Polski Ład: to ostatni rok na korzystne rozliczenie mieszkań

W 2023 r. przedsiębiorca nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków na nabycie domu. Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych będzie zakazana.

Publikacja: 23.02.2022 07:06

Polski Ład: to ostatni rok na korzystne rozliczenie mieszkań

Foto: Adobe Stock

Zlikwidowanie możliwości amortyzacji mieszkań narusza regułę ochrony praw nabytych wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego. Ten argument nie przekonał fiskusa, który w interpretacji stwierdził, że w przyszłym roku przedsiębiorca nie rozliczy już mieszkania w kosztach. Podkreślił też, że skarbówka nie jest od oceny zgodności przepisów z konstytucją.

Zmiana reguł w trakcie gry

Przypomnijmy, że Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów, przez co przedsiębiorcy nie będą mogli od 2023 r. rozliczać wydatków na ich nabycie w podatkowych kosztach. Kilkakrotnie na łamach „Rzeczpospolitej" pisaliśmy, że jest to zmiana reguł w trakcie gry. Zakaz amortyzacji dotyka bowiem także tych przedsiębiorców, którzy już wcześniej zainwestowali w zakup mieszkalnych nieruchomości i zakładali w biznesowych planach, że będą mogli je w całości rozliczyć w kosztach.

Takich argumentów użył też przedsiębiorca, który w ostatnich kilku latach kupił cztery budynki mieszkalne. Wprowadził je do firmowej ewidencji środków trwałych i rozpoczął amortyzację. Uważa, że może ją kontynuować i rozliczać wydatki na nabycie budynków aż do pełnego ich zamortyzowania. – Odmienne stanowisko stałoby w sprzeczności z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi, tj. zasadą ochrony interesów w toku oraz ochrony praw nabytych – pisze przedsiębiorca we wniosku o interpretację.

Powołuje się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że sytuacja prawna podmiotów dotkniętych nową regulacją powinna być poddana takim przepisom przejściowym, by podmioty te mogły dokończyć swoje przedsięwzięcia podjęte na podstawie wcześniejszych przepisów w uzasadnionym przeświadczeniu, że przepisy te są i pozostaną stabilne.

Przedsiębiorca cytuje także opinię Biura Legislacyjnego Senatu, które analizując Polski Ład, sugerowało, że ograniczenie amortyzacji jest niezgodne z konstytucją.

Czytaj więcej

Pozostał tylko rok na amortyzację mieszkań

Fiskus nie jest od konstytucji

Fiskusa to nie wzruszyło. Podkreślił, że wykładnia językowa nowych przepisów nie budzi wątpliwości – od 2023 r. nie będzie można amortyzować domów i mieszkań. Natomiast kontrola zgodności z aktami prawnymi wyższego rzędu należy do TK, a nie do urzędników, którzy wydają indywidualną interpretację.

Pocieszeniem jest to, że odpisy amortyzacyjne od domów i mieszkań można zaliczać do podatkowych kosztów jeszcze w tym roku. Warunkiem jest, że nieruchomości te zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. (tak stanowi przepis przejściowy Polskiego Ładu). Z interpretacji wynika, że ten warunek jest spełniony.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.32.2022.1.AW

Stracą też wynajmujący

Z Polskiego Ładu wynika, że w 2022 r. po raz ostatni możemy rozliczać najem prywatny (czyli ten, który nie jest działalnością gospodarczą) według skali. W 2023 r. trzeba będzie przejść na ryczałt. To oznacza, że wynajmujący prywatnie nie odliczą już żadnych wydatków, także na nabycie wynajmowanych mieszkań i domów rozliczanych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jeśli jednak wynajmujący jest w 2022 r. na skali, to może jeszcze naliczać koszty, w tym także amortyzować mieszkanie bądź dom. Warunkiem jest, by zostały nabyte lub wytworzone przed 2022 r.

- Przykład: Pan Kowalski kilka lat temu kupił mieszkanie za 200 tys. zł. Od tego czasu je wynajmuje. Do podatkowych kosztów zalicza rocznie, poprzez odpisy amortyzacyjne, 3 tys. zł. Może to zrobić jeszcze w tym roku. W 2023 r. będzie musiał przejść na ryczałt, więc nie odliczy już żadnych kosztów.

Jak rozliczyć mieszkania i domy, które zostaną nabyte w 2022 r.? Polski Ład stanowi, że nie można już ich amortyzować.

Zlikwidowanie możliwości amortyzacji mieszkań narusza regułę ochrony praw nabytych wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego. Ten argument nie przekonał fiskusa, który w interpretacji stwierdził, że w przyszłym roku przedsiębiorca nie rozliczy już mieszkania w kosztach. Podkreślił też, że skarbówka nie jest od oceny zgodności przepisów z konstytucją.

Zmiana reguł w trakcie gry

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie