Związki zawodowe liczą na nowe otwarcie. Co władza może zaoferować pracownikom

Państwową Inspekcję Pracy trzeba dofinansować i rozszerzyć jej uprawnienia. Konieczne są podwyżki w budżetówce i wprowadzenie prawa do bycia offline.

Publikacja: 24.10.2023 03:00

Związki zawodowe liczą na nowe otwarcie. Co władza może zaoferować pracownikom

Foto: Adobe Stock

Ponad tydzień temu Polacy w głosowaniu wybrali 460 posłów i 100 senatorów. W efekcie opozycja (tj. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica) uzyskała większość mandatów. Wielkie nadzieje po nowym politycznym rozdaniu mają nie tylko pracodawcy (pisaliśmy o tym w „Rz” nr 242/23 „Pracodawcy liczą na duże zmiany”), ale też przedstawiciele pracowników.

Oczekiwania

Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych wskazuje, że ważne będzie dążenie do poprawy warunków pracy i utrzymanie niskiego bezrobocia. – Liczę też na odbudowę dialogu społecznego w RDS, bo ta kwestia została mocno zaniedbana w ostatnim czasie – dodaje.

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ, jako jeden z kluczowych punktów wskazuje na emerytury stażowe, tj. skierowane do osób, które z uwagi na utratę sił w konsekwencji długiego wykonywania pracy zarobkowej nie są w stanie jej kontynuować do osiągnięcia wieku emerytalnego.

– Walczymy o ich wprowadzenie już od kilkunastu lat. Postulujemy, aby warunkiem skorzystania z tego uprawnienia dla kobiet był okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat, a dla mężczyzn co najmniej 40 lat – zaznacza.

Czytaj więcej

Praworządność i ułatwienia dla przedsiębiorców to priorytet dla nowego rządu

Obietnice

Związkowcy liczą też na rzetelne spełnienie przedwyborczych postulatów. Ich oczekiwania w wielu punktach pokrywają się z obietnicami partii będących do tej pory w opozycji.

– Przede wszystkim oczekujemy podwyżki wynagrodzeń w sferze budżetowej o 24 proc. od przyszłego roku. Liczymy, że ten postulat zostanie spełniony, bo jeszcze przed wyborami wsparły go wszystkie partie opozycyjne, które teraz będą tworzyć nowy rząd – mówi Krzysztof Małecki.

Jak sam podkreśla, FZZ przychylnie patrzy też na zniesienie zakazu handlu w niedzielę, które w swoich obietnicach przedwyborczych zawarła m.in. Koalicja Obywatelska.

– Jeżeli będzie to robione z głową i pracownicy na tym nie stracą, to związek nie będzie torpedował tego pomysłu – wskazuje.

Sebastian Koćwin sugeruje też wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy. Podobny postulat znalazł się m.in. w programie Trzeciej Drogi.

– Ta instytucja jest wiecznie niedofinansowana, przez co nie ma możliwości przeprowadzenia kompleksowych kontroli tam, gdzie jest to potrzebne – ocenia.

Zdaniem związkowca inspektorzy pracy powinni też dostać nowe uprawnienia.

– Muszą mieć możliwość zmiany (decyzją administracyjną) umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę tam, gdzie zachodzą odpowiednie przesłanki – ocenia.

Sebastian Koćwin liczy także na wprowadzenie prawa do bycia offline, którego chce m.in. Lewica.

– Pracujemy coraz więcej, a nawet po pracy nie możemy spokojnie odpocząć, bo odbieramy e-maile i telefony. To powoduje, że jesteśmy ciągle zestresowani. Pora to zmienić – mówi.

Zapytaliśmy też o oczekiwania NSZZ Solidarność. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Czytaj więcej

Jakie pomysły na podatki mają partie polityczne?

Wyborcze obietnice dla pracowników

Koalicja Obywatelska proponowała:

- zniesienie zakazu handlu w niedziele i zapewnienie każdemu pracownikowi dwóch wolnych weekendów w miesiącu i podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele;

- wsparcie kobiet wracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, czyli w programie „Aktywna mama” przelew 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem.

Trzecia Droga proponowała:

- dofinansowanie Państwowej Inspekcji Pracy,

- ułatwienie pracownikom padającym ofiarą mobbingu dochodzenie swoich praw na ścieżce cywilnej i administracyjnej;

- aby pracownicy państwowych instytucji byli zawsze zatrudniani na umowę o pracę i otrzymywali konkurencyjne wynagrodzenie.

Lewica proponowała:

- równe płace za tę samą pracę bez względu na płeć;

- 100-proc. płatny zasiłek chorobowy za czas zwolnienia lekarskiego;

Ponad tydzień temu Polacy w głosowaniu wybrali 460 posłów i 100 senatorów. W efekcie opozycja (tj. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica) uzyskała większość mandatów. Wielkie nadzieje po nowym politycznym rozdaniu mają nie tylko pracodawcy (pisaliśmy o tym w „Rz” nr 242/23 „Pracodawcy liczą na duże zmiany”), ale też przedstawiciele pracowników.

Oczekiwania

Pozostało 92% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie