Wskaźnik cen zbóż wyniósł 115,2 pkt, mniej o 3,5 pkt (3 proc.) niż w maju i o 11,4 pkt (9 proc.) nić rok temu. Staniały wszystkie rodzaje zbóż — pszenicy z powodu sezonowej presji wynikającej z trwających żniw na północnej półkuli. Ponadto nieco lepsze prognozy zbiorów dużych eksporterów (Kazachstan, Ukraina) i okresowy zakaz importu przez Turcję miały też swój wpływ. Kukurydza staniała, bo trwały jej żniwa w Argentynie i Brazylii, a zbiory w tych krajach będą większe od przewidywanych. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na spadek cen, był większy areał w USA i generalnie dobre warunki pogodowe. Zmalały też ceny jęczmienia i sorgo, na skromne obniżki cen ryżu wpłynęła spokojna atmosfera handlu tym ziarnem.
Nabiał i oleje droższe
Wskaźnik cen olejów jadalnych wyniósł 131,8 pkt, był większy o 4 pkt (3,1 proc.) niż w maju i największy od marca. Zdrożały oleje palmowy, sojowy i słonecznikowy, ceny rzepakowego były praktycznie bez zmiany. Olej palmowy po dwóch kolejnych miesiącach spadku zdrożał w czerwcu głównie na skutek wzrostu popytu w światowym imporcie wywołanym większą konkurencją w zakresie cen. Sojowy i słonecznikowy zdrożały pod wpływem dużego popytu sektora biopaliw w obu Amerykach i mniejszych możliwości eksportu z regionu Morza Czarnego. Ceny oleju rzepakowego były praktycznie stabilne, ale wyraźnie wyższe od poziomu sprzed roku z powodu prognozy mniejszej podaży w kampanii 2024/25.
Czytaj więcej
Władze Litwy zabroniły importu towarów rolno-spożywczych z Rosji i Białorusi. Lista jest długa i obejmuje m.in mięso nabiał, jaja, miód, warzywa, owoce, napoje bezalkoholowe i alkoholowe.
Wskaźnik cen nabiału wyniósł 127,8 pkt, więcej o 1,5 pkt (1,2 proc.) niż w maju i o 7,9 pkt (6,6 proc.) niż w czerwcu 2023. Masło zdrożało do poziomu najwyższego od 24 miesięcy pod wpływem rosnącego popytu w krótkich terminach dostaw, gdy gwałtownie zwiększyła się jego sprzedaż w handlu detalicznym, co zbiegło się ze zmniejszeniem produkcji mleka w Europie Zachodniej. Na wzrost cen wpłynęły też mniejsze rezerwy w Oceanii, wynikające z produkcyjnego „dołka” mleka w tym regionie. Odtłuszczone mleko w proszku zdrożało w wyniku dużego importu przez kraje Azji Wschodniej i nieco większej sprzedaży na terenie Europy Zachodniej.. Pełnotłuste mleko w proszku zdrożało trochę, bo utrzymywał się duży popyt w jego imporcie, a Ocenia dostarczała przejściowo mniej. Z kolei sery nieznacznie staniały, głównie na skutek mniejszego popytu w imporcie z krótkimi terminami dostaw.
Wskaźnik cen mięsa na stałym poziomie
Wskaźnik cen mięsa (liczonych komputerowo na podstawie cen i przewidywań z ostatnich miesięcy) wyniósł 116,9 pkt, nie zmienił się praktycznie wobec maja i był mniejszy o 2,1 pkt (1,8 proc) od tego w czerwcu 2023. Spadek cen drobiu został niemal pokryty w całości przez wzrost cen baraniny, wieprzowiny i wołowiny. Spadek wynikał z obfitych dostaw mięsa drobiu z czołowych krajów producenckich. Baranina i jagnięcina zdrożała z powodu utrzymującego się dużego popytu w imporcie, mimo znacznej podaży, bo hodowcy zaczęli likwidować stada w reakcji na dotkliwą suszę w części Australii. Ceny wieprzowiny wzrosły nieco pod wpływem stałego rytmu importu, w warunkach sezonowej większej sprzedaży, zwłaszcza w Ameryce Płn. Ceny wołowiny utrzymały się na ogół na stałym poziomie, co wynikało ze zrównoważonego popytu i podaży.