Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Trudne życie emerytów w Rosji. Wojna Putina zwiększa ubóstwo seniorów

Takiej sytuacji nie było w Rosji od dekady. Stosunek średniej emerytury do średniej płacy obniżył się do 25 procent. To konsekwencja wywołanej przez Kreml wojny.

Wiadomo, kto zapłaci za wojnę Putina. Kary finansowe rosną rekordowo

W przyszłym roku co najmniej co trzeci rubel publicznych pieniędzy pożre w Rosji wywołana przez Kreml wojna. Reżim szuka pieniędzy już nie tylko w szkołach, szpitalach i u emerytów, ale mocno zwiększa obciążenia biznesu karami, a kierowców mandatami. Urzędnicy i organy siłowe dostali jeszcze większe pole do korupcji.

Najbogatsza Rosjanka straciła połowę biznesu przez romans

Najbogatsza kobieta Rosji potwierdziła sfinalizowanie transakcji, w wyniku której straciła połowę swojego majątku. W tle jest romans, zazdrosny mąż, zastraszanie, Czeczeni i korupcja. Rosyjska miliarderka jest objęta sankcjami przez Polskę i Ukrainę. Mąż pozwał żonę i nową firmę o 3,7 mld dolarów.

Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta

Poważna awaria komunikatora internetowego Telegram w Rosji. To druga taka sytuacja w ciągu ostatnich trzech dni. Telegram prawdopodobnie zaatakowali hakerzy.

Ogromne straty rosyjskich koncernów państwowych przez wojnę Putina

Sześć koncernów państwowych trafiło do dziesiątki najbardziej stratnych firm Rosji. Na czele największy przegrany wojny Putina - Gazprom.

Polowanie na pracowników rosyjskiej zbrojeniówki. Uciekli lub trafili na wojnę

W rosyjskiej zbrojeniówce nie ma komu pracować. Brakuje wykwalifikowanej kadry. Mężczyźni trafili na rozpętaną przez Putina wojnę lub uciekli za granicę przed poborem. Największe problemy ma koncern Kałasznikow - koordynator całej wojennej produkcji Rosji.

Rosja. Kreml dobrał się do amerykańskich banków "w obronie interesów"

Rosyjski reżim przywłaszczył sobie 372 mln dolarów banków amerykańskich - Bank of New York Mellon i JP Morgan w Rosji. Domagała się tego Prokuratura Generalna Rosji „w obronie interesów Federacji Rosyjskiej”.

Arabia Saudyjska ostrzega: ropa może potanieć do 50 dolarów za baryłkę

Choć konflikt na Bliskim Wschodzie winduje dziś ceny ropy, Arabia Saudyjska ostrzega przed potężnym potanieniem. Doprowadzić do tego może nadmierna podaż, którą nakręcają kraje grupy OPEC+, pompujące więcej niż ustalone limity. Wśród nich są Irak, Kazachstan i prawdopodobnie Rosja.

Rosja kupuje „przyjazne kraje”. Dostaną miliardy dolarów tanich kredytów

Równowartość 20 mld dolarów trafi do krajów najbardziej lojalnych wobec rosyjskiego reżimu. To biedne państwa Azji i Afryki i reżimy antydemokratyczne. Największym dłużnikiem Kremla jest białoruski dyktator.

Najszybciej rdzewiejące auta świata. Włoska marka na czele. Zgadniecie która?

Niemiecka kultowa marka jest najlepiej zabezpieczonym przed korozją autem świata. Tuż za nią „zwierzęca” marka brytyjska należąca do indyjskiego koncernu i chińska marka z klasy premium. Najszybciej rdzewieją auta marek włoskich, amerykańskich i japońskich.