Nowy wariant Covid-19 rozprzestrzenia się w Europie. Jakie objawy ma XEC?

Nowy wariant Covid-19, oznaczony jako XEC, już wkrótce może stać się dominujący. Gdzie zanotowano jego obecność i czy dotarł już do Polski? Jakie ma objawy i jak chronić się przed jego skutkami?

Publikacja: 20.09.2024 04:41

XEC to nowy wariant Covid-19

XEC to nowy wariant Covid-19

Foto: sutthinon602

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie XEC – nowy wariant Covid-19 – stanie się wariantem dominującym. Nadal rekomendują szczepienia jako najlepszą ochronę przed niebezpiecznymi skutkami choroby.

XEC, czyli nowy wariant Covid-19. Gdzie już jest?

Pod koniec czerwca tego roku w Niemczech oraz Indiach po raz pierwszy wykryto nowy wariant Covid-19. Oznaczono go jako XEC. Jest on kolejną odmianą Omikronu dominującego na świecie już od dłuższego czasu.

W środę 18 września brytyjski „Independent” poinformował, że w ponad 500 próbkach pobranych w 27 krajach wykryto obecność XEC. Są to m.in. Chiny, USA, Wielka Brytania, Norwegia, Portugalia, Holandia, Luksemburg, Ukraina oraz Polska. Znaczny wzrost zakażeń wariantem XEC obserwuje się w ostatnim czasie przede wszystkim w Niemczech, Danii i Słowenii.

Czytaj więcej

Polska zniszczy 25 mln szczepionek przeciw COVID-19. We wrześniu się nie zaszczepisz

Czy wariant XEC jest już w Polsce?

Informacji o obecności wariantu XEC w naszym kraju nie potwierdziła jednak w rozmowie z portalem tvn24.pl prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Przyznała jednocześnie, że w Polsce na niewielką skalę prowadzi się badania, które pozwalają wykryć typy wirusa. Może to wyjaśniać powód dotychczasowego niewykrycia przez nasz kraj nowego wariantu Covid-19.

Główny Inspektorat Sanitarny do tej pory nie odniósł się do informacji o wykryciu wariantu XEC w Polsce.

Jakie objawy Covid-19 wywołuje nowy wariant XEC?

Objawy Covid-19 wywoływane przez XEC nie różnią się w znaczący sposób od tych znanych już z wcześniejszych wariantów. W związku z tym zaobserwować można przede wszystkim wysoką temperaturę, duszności, ból gardła, utratę węchu i smaku, osłabienie i bóle ciała. Niektórzy eksperci podkreślają jednak, że częściej niż w przypadku innych wariantów, może wystąpić również brak apetytu, katar i uporczywy kaszel.

Czytaj więcej

Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób

XEC już wkrótce wariantem dominującym?

Od dłuższego czasu w przypadku wirusa SARS-CoV-2 dominuje odmiana Omikron, objawiająca się w postaci nowych podwariantów. Wśród nich najczęściej obecnie spotyka się wariant KP.3.1.1. Eksperci nie są jednak zaskoczeni pojawieniem się XEC – nowego szczepu Covid-19. Jest to ich zdaniem zupełnie normalna sytuacja, której należało się spodziewać. Przewidują, że za kilka tygodni lub miesięcy wariant XEC stanie się dominującym i tym samym zastąpi wariant KP.3.1.1.

Eksperci zachęcają do szczepień

Eksperci obawiają się, że XEC może być bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe szczepy i może wywołać nową falę zakażeń. W związku z tym niezmiennie zachęcają do szczepień, które stanowią obecnie najskuteczniejszą ochronę przed ciężką postacią Covid-19 oraz groźnymi następstwami choroby. Uważają, że warto się szczepić nawet mimo tego, że wprowadzane obecnie szczepionki przeciw Covid-19 nie są ukierunkowane na XEC, a jedynie na dominujące do tej pory podwarianty wirusa. 

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie XEC – nowy wariant Covid-19 – stanie się wariantem dominującym. Nadal rekomendują szczepienia jako najlepszą ochronę przed niebezpiecznymi skutkami choroby.

XEC, czyli nowy wariant Covid-19. Gdzie już jest?

Pozostało 94% artykułu
COVID19 i choroby zakaźne
Mija pięć lat od pacjenta zero w Wuhan. Od czego zacznie się kolejna pandemia?
COVID19 i choroby zakaźne
Kobiety w ciąży nie stanęły w kolejce do szczepień przeciw krztuścowi
COVID19 i choroby zakaźne
Covid-19 i grypa w natarciu. Jak uniknąć zakażenia?
COVID19 i choroby zakaźne
Gorączka zachodniego Nilu: Co to za choroba i jakie ma objawy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
COVID19 i choroby zakaźne
Szczepionka dla dzieci przeciwko zapaleniu wątroby typu B wstrzymana w obrocie