Spóźnienie z wnioskiem pozbawi macierzyńskiego z biznesu - wyrok SN

Przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego osobie prowadzącej działalność gospodarczą za okres po wykorzystaniu części odpowiadającej wymiarowi urlopu macierzyńskiego wymaga składania wniosków w terminach określonych w przepisach ubezpieczeniowych.

Publikacja: 02.02.2017 04:00

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 28 listopada 2016 r. (II UK 413/15).

ZUS odmówił wnioskodawczyni prawa do uzupełniającej części zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres:

- dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz

- urlopu rodzicielskiego.

Bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku za czas urlopu macierzyńskiego (od 1 stycznia 2012 r.) kobieta miałaby prawo do świadczenia za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 4 tygodni. Wniosek o przyznanie zasiłku z tego tytułu powinna jednak złożyć nie później niż do dnia zakończenia okresu, za który przysługiwało jej świadczenie za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Okres pobierania świadczenia upłynął 15 listopada 2013 r., a wniosek o przedłużenie jego wypłaty wpłynął do ZUS dopiero 8 stycznia 2014 r. Jednocześnie ZUS uznał, że nie było przeszkód do jego złożenia w terminie.

Wnioskodawczyni, zaskarżając tę decyzję, wskazała, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawarła umowę z księgową, która miała przygotować wnioski do ZUS o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Odwołująca uzyskała informację, że wniosek nie został wysłany, gdy nie otrzymała zasiłku. Stąd 8 stycznia 2014 r. złożyła wniosek o jego wypłatę, wnosząc o przywrócenie terminu.

Wyrokiem z 2014 r. sąd rejonowy zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do żądanej części zasiłku macierzyńskiego. Sąd okręgowy wyrokiem oddalił apelację ZUS, podzielając ustalenia faktyczne i rozważania prawne sądu pierwszej instancji. Sąd okręgowy wskazał, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zgodnie z § 18 pkt 2 i § 18a pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2014 r., poz. 1594; dalej: rozporządzenie) warunkiem uzyskania stosownego zasiłku związanego z macierzyństwem jest wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego świadczenia. Natomiast zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy zasiłkowej, roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który to świadczenie przysługuje. Oznacza to, że osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego, która chce zachować roszczenie o wypłatę świadczenia za czas odpowiadający pozostałym urlopom, ma obowiązek złożyć wniosek o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego w okresie 6 miesięcy licząc od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek jej przysługuje. W ocenie sądu okręgowego określenie terminu do złożenia wniosku o wypłatę tego świadczenia zawarte w § 18 pkt 2 i w § 18a pkt 2 rozporządzenia dla ubezpieczonych niebędących pracownikami nastąpiło z przekroczeniem materii ustawowej (upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie zasiłkowej). To, że wnioskodawczyni złożyła taki wniosek po terminie, nie ma znaczenia prawnego.

Od wyroku sądu okręgowego ZUS złożył skargę kasacyjną, zarzucając w niej m.in. naruszenie przepisów prawa materialnego przez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie:

- § 18 pkt 2 i § 18a pkt 2 rozporządzenia,

- art. 29 ust. 5 oraz art. 67 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

wskutek przyjęcia, że osoba niebędąca pracownikiem uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego, która chce zachować roszczenie o uzupełniający zasiłek macierzyński, ma obowiązek złożyć wniosek o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego w okresie 6 miesięcy liczonego od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Sąd Najwyższy 28 listopada 2016 r. (II UK 413/15) uwzględnił skargę i uchylił wyrok sądu okręgowego, przekazując sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Komentarz eksperta

Grzegorz Trejgel, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

W tym wyroku SN wskazał na wadliwość wykładni prezentowanej przez sąd okręgowy. Określił, że przewidziane w § 18 pkt 2 i § 18a pkt 3 rozporządzenia terminy mają charakter terminów prawa materialnego, a ich niezachowanie uniemożliwia skuteczne dochodzenie roszczeń dotyczących zasiłków związanych z macierzyństwem. Nietrafne jest stanowisko, iż wyłączną podstawę ustalenia prawa do dochodzonych świadczeń jest art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej, zaś kwestię przedawnienia tego prawa reguluje art. 67 ust. 1 tej ustawy, przyjmując że „określenie terminu do złożenia wniosku o wypłatę świadczenia w § 18 pkt 2 i § 18a pkt 3 rozporządzenia (...) nastąpiło z przekroczeniem materii ustawowej (...)". Założenie to nie może zostać podzielone. Zgodnie z § 18 pkt 2 i § 18a pkt 3 rozporządzenia, w brzmieniu obowiązującym w okolicznościach sprawy, warunkiem koniecznym i jednym z dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i urlopu rodzicielskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem – jest złożenie płatnikowi wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami kodeksu pracy.

Pierwszy z wymienionych przepisów, w jego brzmieniu pierwotnym, obowiązującym w okresie od 9 maja 2012 r. do 25 listopada 2013 r., był przedmiotem kontroli dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 marca 2015 r. (P 42/13, OTK-A 2015 nr 3, poz. 33). W wyroku tym TK orzekł, że przepis ten w zakresie, w jakim określa termin do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jest zgodny z Konstytucją. Oznacza to w okolicznościach sprawy, że § 18 pkt 2 rozporządzenia, również w zakresie oznaczonego w nim terminu, nie został wydany z przekroczeniem delegacji ustawowej i nie można przyjąć, że przepis ten nie mógł wprowadzić terminu prawa materialnego, którego niedochowanie powodowałoby utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Po nowelizacji rozporządzenie określało w osobnych paragrafach: w dotychczasowym § 18 (pkt 2) – dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a w nowym § 18a (pkt 3) – dowody stanowiące podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. W § 18a pkt 3 wprowadzono przy tym identyczny z występującym uprzednio w § 18 pkt 2, materialnoprawny termin złożenia wniosku o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Przepisy te obowiązywały w okresie istotnym dla rozstrzygnięcia sprawy.

Ubieganie się o zasiłek jest fakultatywne. Chcąc zatem uzyskać to świadczenie, ubezpieczony niebędący pracownikiem musi zwrócić się do jego płatnika z odpowiednim wnioskiem. W przypadku osób innych niż pracownicy prawodawca przesądził, że ma to być wniosek o przyznanie i wypłatę zasiłku.

Stąd też, chcąc skorzystać ze świadczeń zasiłkowych za kolejne okresy, wnioskodawczyni powinna – stosownie do § 18 pkt 2 i § 18a pkt 3 rozporządzenia – przed terminem rozpoczęcia korzystania z tych zasiłków złożyć w ZUS będącym ich płatnikiem wniosek o te świadczenia, czego jednak nie uczyniła. Takie zasady przyznawania świadczeń obowiązywały do 1 stycznia 2016 r.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 28 listopada 2016 r. (II UK 413/15).

ZUS odmówił wnioskodawczyni prawa do uzupełniającej części zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres:

Pozostało 96% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie