Choć spór o kształt reformy Polskiej Akademii Nauk toczy się od kilku miesięcy, dopiero zmiany kadrowe w kluczowym dla polskich badań nad sztuczną inteligencją ośrodku IDEAS NCBR sprawiły, że w minionym tygodniu temat nauki przebił bańkę: według danych Polityki w sieci osiągnął w mediach społecznościowych zasięg 40 mln, a badacze reprezentujący różne dyscypliny wspólnie wystąpili do premiera Donalda Tuska, prosząc go o interwencję i podnosząc problem niedofinansowania instytucji takich jak NCN.
Naukowcy dziękują opinii publicznej, premier Donald Tusk nie zabiera głosu
Naukowcy z IDEAS NCBR opublikowali list, dziękując opinii publicznej – dziennikarzom, przedstawicielom nauki, podcasterom, twórcom internetowym i wszystkim innym użytkownikom mediów społecznościowych – za zaangażowanie oraz wyrażając przekonanie, że wszystko skończyło się dobrze. Polityka w sieci, analizując trendy, zwraca uwagę na to, że 90 procent komentarzy pod adresem Lewicy, a zwłaszcza wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Macieja Gduli ma charakter negatywny. Krytycznie internauci ocenili również Platformę Obywatelską, zarzucając partii brak wsparcia dla instytucji badawczych i działania niewystarczające dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Ale wygląda na to, że politycznie temat się wypalił.
Czytaj więcej
Mam wrażenie, że sytuacja z naukowcami jest taką pierwszą, w której jakaś grupa społeczna przychodzi do Donalda Tuska i mówi wprost: „Popieraliśmy PO, a dziś wystawiamy rachunek za nasze poparcie”. Kluczowym słowem są tutaj aspiracje, bo sztuczna inteligencja i ośrodek IDEAS NCBR przemawiają do wyobraźni Polaków – mówi Estera Flieger w podcaście „Rzecz w tym”.
W środowisku naukowym rośnie niezadowolenie, głosy porównujące obecną sytuację do tej za wyjątkowo niepopularnego ministra Przemysława Czarnka, jak i wyrażające obawy, że może być już tylko gorzej, wcale nie są odosobnione. Nauka nie zatrzęsie jednak koalicją. I choć poróżniła polityków Lewicy – kiedy Wirtualna Polska poinformowała, że Nowa Lewica nie wycofa rekomendacji rządowych dla ministrów Wieczorka i Gduli, Razem uznało to za błąd – nie będzie główną przyczyną spodziewanego rozłamu.
Premier Donald Tusk nie zabrał głosu, choć liczyli na to laureaci prestiżowych grantów European Research Council, Akademia Młodych Uczonych PAN oraz badacze i entuzjaści (w tym przedsiębiorcy) AI w Polsce. Powstała również adresowana do niego petycja o zwiększenie budżetu NCN: w tej chwili podpisało ją ponad 3500 osób.