Prawo budowlane: więcej formalności będzie można załatwić elektronicznie

Ministrowie chcą umożliwić prowadzenie dziennika budowy, książki obiektu budowlanego oraz dokumentowanie robót budowlanych w postaci elektronicznej.

Publikacja: 21.04.2022 07:32

Prawo budowlane: więcej formalności będzie można załatwić elektronicznie

Foto: Adobe Stock

Ma być też bardziej elastyczne prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

Zmiany te przewiduje projekt noweli prawa budowlanego, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii, który w środę przyjęła Rada Ministrów.

Dzięki e-dziennikowi budowy inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów w dzienniku z dowolnego miejsca, bez konieczności odwiedzania budowy. Każdy dziennik otrzyma numer umożliwiający jego odnalezienie w systemie elektronicznym i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy. Przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu wystarczy podanie numeru e-dziennika bez dołączania go w formie papierowej.

Czasowo jednak zostanie ona zachowana i to inwestor będzie miał możliwość wyboru, w jakiej formie chce dokumentować proces budowlany.

Także książkę budynku będzie można założyć i prowadzić online, z wykorzystaniem systemu elektronicznej książki obiektu budowlanego (systemu EKOB). Książka też otrzyma indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi lub zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie jej w e-systemie książki obiektu budowlanego. A portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Z kolei centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone przez system e-CRUB.

Co się tyczy egzaminów na uprawnienia budowlane, będzie możliwe ich prowadzenie bardziej elastyczne, to jest w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

Uregulowane będą też kwestie uzgadniania ochrony przeciwpożarowej, projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Nowela przewiduje też łatwy i szybki sposób uzyskiwania niezbędnego uzgodnienia.

To kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa. Proponowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia (poza niektórymi przepisami, które wejdą później), ale wcześniej musi przejść proces legislacyjny.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Czytaj więcej

Koronawirus: zgłoszenia i pozwolenia budowlane będzie można uzyskać także online

Ma być też bardziej elastyczne prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

Zmiany te przewiduje projekt noweli prawa budowlanego, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii, który w środę przyjęła Rada Ministrów.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie