W 2010 r. skarżące zawarły związek partnerski w Wielkiej Brytanii. Pięć lat później pobrały się, a polskie władze odmówiły uznania ich małżeństwa. Kobiety zdecydowały się złożyć skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zaskarżyła odmowną decyzję, a także podniosły kwestie braku możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego, obciążenia podatkiem od darowizny czy braku możliwości objęcia partnerki ubezpieczeniem chorobowym ZUS.
ETPC: pozostawieni w próżni prawnej
W wydanym w czwartek 19 września 2024 r. wyroku ETPC uznał, że Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego.
W wyroku Formela przeciwko Polsce, Trybunał stwierdził, że odmawiając skarżącym rejestracji małżeństwa w jakiejkolwiek formie i nie zapewniając im jakichkolwiek ram prawnych zalegalizowania swojego związku, władze polskie pozostawiły ich w próżni prawnej i nie zapewniły podstawowej ochrony par tej samej płci pozostających w stabilnym i zaangażowanym związku.
Prawnik Rafał Sokół, zajmujący się problematyką praw człowieka, zwrócił uwagę na platformie "X", że linia orzecznicza jest już na tyle ugruntowana, że sprawę rozpatrzył komitet, czyli skład 3 sędziów ETPCz. Oznacza to, że wyrok jest ostateczny i podlega wykonaniu, nad czym nadzór sprawuje Komitet Ministrów Rady Europy.
Czytaj więcej
Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego - poprzez nie zapewnienie uznania i ochrony prawnej związków jednopłciowych.