Wskaźnik cen zbóż wyniósł 118,7 pkt, wzrósł o 7,1 pkt (6,3 proc.) wobec kwietnia, ale był mniejszy o 10,6 pkt (8,2 proc.) wobec maja 2023. W ciągu miesiąca zdrożały wszystkie istotne odmiany zbóż, najbardziej pszenica. Wynikało to z niepokojów o niekorzystne warunki żniw w 2024 r. i wynikające z tego gorsze plony w kilku ważnych krajach eksportowych w Europie, Ameryce Płn. i regionie Morza Czarnego. Dodatkowo, zniszczenia w infrastrukturze żeglugowej na Morzu Czarnym zwiększyły presję na wzrost cen. Ceny kukurydzy w eksporcie też zwiększyły się z powodu obaw o zbiory w Argentynie (plaga pasożytów) i Brazylii (złą pogoda); przyczyną był też mniejszy skup tego ziarna na Ukrainie i duży popyt na świecie. Zdrożały też jęczmień i sorgo. Wskaźnik cen ryżu zwiększył się o 1,3 proc. pod wpływem większych oczekiwań sprzedaży tego ziarna Indonezji i Brazylii.
Czytaj więcej
Kilogram kawy robusta kosztuje ponad 4,2 dol. Tylko w miesiąc zdrożał 17 proc., a w rok ok. 66 proc. Ceny kawy w tym roku biją 40-letnie rekordy. W górę idzie cały indeks światowych cen żywności.
Wskaźnik cen olejów roślinnych wyniósł 127,8 pkt, zmalał o 3,1 pkt (2,4 proc.), choć nadal był większy o 7,7 proc. od ubiegłorocznego. Staniał na giełdach przede wszystkim olej palmowy, pokrywając wzrost cen oleju sojowego, rzepakowego i słonecznikowego. Staniał drugi kolejny miesiąc, bo główni producenci w Azji Płd. -Wsch zwiększyli tłoczenie go, a na świecie utrzymywał się mniejszy popyt. Olej sojowy zdrożał, bo zwiększył się popyt na składniki biopaliwa, zwłaszcza w Brazylii. Pozostałe dwa oleje też były droższe, bo zmalały możliwości ich eksportu z regionu Morza Czarnego i wzrosła możliwość mniejszej podaży w następnej kampanii 2024/25.
Wskaźnik cen nabiału wyniósł 126 pkt, zwiększył się o 2,3 pkt (1,8 proc.) dając o 4,3 pkt (3,5 proc.) więcej niż rok temu. Wzrost dotyczył wzrostu cen wszystkich wyrobów objętych tym indeksem. Przyczyniły się do tego większy popyt przed letnimi urlopami i oczekiwania rynku, że produkcja mleka w Europie Zach. może bardzo zmaleć, a jednocześnie w krajach Oceanii nastąpi okresowe zmniejszenie jego produkcji. Dodatkowo wyższy popyt w imporcie w transakcjach spot, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Płn. wpłynął na wzrost cen
Czytaj więcej
Światowe ceny podstawowych grup żywności wzrosły w marcu z najniższego poziomu od 3 lat, po 7 kolejnych miesiącach spadku, bo oleje roślinne, mięso i nabiał zdrożały bardziej od spadku cen zbóż i cukru podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich wskaźnik wyniósł 118,3 pkt wobec 117 pkt w lutym, był niższy o 9,9 pkt/7,7 proc. od wskaźnika sprzed roku i najniższy od lutego 2021.