Raiffeisen w pułapce w Rosji. Może stracić wszystko

Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.

Publikacja: 20.09.2024 18:52

Raiffeisen w pułapce w Rosji. Może stracić wszystko

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Raiffeisen Bank International (RBI) podpisał umowę sprzedaży swoich 87,74 proc. udziałów w białoruskim Priorbanku i jego spółkach zależnych. RBI podpisało umowę ze spółką ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Soven 1 Holding Limited. Według służby prasowej RBI zamknięcie transakcji planowane jest na czwarty kwartał tego roku, po uzyskaniu zgody białoruskich organów regulacyjnych.

Raiffeisen na Białorusi z dużą stratą

„Oczekuje się, że w momencie zamknięcia transakcji jej negatywny wpływ na skonsolidowane zyski Grupy RBI wyniesie około 300 mln euro, głównie ze względu na różnicę między ceną zakupu a wartością księgową Priorbank” – czytamy w komunikacie prasowym.

Czytaj więcej

Nowe sankcje USA na ropę z Rosji. Zlikwidują słynną flotę cieni?

Ponadto w momencie zamknięcia transakcji RBI spodziewa się negatywnego wpływu na skonsolidowany zysk grupy w wysokości 500 mln euro. Jednak jak zapewniają władze banku, RBI spodziewa się, że nie będzie to miało wpływu na kapitał regulacyjny i współczynniki adekwatności kapitałowej grupy.

Po sprzedaży RBI opuści rynek białoruski, upraszczając w ten sposób swoją działalność zgodnie ze swoją strategią redukcji ryzyka w Europie Wschodniej.

Sąd w Królewcu zamraża aktywa Raiffeisenbanku

Jak przypomina gazeta „Kommersant”, od 2 września rosyjski odział RBI – Raiffeisenbank – wstrzymał przekazy pieniężne od osób fizycznych i prawnych za granicę w jakiejkolwiek walucie obcej w ramach realizacji kwietniowego wymogu Europejskiego Banku Centralnego.

Natomiast 5 września Sąd Arbitrażowy w Królewcu zamroził akcje Raiffeisenbanku, blokując tym samym możliwość sprzedaży oddziału rosyjskiego. Jak powiedziano Kommersantowi w banku, decyzja sądu tymczasowo blokuje możliwość sprzedaży banku, ale nie wpłynie to na pracę Raiffeisenbanku ani na kroki mające na celu jej ograniczenie.

Austriacy znaleźli się w pułapce. Z jednej strony są wymogi EBC, a z drugiej coraz mniej życzliwe stanowisko Kremla, który w miarę jak bank zamyka jedno z ostatnich dostępnych dotąd okien na międzynarodowy rynek finansowy, przestaje być mu przychylny. Wobec niemożliwości sprzedaży rosyjskiego oddziału mogą stracić wszystkie swoje aktywa w Rosji. A są one ogromne.

Raiffeisen ma problem. Nie można sprzedać oddziału ani normalnie działać

Według oceny Kommersanta, opartej na raportach publicznych, według stanu na połowę 2024 roku Raiffeisenbank zajmował 13. miejsce pod względem aktywów (2,035 bln rubli, czyli dziś ok. 20 mld euro) wśród banków działających w Rosji. Od początku roku spadek wyniósł 0,3 proc., w ciągu roku - ponad 9 proc. Zysk netto za I półrocze 2024 r. sięgnął 71,3 mld rubli (690 mln euro), co oznacza wzrost o 22 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Od tego zapłacił też duże podatki do rosyjskiego budżetu, wspierając wojnę Putina. Obecnie bank obsługuje 3,3 mln klientów.

Pod koniec lipca dyrektor generalny grupy Johann Strobl powiedział, że RBI „najprawdopodobniej” będzie w stanie sprzedać 60 proc. i zatrzymać 40 proc. Raiffeisenbanku. W przypadku sprzedaży RBI chciałoby przeprowadzić transakcję z mnożnikiem w przybliżeniu jednego kapitału (wg rosyjskich raportów z 1 lipca 2024 r. – 510 mld rubli), ale możliwie mniejszym.

Zdaniem Ekateriny Popowej, partnerki firmy doradczej ITSWM, „istnienie poważnego sporu prawnego i nałożone środki tymczasowe znacznie komplikują proces ewentualnej sprzedaży banku”. Według Jewgienija Rosenblata: Przyjęte przez sąd ograniczenia mogą trwać od 9 do 24 miesięcy”.

Utrata rosyjskiego rynku uderzy z dużą mocą w finanse całej grupy RBI, bowiem od agresji Rosji na Ukrainę ponad połowę zysku grupy stanowił zarobek w Rosji.

Raiffeisen Bank International (RBI) podpisał umowę sprzedaży swoich 87,74 proc. udziałów w białoruskim Priorbanku i jego spółkach zależnych. RBI podpisało umowę ze spółką ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Soven 1 Holding Limited. Według służby prasowej RBI zamknięcie transakcji planowane jest na czwarty kwartał tego roku, po uzyskaniu zgody białoruskich organów regulacyjnych.

Raiffeisen na Białorusi z dużą stratą

Pozostało 89% artykułu
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków