadaniach. Nie musimy raportować i powtarzać pewnych informacji, z których niewiele wynika z punktu widzenia akcji bieżącej. Dobrze byłoby, żebyśmy się skupili na tych informacjach, które są niezbędne, by zrozumieć jaki jest stan rzeczy i co trzeba zrobić - mówił na początku posiedzenia premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Wrocław walczy z wielką wodą. „Drobne wycieki nie stanowią priorytetu służb”

Dyrektor IMGW: Spadek we Wrocławiu, widać już tendencję

- Obserwujemy spadek we Wrocławiu, jest 10-centymetrowy, było go już widać wczoraj, ale jeszcze nie była zaznaczona tendencja. Powinniśmy zwrócić uwagę na Brzeg Dolny, tam jeszcze delikatnie następuje wzrost do maksimum, natomiast jest tam dość duży zapas na wale – raportował dyrektor IMGW, prof. dr hab. Robert Czerniawski.

- Marczyce, dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem i Ścinawa – tu też w piątek wieczorem spodziewany jest wzrost. Ze względu na płaskie koryto rzeki należy zwrócić na Głogów, a potem, choć jeszcze nie dzisiaj, na Krosno Odrzańskie – dodał.

Dobrze byłoby, żebyśmy się skupili na tych informacjach, które są niezbędne, by zrozumieć jaki jest stan rzeczy i co trzeba zrobić

Dyrektor IMGW, prof. dr hab. Robert Czerniawski

Z kolei prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska mówiła, że konieczne było zwiększenie odpływu ze zbiornika Mietków „aby go opróżnić” (opróżnianie tego zbiornika powoduje podnoszenie się poziomu Bystrzycy, dopływu Odry). - Nie opróżnić w całości, ale zacząć powoli go opróżniać - zaznaczyła. - Wszystkie cztery poldery na terenie Wrocławia pracują, nie ma żadnych problemów – dodała.

- Noc przebiegła spokojnie, stabilizuje się sytuacja – mówił z kolei prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który mówił, że monitorowana szczególnie jest Grobla Łaniewska i wał Janówek-Pracze.

- Krytyczna sprawa to jakość wody, w związku z tym, że wypełnia się polder Oława, gdzie mamy zakład produkcji wody. W tej chwili trwa minisztab MPWiK, ok. 10-10:30 będziemy mieli informacje, czy uda się utrzymać wszystkie parametry wody w kontekście jej spożywania. Jeśli nie – uruchamiamy plan awaryjny – poinformował Sutryk.

Powódź w Polsce: Policja sprawdza kolejnych 28 zbiórek na rzecz powodzian

Dowódca generalny zameldował z kolei, że obecnie władze cywilne w walce ze skutkami powodzi walczy 20 tysięcy żołnierzy.

Natomiast przedstawiciel policji poinformował, że ponad 5 600 policjantów jest obecnych na terenach powodziowych. Dodał też, że nie przybyło ofiar powodzi – nadal jest to siedem osób. Policja sprawdza też kolejnych 28 zbiórek na rzecz powodzian, które będą weryfikowane, ponieważ „mogą nosić znamiona przestępstwa”.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła, że w czasie powodzi na południu Polski zalany został jeden szpital, w Nysie, skąd ewakuowano 101 pacjentów oraz zakład opiekuńczo-leczniczy w Paczkowie skąd trzeba było ewakuować 35 osób.

Leszczyna, zwracając uwagę, że szpital w Nysie to duży szpital powiatowy, dziękowała wojsku za rozwinięcie w Nysie szpitala polowego.

W kontekście zagrożenia epidemiologicznego Leszczyna mówiła, powołując się na raport GIS z 19 września, że zalanych jest 89 wodociągów – ale w znacznej części z nich woda jest zdatna do picia po przegotowaniu. Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje zdatność wody do użycia.

- Ja także dzisiaj przedstawię pełnomocnika rządu ds. odbudowy popowodziowej – zapowiedział Tusk, który przejęzyczył się mówiąc, że będzie to „pełnomocnik do spraw odbudowy rządu”. - W sumie nie najgorsze przejęzyczenie też - zauważył.

W posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczyła w piątek minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Sztab kryzysowy. Apel Donalda Tuska do uczestników

Pozostało 97% artykułu
Klęski żywiołowe
Powódź w Polsce: Stan alarmowy w Brzegu Dolnym przekroczony o trzy metry. "Brzeg Dolny walczy"
Klęski żywiołowe
Powódź w Polsce. Wrocław: Wały zaczęły przeciekać. Nocne uszczelnianie
Klęski żywiołowe
Pełnomocnicy rządu przejmują zarządzanie kryzysowe w Głuchołazach i Lewinie Brzeskim
Klęski żywiołowe
Wrocław walczy z wielką wodą. „Drobne wycieki nie stanowią priorytetu służb”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Klęski żywiołowe
Prezydent Andrzej Duda odwiedzi powodzian. „Nie chce zaburzać działań ratowniczych”