Jak znaleźć pracę w instytucjach UE?

Do konkursu otwartego może przystąpić każdy obywatel państwa członkowskiego UE, po spełnieniu określonych warunków. Pozytywny wynik konkursu nie daje jednak gwarancji natychmiastowego zatrudnienia.

Publikacja: 04.06.2024 04:30

Jak znaleźć pracę w instytucjach UE?

Foto: Adobe Stock

Praca w instytucjach Unii Europejskiej to nie tylko wysokie zarobki, atrakcyjne świadczenia socjalne, stabilna praca, ale przede wszystkim szansa na rozwój zawodowy, przebywanie w międzynarodowym środowisku. Jakie są możliwości zatrudnienia w instytucjach UE? Jakie trzeba spełnić wymogi? Gdzie szukać ogłoszeń?

Różne procedury

Wyłonienie przyszłego pracownika następuje na podstawie różnych procedur rekrutacyjnych, w zależności od tego, czy osoba ta aplikuje na stanowisko:

Czytaj więcej

Teresa Siudem: Kariera w Unii – warto spróbować

- urzędnika (permanent officials, fonctionnaires),

- pracownika kontraktowego (contract staff, CAST),

- pracownika tymczasowego (temporary staff),

- pracownika zatrudnionego za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej (interim staff),

- asystenta parlamentarnego,

- oddelegowanego eksperta narodowego,

- stażysty.

Najliczniejszą grupą pracowników instytucji UE są urzędnicy wyłaniani w drodze otwartych konkursów (w kategoriach Administratorów – AD oraz Asystentów – AST). Kolejną liczną grupą rekrutowaną na stanowiska w instytucjach UE są pracownicy kontraktowi.

– Urzędnicy mianowani zatrudniani są bezterminowo i najczęściej pracują w instytucjach unijnych aż do emerytury. Pracownicy kontraktowi zatrudniani są na czas określony – maksymalnie 6 lat (wyjątkiem jest praca w Przedstawicielstwach KE w unijnych stolicach lub z Delegaturach UE, które są w większości państwa świata) – mówi Filip Skawiński, Zastępca Szefa Działu Politycznego w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

W każdym przypadku trzeba spełnić podstawowe warunki: być obywatelem kraju członkowskiego UE, mieć pełne prawa obywatelskie i uregulowany stosunek do służby wojskowej, znać biegle jeden z języków urzędowych Unii Europejskiej (tym językiem jest także polski) oraz posiadać zadowalającą znajomość drugiego (angielskiego, francuskiego lub niemieckiego). Natomiast kandydaci przystępujący do konkursów językowych muszą znać jeden język urzędowy UE w stopniu doskonałym oraz drugi i trzeci język urzędowy w stopniu biegłym (angielski, francuski lub niemiecki). W zależności od rodzaju stanowiska wymagane są też odpowiednie kwalifikacje (np. wykształcenie, staż pracy).

Gdzie szukać ofert?

Za nabór na stanowiska urzędników mianowanych i pracowników kontraktowych odpowiada Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). To EPSO publikuje ogłoszenia o konkursach i rozpowszechnia informacje o nich, czuwa również nad przestrzeganiem procedur przez komisje selekcyjne.

Ofert należy szukać na stronie https://eu-careers.europa.eu/pl/how-apply-0. Pojawiają się one w stałych terminach:

- wiosną – na stanowiska o profilach ogólnych (np. prawo, administracja publiczna, zasoby ludzkie, ekonomia, finanse, audyt, statystyka),

- latem – na stanowiska tłumaczy,

- zimą – na stanowiska asystentów (np. komunikacja, sekretarki, technologie informatyczne, finanse).

Cały rok udostępniane są oferty na stanowiska specjalistyczne (np. pielęgniarka, prawnik lingwista, czy inspektor nuklearny).

Nowe zasady

Od ubiegłego roku EPSO wprowadził nowe zasady wyłaniania kandydatów na stanowiska urzędnicze. Z procedur rekrutacyjnych wycofano egzaminy ustne. Teraz rekrutacja przeprowadzana jest online w formie dwóch pisemnych testów. Pierwszy test dotyczy wiedzy o Unii Europejskiej (nie jest łatwy), drugi – związany jest ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje. Laureatów konkursów otwartych wyłania się sumując punkty z obu testów Nie są oni jednak zatrudniani bezpośrednio na konkretnych stanowiskach – trafiają na listę rezerwową. Ofertę zatrudnienia otrzymują wybrane osoby z list rezerwowych w miarę potrzeb rekrutacyjnych instytucji UE. W wyniku konkursu powstaje więc pula kandydatów, z której w miarę potrzeb rekrutuje się nowych urzędników. Jednostka, która w danym momencie szuka pracownika, zaprasza na rozmowę o pracę kilku kandydatów „z listy”. Ci, którym się nie powiedzie wracają na listę i pozostaje im czekać na zaproszenie na kolejną rozmowę.

– Inaczej rekrutowani są pracownicy kontraktowi. Ogłaszane są postępowania rekrutacyjne na poszczególne stanowiska np. księgowego i jeśli dana osoba przejdzie pozytywnie sito rekrutacyjne otrzymuje pracę – mówi Filip Skawiński.

Na początek staż

Każda z instytucji UE posiada program płatnych staży. Większość staży trwa 5 miesięcy, a wynagrodzenie wynosi ok. 1250 euro miesięcznie, co wystarcza na dość skromne utrzymanie w Brukseli. W Komisji Europejskiej organizowane są dwie pięciomiesięczne sesje stażowe – jedna rozpoczyna się w marcu, a druga w październiku. Nabór do sesji marcowej zamykany jest pod koniec sierpnia poprzedniego roku, a do sesji październikowej - pod koniec stycznia.

– Staż to bardzo dobry pomysł na pierwszy kontakt z instytucją unijną. Pozwala wyrobić sobie opinię, czy to miejsce jest interesujące dla danego człowieka, czy nie – mówi Filip Skawiński.

Pensja w euro

Stanowisko urzędnicze – początkujący administrator otrzymuje ok. 5,5 tys. euro – pensji podstawowej, na najwyższych stanowiskach sięga ona nawet 20 tys. euro.

Pracownik kontraktowy otrzymuje ok. 75 proc. pensji urzędnika mianowanego pełniącego porównywalną funkcję. 

Praca w instytucjach Unii Europejskiej to nie tylko wysokie zarobki, atrakcyjne świadczenia socjalne, stabilna praca, ale przede wszystkim szansa na rozwój zawodowy, przebywanie w międzynarodowym środowisku. Jakie są możliwości zatrudnienia w instytucjach UE? Jakie trzeba spełnić wymogi? Gdzie szukać ogłoszeń?

Różne procedury

Pozostało 94% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Sprawy frankowiczów w sądach – wszystko co musisz wiedzieć
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Praca, Emerytury i renty
Wakacyjne wyjazdy do pracy za granicę. Jak się przygotować?
Prawo pracy
Co przysługuje pracownikom w upały? Czy rodzi to obowiązki podatkowe i składkowe?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Jak Lidl Polska wspiera polskich producentów i eksport ich produktów?