Prezydent Finlandii: Wojnę na Ukrainie można zakończyć jednym telefonem

Jedyna rzecz jaką Rosja rozumie, to siła. Im więcej pomocy przekażemy Ukrainie teraz, tym szybciej skończy się wojna - mówił w rozmowie z agencją Bloomberga prezydent Finlandii, Alexander Stubb.

Aktualizacja: 03.07.2024 06:15 Publikacja: 03.07.2024 05:06

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 861

Stubb stwierdził, że uzależnienie Rosji od Chin osiągnęło poziom, na którym Pekin mógłby swoją decyzją doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Prezydent Finlandii o Chinach: Mogłyby zmusić Rosję do negocjacji pokojowych

- Rosja jest obecnie bardzo zależna od Chin — powiedział Stubb. - Jeden telefon od prezydenta Xi Jinpinga rozwiązałby ten kryzys — dodał.

- Gdyby powiedział: „Czas negocjować pokój”, Rosja byłaby zmuszona to zrobić. Nie miałaby innego wyboru — mówił też Stubb.

Czytaj więcej

Prof. Bogdan Góralczyk: Wizyta Andrzeja Dudy w Chinach przyniosła raczej mizerne rezultaty

Zdaniem prezydenta Finlandii Chiny zyskałyby na zakończeniu „agresywnej i kolonialnej wojny Rosji” z Ukrainą.

- Trzeba chronić międzynarodowe prawo, które jest związane z integralnością terytorialną i suwerennością - powiedział. - To należy robić. Pokazałoby to też przywództwo Chin — stwierdził.

Prezydent Finlandii wezwał Europę do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnej rozbudowie własnego potencjału obronnego zarówno wobec tradycyjnych zagrożeń militarnych, jak i prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej

Jak zauważa Bloomberg wypowiedź prezydenta Finlandii jest wyrazem rosnącej frustracji sojuszników Ukrainy w związku z obserwowanym przez nich wsparciem, jakiego Chiny udzielają Rosji w związku z toczoną przez ten ostatni kraj wojną. Chiny są oskarżane o udostępnianie Rosji technologii oraz części wykorzystywanych do produkcji broni, a także o pomoc w obchodzeniu zachodnich sankcji przez Moskwę.

Same Chiny prezentują się jako strona neutralna i potencjalny mediator między Rosją a Ukrainą. Pekin krytykował Moskwę za ataki na cele cywilne na Ukrainie i groźby użycia broni atomowej, ale nigdy nie potępił samej agresji.

W 2023 roku handel z Chinami stanowił 28 proc. rosyjskich obrotów handlowych — podaje Bloomberg, opierając się na własne szacunki. W 2021 roku było to 19 proc. W tym czasie udział handlu z UE w bilansie obrotów handlowych Rosji spadł z 36 do 17 proc.

Prezydent Finlandii: Europa powinna przejść na gospodarkę wojenną

Stubb wypowiedział się też w kontekście przedstawionej przez premiera Węgier, Viktora Orbána propozycji zawieszenia broni na Ukrainie, co miałoby ułatwić rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją. Orbán mówił o tym w czasie wizyty w Kijowie, tuż po przejęciu prezydencji w UE przez Węgry. Stubb nie zgodził się z jego stanowiskiem.

- Nie ma mowy o dążeniu do zawieszenia broni w tej chwili, potrzebne są prawdziwe negocjacje pokojowe — stwierdził. - Jedyna rzecz jaką Rosja rozumie, to siła. Im więcej pomocy przekażemy Ukrainie teraz, tym szybciej skończy się wojna — dodał.

Prezydent Finlandii wezwał też Europę do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnej rozbudowie własnego potencjału obronnego zarówno wobec tradycyjnych zagrożeń militarnych, jak i prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej. Jak dodał Ukraina potrzebuje też wsparcia politycznego, w tym ścieżki do członkostwa zarówno w UE, jak i w NATO.

Stubb mówił też, że Europa musi przejść na „gospodarkę wojenną", składając wspólne zamówienia na broń i amunicję i oferując przemysłowi zbrojeniowemu długoterminową perspektywę zamówień.

Stubb stwierdził, że uzależnienie Rosji od Chin osiągnęło poziom, na którym Pekin mógłby swoją decyzją doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Prezydent Finlandii o Chinach: Mogłyby zmusić Rosję do negocjacji pokojowych

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
Viktor Orbán w Moskwie. Donald Tusk pyta czyim narzędziem są Węgry
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Dyplomacja
Na Kubie powstaje potężny radar do szpiegowania USA? W tle "interesy wojskowe" Chin
Dyplomacja
"Wojna psychologiczna"? Chińczycy zajęli tajwański statek rybacki
Dyplomacja
"Politico" ujawnia plan Donalda Trumpa wobec Europy i Ukrainy. NATO czekają zmiany
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Dyplomacja
Niemiecka prasa komentuje spotkanie Tuska z Scholzem. „Nie będzie polsko-niemieckiego miesiąca miodowego”