W internecie często publikowane są wizerunki osób w niekorzystnych dla nich sytuacjach. Takie nagrania są wielokrotnie udostępniane. Czym jest wizerunek i czy można go dowolnie rozpowszechniać?
Wizerunek, który jest naszym dobrym osobistym, jest w Polsce chroniony kilkoma ustawami, czyli ustawą Kodeks cywilny, ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz rozporządzeniem RODO. Wizerunek obejmuje aspekt fizyczny, na który składa się wygląd zewnętrzny, mimika, gestykulacja, nasz sposób komunikacji, język, maniery, wyznawane wartości, ale też aspekt niematerialny – dobro osobiste. Nikt bez naszej zgody nie może rozpowszechniać naszego wizerunku - to jest nadrzędna zasada. Mamy oczywiście od niej wyjątki.
Czytaj więcej
Za co może odpowiedzieć osoba, która upubliczniła fotografię prawdopodobnie przedstawiającą zwłoki Jacka Jaworka? Zdania prawników są podzielone, ale bezkarności nie będzie.
Czy zatem w sytuacji, gdy jesteśmy zażenowani udostępnianiem prześmiewczego wizerunku innej osoby nie mamy możliwości reakcji, zwrócenia się do jakiegoś organu?
Należy pamiętać, że ochrona przysługuje osobie, której dobro zostało naruszone i wyłącznie ta osoba może podjąć działania w sprawie ochrony swojego wizerunku. Co więcej, taka osoba może sobie nawet nie życzyć, aby ktoś inny działał za nią, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest ubezwłasnowolniona i w jej imieniu działa opiekun prawny. Zauważmy, że mamy różne systemy wartości, a dla każdej osoby granice przy przekraczaniu ochrony dóbr osobistych są inne – dla kogoś udostępnienie wizerunku w danej sytuacji jest przekroczeniem granic, a dla innej osoby jest naturalne. To czy dane zdjęcie uznane zostanie jako prześmiewcze zależy od tej danej osoby i ona decyduje, czy chce wystąpić o ochronę swojego wizerunku, czy też nie.